Studio Assembledge+ zajęło się projektem rezydencji położonej na wzgórzach Los Angeles, dla której inspiracją było zainteresowani właścicieli źródłami energii odnawialnej i ścisłymi związkami lokalnych społeczności.
Wonderland Park Residence
Wzdłuż łagodnie zakręcającej ulicy biegnącej przez wzgórza Laurel Canyon w Los Angeles położona jest niewielka, mało znana dzielnica Wonderland Park. Na początku lat 50-tych stworzyła ją grupa przyjaciół – architektów marzących o powojennej utopii, miejscu, w którym spełnią się sny o integracji i tolerancji w otoczeniu nowoczesnej architektury. Właściciele nieruchomości z 1956 roku – Nina i Yaniv Tepper – postanowili w procesie rewitalizacji zachować te marzenia.
Para poprosiła o pomoc Studio Assembledge+, w którym dyrektorem jest David Thompson – ich znajomy jeszcze z okresu szkolnego. Założeniem projektu była przebudowa i rozbudowa obiektu zgodna z pierwotnym, powojennym duchem.
Energia odnawialna
Yaniv posiada udziały w funduszu, który inwestuje w firmy związane z energią odnawialną. Nic więc dziwnego, że ta dziedzina odgrywała kluczową rolę w projekcie Wonderland Park. Kolektory słoneczne generują dostateczną ilość energii elektrycznej do zasilania posiadłości, a system oczyszczania i odzyskiwania wody pomaga w nawadnianiu narażonego na suszę ogrodu.
Przeszklenie o długości trzydziestu stóp ciągnące się wzdłuż oryginalnego, dwuspadowego dachu płynnie łączy starą konstrukcję z dwupiętrową dobudówką. Wnętrze pokoju rodzinnego wyłożono pozyskanym w ekologiczny sposób czerwonym cedrem. Z tego samego materiału wykonane są zewnętrzne okładziny. Dzięki przemyślanemu projektowi całe górne piętro wydaje się unosić nad otoczeniem.
Właściciele często goszczą u siebie duże grupy rodziny i przyjaciół. Zadaniem projektującej wnętrza Vanessy Alexander było stworzenie odrębne, a jednocześnie spójne pomieszczenia w otwartej przestrzeni mieszkalnej. Sercem domu jest kuchnia. Wypełniają ją robione na zamówienie szafki ze sprawiającego ciepłe wrażenie białego dębu. Centralne miejsce w pomieszczeniu zajmują dwie wyspy z kwarcowymi blatami Caesarstone, przy których zmieszczą się duże odwiedzających.
Jak mówi sama projektantka, ideą przewodnią było stworzenie otwartej przestrzeni nieprzedzielonej żadnymi wyższymi przeszkodami. Dzięki temu ludzie bawiący się na przyjęciach mogą się przez cały czas widzieć i łatwo ze sobą komunikować.
Wnętrze domu
Centralnym punktem salonu jest minimalistyczny kominek wykończony gładzią gipsową. Na podłodze rozpościera się dywan Mehraban, a na nim oryginalna sofa, łóżko i krzesła w stylu vintage. Okna Arcadia otwierają się na patio, łącząc wnętrze pomieszczenia z jasno oświetlonym światem na zewnątrz.
Właściciele życzyli sobie, żeby wszystkie pokoje łączyły się z otoczeniem zewnętrznym. Najlepiej widoczne jest to w pokoju rodzinnym, w którym z granatowej kanapy z pluszu można podziwiać położony za szklaną ścianą basen.
Na piętrze znajduje się mocno przeszklony, główny apartament. Panoramiczne okna zapewniają doskonały kontakt z otaczającą dom okolicą. Można przez nie podziwiać pobliski kanion oraz liczne drzewa posadzone zgodnie z planem architekta krajobrazu Garretta Eckbo.
Cały kanion wypełniają liczne dęby i eukaliptusy. Jak mówi Thompson, projekt domu ma przypominać czasy dzieciństwa i domki na drzewie, które zapewniały doskonały kontakt z otaczającą przyrodą.
Vanessa Alexander zaprojektowała nawet specjalnie podwyższone łóżko, z którego właściciele mogą podziwiać znajdujące się za oknem drzewa.
Kącik do czytania utrzymany jest w odcieniach kremowych. Stojąca w nim wbudowana sofa jest kolejnym miejscem, z którego mieszkańcy domu mają doskonały widok na otaczającą posiadłość przyrodę.
Projekt: Studio Assembledge+ | assembledge.com
Zdjęcia: Laure Joliet | laurejoliet.com
Zobacz również: 150-metrowy dom projektantki | Luksusowa aranżacja domu w Luksemburgu