Wroclove Design Festival 2016 za nami – relacja

Wroclove Design Festival 2016 za nami – relacja

Za nami kolejna już edycja Wroclove Design Festival, w tym roku mieliśmy dodatkowo przyjemność być partnerem medialnym!

Hasłem tegorocznego wydarzenia było FOR SALE: DESIGN – hasło będące pretekstem do zastanowienia nad znaczeniem designu we współczesnym świecie – świecie na sprzedaż. I był to świetny pretekst do stworzenia aż 7 stref: Kids, Arts&Crafts, Postmortal, Fresh, Technology, Food Design, Sport&Relax.

Kids to przestrzeń stworzona z myślą o najmłodszych. Lubimy takie inicjatywy ponieważ właśnie dzięki nim możemy bliżej pokazać dzieciom czym właściwie jest projektowanie. Tego typu wydarzenia genialnie wręcz mogą rozwinąć ich kreatywność. Co więcej dorosłych również… sami złapaliśmy się na tym, że kilka projektów zainteresowało również nas. „KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń” składała się aż z 14 prototypów, które dzieciaki zaprojektowały ze znanymi projektantami.

 

Arts&Crafts to strefa w której mogliśmy zobaczyć połączenie nowej technologii z klasycznym rzemiosłem. To tutaj pierwszy raz zobaczyliśmy Pracownię Malita – ich stoły i stoliki bardzo nam się spodobały, a zwłaszcza ten z mchem  Nie można również zapomnieć o Ingrid Sol Lecia, gdzie mogliśmy zobaczyć jej imponujące projekty ze stali.

Food&Design to jak przestrzeń w której królowało jedzenie – zaczynając od produktów z których przygotowywany jest posiłek po przedmioty z których jemy.


 

Postmortal to dosyć ciekawa wystawa i musimy przyznać, że wcześniej nie mieliśmy okazji oglądać projektów z tego obszaru a jednak warto mieć na uwadze trendy w designie pośmiertnym. Jak dla nas ta strefa idealnie wręcz wpisuje się w hasło tegorocznej edycji. Wśród wystawców mogliśmy zobaczyć m.in. Garments For The Grave Pia Interlandi czyli kolekcje biodegradowalnych ubrań. Naszą uwagę zwróciły również urny OVO/MALA czyli ceramiczne kule oraz Family Tree – konstrukcję na bazie ula, którą możemy tworzyć sami – plastry miodu to urny ze szczątkami naszych bliskich.

 

Fresh to strefa dedykowana młodym i kreatywnym, którzy poszukiwali pomysłów na zagospodarowanie terenów przylegających do wrocławskiej Odry. Ideą tego wydarzenia było połączenie na nowo miasta i ludzi z rzeką. Pomysł ciekawy i bardzo podoba nam się ten lokalny patriotyzm przy okazji wydarzenia.


 

 

 

Technology to strefa prezentująca duet technologii i designu. Mogliśmy tu zobaczyć m.in. projekty zrealizowane w druku 3D/ Materialise oraz bardzo lekki i niezwykle wytrzymały samolot odrzutowy. Mogliśmy również sami na sobie sprawdzić jak działają okulary Samsung Gear VR i możemy powiedzieć, że jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Zaledwie w ciągu jednej sekundy możemy siedzieć na tarasie z widokiem na winnice w Toskanii. Czy może być lepiej? 🙂

Sport&Relax to miejsce w którym mogliśmy zobaczyć wzornictwo związane z mobilnością i ruchem. Jak wszyscy wiemy „bycie w ruchu” jest teraz niezwykle popularne i korzystają z tego projektanci m.in. rowerów Loca Bikes, które są budowane i malowane ręcznie. Naszą uwagę zwróciły też rowery marki Hultaj – prostota i styl dwa słowa klucze, które naszym zdaniem idealnie opisują te projekty. Nie ukrywamy, że spore wrażenie zrobił na nas również jacht UTTERN/BOMBRAM!

 

Wroclove Design Festival to również wystawy i w tym roku mogliśmy zobaczyć m.in. Proces – zrealizowaną przez Grynasz Studio we współpracy z Małgorzatą Koralewską – na przykładach różnych polskich realizacji mogliśmy zobaczyć Schemat pracy projektanta z inwestorem. To jest coś co na pewno zawsze ciekawiło każdego z nas – od czego to się zaczęło i ja to dalej wyglądało. Proces twórczy jest niezwykle ciekawy i dlatego warto go pokazywać.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji był m.in. Robert Majkut, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie pracy. Nie ma co ukrywać, że cenimy tego projektanta za jego podejście do designu – zaprojektowane przedmioty mają pozytywnie wpływać na nasze życie. Wroclove Design Festiwal 2016 to również niezliczona ilość warsztatów takich jak Ryso-tapeta prowadzonych przez Fam Fara. Niezwykle nas cieszy, że mieliśmy okazję spotkać się, porozmawiać i trochę wypytać o nowości m.in. Wood&Paper, Phormy, Trufle czy też HOP Design. W tym zestawieniu nie mogło również zabraknąć MEESH i marki TAR. To co nas cieszy, że również te większe chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach i nie możemy tu zapomnieć o Balma czy też Piu Design. Pewnie moglibyśmy jeszcze napisać kilka akapitów o tym co dzisiaj udało nam się zobaczyć – na pewno nie możemy zapomnieć o strefie chilloutu – miło było usiąść chociaż na chwilę na leżaku z lemoniadą 🙂 I właśnie wtedy pomyśleliśmy sobie, że to całkiem fajnie jest móc zobaczyć te wszystkie projekty na żywo, porozmawiać z ich twórcami i „zarazić się” ich energią.

Organizatorzy włożyli ogrom wysiłku w realizację tego wydarzenia i dlatego tym bardziej będziemy im mocno kibicować przy kolejnych przedsięwzięciach!

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter