#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem

Projekt #wspierampolskidesign to cykl sesji zdjęciowych poświęcony branży wnętrzarskiej, zrzeszający zarówno najlepszych polskich projektantów czy producentów mebli jak i mniejsze polskie manufaktury czy firmy rodzinne o niebagatelnej jakości i wysokim potencjale.

Projekt #wspierampolskidesign narodził się w głowach Kamili Jakubowskiej-Szmyd, Yassena Hristov oraz Filipiny Hanus tuż pod koniec lockdownu, jako odpowiedź na sytuację związaną z pandemią i jej potencjalnymi skutkami dla polskich przedsiębiorstw związanych z wnętrzami.

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov

Inicjatywa #wspierampolskidesign

W zaledwie kilka dni powstała aranżacja mieszkania, w tym salonu, jadalni, sypialni, łazienki oraz kuchni, od początku do końca urządzona na potrzeby projektu. W aranżacji znajdziemy więc zarówno meble użytkowe jak i elementy dekoracyjne czy polską sztukę.

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov

„Polskie marki niejednokrotnie nie odbiegają ani jakością ani wzornictwem od międzynarodowych producentów, dlatego zasługują na rozgłos oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców, szczególnie teraz. Nawet jeśli sytuacja związana z pandemią zostanie ustabilizowana, jej skutki mogą być odczuwalne przez długi czas […]” – mówią autorzy projektu. Dlatego też projekt #wspierampolskidesign zakłada cykl sesji zdjęciowych, dzięki którym konsumenci będą mogli zaznajomić się z projektami rodzimych twórców i wykorzystać je w swoich wnętrzach, wspierając przy tym polski design i polską gospodarkę.

W mieszkaniu znalazło się ponad 20 polskich marek, które razem połączyły się w aranżacji w stylu eklektycznym.

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov

#wspierampolskidesign – aranżacja salonu

W salonie stanęła kanapa, fotel oraz podnóżek z serii Wadi, zaprojektowane przez Tomka Rygalika dla marki Nobonobo, która w krótkim czasie zbudowała pokaźną kolekcję mebli wypoczynkowych o nowoczesnym designie i wyjątkowym komforcie użytkowania. Na fotelu znalazły się również aksamitne poduszki dekoracyjne z haftem zaprojektowanym przez artystkę AINĘ dla marki Maja Laptos Studio (kolekcja ART). Do kompletu zaproponowano również stolik Nato (Nobonobo), który idealnie sprawdzi się podczas codziennego użytkowania.

Kanapa, fotel oraz podnóżek Wadi projektu Tomka Rygalika; stolik Nato (Nobonobo), lampa Parma (4Concepts), kwietnik Hula (Bujnie), fotel Saffron (The Good Living & Co), rośliny (Plants For Humans), komoda rtv Object023 (NG Design), lustro TRN mirror / triple ; lampa TRN Light F2 (Pani Jurek), solniczka i pieprzniczka Cone (Tre Product), pufa Stado (Nurt), wazon Irena (Malwina Konopacka), dywan (Carpet Decor), obraz Touch & Movement (AINA), regał projektu Beza Projekt x SSF (Splot).

W salonie uwagę przykuwa również fotel Saffron w najmodniejszym obecnie obiciu w kolorze ecrue, od młodej marki The Good Living & Co., która zachwyca projektami inspirowanymi stylem vintage, bazując na ponadczasowej stali oraz lokalnym rzemiośle.

Aranżacja została zrównoważona przez czarnę komodę RTV Object023 równie młodej marki NG Design inspirowanej nurtem modernizmu oraz bauhausu. NG Design ręcznie wykonuje meble ze stali, szkła oraz marmuru. Komodę o podobnej stylistyce tej samej marki (Object027), będącą kontynuacją salonu możemy również znaleźć w jadalni.

Lampa Ravenna (4Concepts), komoda rtv Object023 (NG Design), filiżanki (Karolina Szeląg, dostępne w sklepie: Porcelanowa), drewniany bączek (Tre Product)

Kolorystyczne akcenty we wnętrzu

Akcentem kolorystycznym aranżacji salonu jest nietuzinkowy regał zaprojektowany przez Beza Projekt, a wykonany przez Sikorski Supreme Furniture dla marki Splot. Połączenie pomysłu kreatywnego projektantki z wieloletnim doświadczeniem producenta mebli poskutkowało stworzeniem wyjątkowej kolekcji 8 brył, mebli drewnianych z charakterystyczną plecionką z forniru, występującego w 6 kolorach. W aranżacji #wspierampolskidesign pojawiają się dwie bryły Splotu – regał i toaletka. Na toaletce zaś wyeksponowane zostały kreatywne puzzle od marki Muno, powstałej z zamiłowania designu, łączącej sztukę z zabawą.

Regał projektu Beza Projekt, wykonany przez Sikorski Supreme Furniture (Splot), podnóżek Wadi projektu Tomka Rygalika (Nobonobo), solniczki i pieprzniczki Cone oraz aluminiowe kontenerki Tuz (Tre Product), poduszka z haftem (Maja Laptos Studio).

Niebieski akcent, ożywiający stonowaną aranżację salonu odnajdziemy również w postaci wazonu Irena Malwiny Konopackiej, pochodzącego z kolekcji FORMY. W całej stylizacji wykorzystane zostały 4 wyjątkowe wazony ilustratorki i projektantki.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na lampy oraz lustro od Pani Jurek z kolekcji TRN, łączącej kaligraficzną formę, wyraziste kolory i szlachetne materiały z najwyższej jakości rzemieślniczym wykonaniem.

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov

Aranżację salonu uzupełnia również beżowa pufa z rodziny Stado, zaprojektowana przez markę Nurt i dyrektor artystyczną marki, projektantkę Maję Ganszyniec, wspólnie tworzących produkty kierowane do świadomego odbiorcy, w oderwaniu od krótkotrwałych trendów. W całej stylizacji znajdziemy również krzesło Kos, będące uosobieniem ponadczasowego wzornictwa.

Sztuka aranżacji

Uzupełnieniem aranżacji każdego z pomieszczeń są chociażby designerskie akcesoria od marki Tre, powstałej z inicjatywy projektanta Tomka Rygalika, który postanowił przekuć swoją filozofię myślenia właśnie na markę. Tre odpowiada na potrzeby dążenia do harmonii i prostoty. Powstało z tęsknoty za przedmiotami wyjątkowymi, użytecznymi i długotrwałymi, które stają się nam bliskie.

Kwietnik Doppi (Bujnie), pufa z rodziny Stado (Nurt), borokrzemowa karafka (Tre Product), dywan Kilim Raag (Tartaruga), rośliny (Plants For Humans).

Elementami bez których nie można wyobrazić sobie mieszkalnej przestrzeni są zdecydowanie sztuka oraz rośliny. Do projektu wybrane zostały dzieła z Galerii Art In Architecture, założonej przez Agnieszkę Leszczyńską – Mieczkowską, oferującej zarówno dzieła sztuki polskich artystów, ale również dobór dzieł do konkretnego wnętrza, z uwzględnieniem jego relacji z designem i architekturą. W aranżacji znajdziemy również obrazy i rzeźby, założycielki Galerii i artystki, działającej pod pseudonimem artystycznym AINA.

Rośliny w mieszkaniu

Niebezpodstawnie w sesji pojawiły się również rośliny od marki Plants For Humans, która nie tylko oferuje najpiękniejsze rośliny najwyższej jakości, ale również wiedzę eksperta w dziedzinie pielęgnacji i aranżacji wnętrz roślinami.

Sztuka (Galeria Art In Architecture), kwietnik Hula (Bujnie), fotel Tupak i stolik Nato (Nobonobo), kubek (Ćmielów Design Studio).

Rośliny zostały wyeksponowane dzięki uznanym już, oryginalnym kwietnikom marki Bujnie – studia projektowego i manufaktury specjalizującej się w designie roślinnym. Produkowane na Śląsku kwietniki Hula i Totem (projektu Beza Projekt) oraz Doppi to idealny sposób na organizację zieleni we wnętrzu oraz dodatkową jego dekorację.

#wspierampolskidesign – jadalnia i hol

Aranżacja jadalni to przede wszystkim ponadczasowe Take Me Home prezentujące regał Inteligo, drewniany stół Tavolo oraz czarne krzesła Joanas. Marka jest powrotem do wielkiej pasji do designu i marzeniem jej założycieli Mateusza Karewicza oraz Roberta Budnego, które realizują wspólnie od 2013 roku, nieustannie oferując najwyższą jakość na lata.

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov

Regał Inteligo pojawia się w kilku aranżacjach, uzupełniony o akcesoria zarówno marki Tre jak i ceramikę ze sklepu Porcelanowa, zrzeszającego polskich projektantów porcelany, wazony Malwiny Konopackiej czy szklane lampy marki 4Concepts.

Lampy 4Concepts dzięki swojej uniwersalnej kolorystyce, lekkości, ale jednocześnie oryginalnej formie subtelnie wyciszają całą aranżację eklektycznej przestrzeni, wspaniale grając zarówno z elementami mniej jak i bardziej charakterystycznymi.

Stalowa komoda Object027 (NG Design), lampy Fjord White oraz Little Fjord White (4concepts), rzeźba oka Okagesama (AINA). W tle: wieszak Pilo (Tfory).

Przestrzenią łączącą jadalnię z kuchnią, a kuchnię z salonem jest przestronny hol, w którym pojawia się zielony, metalowy kwietnik (The Good Living & Co.) oraz czarny, drewniany wieszak Pilo marki Tfory, która główne inspiracje czerpie z obserwacji ludzi i ich codziennego życia. Tfory przy każdym projekcie jako cel nadrzędny stawiają ułatwienie codziennego funkcjonowania, ale również wyzwolenie kreatywności w użytkownikach mebli. Jak twierdzą projektanci, projekty Tforów są proste, jednak dające wiele możliwości z nich korzystania.

#wspierampolskidesign – sypialnia

Kolejną przestrzenią mieszkalną jest sypialnia, w której główną rolę gra tapicerowane łóżko NOi C++ od marki Absynth, łączącej światowe trendy wzornicze z rodzimą tradycją meblarską. Każdy etap powstawania mebli to efekt pracy zespołu pracującego na Podlasiu, a znaki rozpoznawcze marki to naturalne drewno, najwyższa jakość użytych materiałów oraz wyjątkowe wzornictwo, skrojone na miarę potrzeb wszystkich wrażliwych na otaczające piękno.

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov

Aranżację sypialni uzupełniają wspaniałe tekstylia. Pościel marki Łyko, stworzonej przez dwie siostry -Helenę i Marię, powstałej z myślą o produkcie trwałym i pięknym, została wyprodukowana w 100% z lnu -tkaniny biodegradowalnej, prozdrowotnej, wspaniale współgrającej z naturą. W aranżacji lniana pościel w nieoczywisty sposób łączy się z wyrafinowanym aksamitem poduszek z kolekcji Curiosities (poduszka z haftem oka), Individuals oraz Limited Edition (poduszka z haftem klucza) od Maja Laptos Studio. W sypialni ponownie znajdziemy również szklane lampy marki 4Concepts oraz metalowe stoliki nocne GAP od Take Me Home.

Aranżacja łazienki

W łazience wykorzystano produkty marki Omnires. Nie bez znaczenia pozostają tu również mosiężne uchwyty meblowe Under z kolekcji ModernCollection w charakterystycznym wybarwieniu gunmetal – lekko połyskującej czerni łączonej ze srebrem od marki PAP DECO – pioniera mosiężnych uchwytów i dekoracji ściennych wytwarzanych tradycyjną technologią odlewniczą. Under to projekt łączący w sobie funkcjonalność z nieoczywistym, ale minimalistycznym designem.

Bateria umywalkowa podtynkowa oraz podtynkowy system prysznicowy z kolekcji Omnires Y (Omnires), uchwyt Under w wybarwieniu gunmetal (PAP DECO).

Produkty marki Omnires pojawiają się również w przestrzeni kuchennej. Do aranżacji blatu kuchennego posłużyły również kontenerki aluminiowe Tuz oraz drewniana deska od marki Tre i cukiernica projektu Look At Me Plates ze sklepu Porcelanowa.

Porcelana pojawia się również w zestawieniu z turkusowym fotelem Tupak i stołem kawiarnianym Oo od marki Nobonobo oraz nadającym przestrzeni wyjątkowego charakteru dywanem Kilim Raag zaprojektowanym przez markę Tartaruga.

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov

Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec, które jako świadome projektantki postanowiły stanąć w opozycji do masowej produkcji tekstyliów i jej szkodliwych konsekwencji. Dywan pojawia się również w zestawieniu z bordowym kwietnikiem Doppi (Bujnie) oraz karafką (Tre) w stylizacji produktowej.

Sesja pod tytułem #wspierampolskidesign pokazuje, że aranżacja mieszkania od a do z przy użyciu tylko i wyłącznie polskich marek jest możliwa i może być wyjątkowo efektowna.

Zdjęcia: Yassen Hristov

Zobacz również: Wyjątkowe wnętrze w eleganckim stylu z francuską nutą | Mieszkanie w stylu modern-classic

#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov
#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov
#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov
Krzesło Kos (Nurt), toaletka (Splot), puzzle (Muno).
Łóżko tapicerowane NOi C++ (Absynth), pościel lniana (Łyko), poduszka dekoracyjna z kluczem, Limited Edition oraz bordowe poduszki Individuals (Maja Laptos Studio), szklane lampy Ystad (4Concepts), stoliki GAP (Take Me Home), drewniany bączek (Tre Product), sztuka (Galeria Art In Architecture).
Ł óż ko tapicerowane Noi C++ (Absynth), lampa Ystad (4Concepts), stolik GAP (Take Me Home), regał projektu Beza Projekt x SSF (Splot), lniana pościel (Łyko), poduszka z haftem oka Curiosities No1 (Maja Laptos Studio).
#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov
#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov
#wspierampolskidesign – jak zaaranżować wnętrze polskim designem - zdjęcia Yassen Hristov
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter