Wygodne do mieszkania, praktyczne w użytkowaniu, pięknie i spójnie wykończone. Przedstawiamy krakowski projekt Ewy Tabakowskiej z pracowni Grid. Najwyższej jakości materiały wykończeniowe pochodzą z oferty sieci salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home.
Mieszkanie projektu GRID
Komfortowe mieszkanie, do którego Państwa dziś zapraszamy, znajduje się w dzielnicy mieszkaniowej Prądnik Czerwony w północnej części Krakowa. Kupione zostało na ryku wtórnym z pełnym wyposażeniem. Nowi właściciele początkowo chcieli wprowadzić jedynie drobne, kosmetyczne poprawki i korekty.
Skończyło się, jak to zwykle bywa w takich przypadkach. Z dawnego wnętrza została tylko drewniana podłoga – śmieje się architektka.
Wnętrze dla miłośników minimalizmu i nowoczesności
W apartamencie o powierzchni 90 metrów kwadratowych zamieszkała para, która uwielbia minimalistyczny, bardzo nowoczesny styl urządzania wnętrz. Już podczas wstępnej rozmowy z architektką jasno określili swoje mieszkaniowe preferencje. Ich przyszły dom powinien sprzyjać wypoczynkowi po pracy. Na realizację projektu było bardzo dużo czasu, bo aż 12 miesięcy, co umożliwiło dopracowanie go w najmniejszym detalu. Kolorystyka wnętrza oscyluje wokół palety bieli i szarości.
Elementy wykończeniowe w kolorze naturalnego dębu nadają przestrzeni przytulnego charakteru i wizualnie ocieplają aranżację. Bardzo ważny dla przyszłych właścicieli był także praktyczny wymiar projektu. Każdy przedmiot ma tu swoje określone miejsce. Takie podejście do wnętrza sprzyja zachowaniu ładu i porządku.
Gospodarze bardzo dużo podróżują, ze świata przywożą liczne pamiątki, zaprojektowanie dla nich miejsc do ekspozycji również było ważnym elementem projektu – mówi Ewa Tabakowska.
Strefa wejścia
Krakowskie mieszkanie to długi hol prowadzący do przestrzeni dziennej – salonu połączonego z aneksem kuchennym – sypialnia, oraz łazienka i toaleta.
Jednym z najtrudniejszych wyzwań projektowych okazała się aranżacja holu, prowadzącego do części dziennej – wspomina Ewa Tabakowska. – Głównym założeniem było uzyskanie minimalistycznego charakteru tej przestrzeni oraz zastosowanie trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów wykończeniowych – dodaje.
Architektka zdecydowała się na wykończenie ścian oraz drzwi w strefie wejścia tynkiem firmy Metropolis z oferty salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home. Znakomitej jakości tynk doskonale imituje beton i nadaje wnętrzu wyjątkowego, postindustrialnego charakteru. Efekt ten jest widoczny szczególnie w zestawieniu z czarnym osprzętem elektrycznym i czarnymi klamkami.
Zastosowanie tynku imitującego beton firmy Metropolis, zarówno na ścianach, jak i na drzwiach holu, pozwoliło na uzyskanie spójnego i harmonijnego efektu – mówi architektka.
Przeciwwagę dla surowego tynku stanowi biała, gładka powierzchnia frontów meblowych, za którymi znajdują się pojemne szafy. To zaskakujące zestawienie wzajemnie się uzupełnia i stanowi spójną, zrównoważoną kompozycję – opowiada o projekcie Ewa Tabakowska.
Część dzienna
Zastosowanie materiałów wykończeniowych najwyższej jakości było jednym z priorytetów inwestorów. Dlatego w strefie dziennej – salonie połączonym z aneksem kuchennym, wykorzystano spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam. Pojawiają się one w formie blatu kuchennego oraz jako okładzina ściany. Spieki kwarcowe mają o wiele większy wachlarz zastosowań – z powodzeniem kładzione są na podłogach, stosowane jako elementy mebli oraz elewacje.
Wielkoformatowe płyty Laminam to materiał niezwykle trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne, oraz środki chemiczne. Jednocześnie charakteryzują się niezwykłymi walorami estetycznymi. W krakowskim mieszkaniu wybór padł na spiek Pietra Di Savoia z kolekcji I Naturali o ciepłym, szarym odcieniu, który świetnie komponuje się z matowym białym wykończeniem frontów kuchennych.
Zabudowa kuchenna zaprojektowana została w dwóch niezależnych częściach. Tradycyjna, z szafkami górnymi i dolnymi oraz ze słupkiem to przestrzeń, gdzie jako materiał wykończeniowy zastosowany został spiek kwarcowy Laminam. W tej części architektka zaprojektowała elektryczną płytę grzejną, zlewozmywak oraz piekarnik i kuchenkę mikrofalową. Duża, dwudrzwiowa lodówka typu side by side z podajnikiem wody i kostkarką do lodu znalazła swoje miejsce w zabudowie, która stanowi przedłużenie ściany szaf wnękowych w holu. Obok dużej lodówki – niewielka, na wino.
Z pewnością geometryczne formy i minimalna ilość zastosowanych materiałów zabudowy kuchennej pozwoliły uzyskać efekt czystej, jednak funkcjonalnej przestrzeni – podkreśla architektka.
W bezpośrednim sąsiedztwie aneksu kuchennego stanął piękny drewniany stół z kompletem krzeseł Mannequin polskiej marki Iker. Na uwagę zasługują również designerskie lampy Pleat Box firmy Marset, które akcentują tę strefę części dziennej apartamentu. Umeblowanie salonu uzupełnia niebieska dwuosobowa sofa, okrągły stolik kawowy oraz szafka pod telewizorem. Przytulną atmosferę w oszczędnie, minimalistycznie zaprojektowanym salonie tworzą lejące się zasłony, poduszki oraz miękkie, pikowane siedziska krzeseł Mannequin.
Spójna sypialnia
Wnętrze sypialni jest bardzo spójne kolorystycznie i stylistycznie z resztą mieszkania. Najważniejszym meblem jest tu łóżko marki Rosanero z tapicerowanym szarą tkaniną zagłówkiem. Towarzyszą mu szafki nocne z naturalnego drewna. W pokoju przewidziano również miejsce do pracy w formie niewielkiego drewnianego biurka tego samego producenta, co nocne szafeczki – firmy Minko.
W sypialni znalazła się też pojemna biała szafa. Zachwyca detalem – uroczymi czarnymi uchwytami oraz pomysłowym rozwiązaniem: poziomo umieszczoną dębową szafką częściowo wpuszczoną w jej korpus. Sypialnię oświetlają delikatne lampki Nordlux.
Niewielka łazienka
W mieszkaniu zaprojektowano niewielką łazienką oraz oddzielną toaletę. Wejścia do nich znajdują się w holu. W toalecie wzrok przyciąga podłoga wyłożona modnymi płytkami w kształcie heksagonów o fantazyjnie, nieregularnie rozmieszczonych kolorach – białym, szarym i niebieskim. Reszta pomieszczenia tonie w bieli. W łazience natomiast wygospodarowano miejsce na wannę i kabinę prysznicową. Tu tak jak i w całym mieszkaniu dominuje biel połączona z szarością wielkoformatowych płyt gresu. Minimalistyczną ozdobą wnętrza jest czarna armatura marki Rubinetterie Treemme.
Krakowskie mieszkanie dopracowane zostało w najmniejszym detalu. Wykorzystane materiały wykończeniowe są tylko najwyższej jakości. Tynk Metropolis oraz spieki kwar-cowe Laminam zakupione zostały w sieci salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home.
Cenię sobie współpracę z Dekorian Home przede wszystkim za profesjonalizm, rzetelność oraz terminowość. Niewątpliwym atutem jest również szeroki wachlarz oraz wysoka jakość oferowanych produktów – podsumowuje architektka ze studia projektowego Grid.
Zdjęcia: Szymon Konik, Norbert Adamowicz
Stylizacja: Ewa Tabakowska
Zobacz również: Mieszkanie, które zauroczy każdego | Wnętrza 200-metrowego domu w Krakowie