Wszystko co musisz wiedzieć o stylu skandynawskim

„Scandi” – czy nazwa ta nie brzmi wręcz pieszczotliwie? Tak określany jest w skrócie styl skandynawski, który cieszy się niezwykłą popularnością, a grono jego wielbicieli wciąż rośnie. Kto już do nich dołączył, albo dopiero chce urządzić swe mieszkanie zgodnie z jedną z jego odmian (styl gustawiański, folk, new nordic, scandi chic, dark nordic)? Dowiedz się wszystkiego o stylu skandynawskim.

Naturalne materiały i barwy

W klasycznym wydaniu styl skandynawski cechują naturalne materiały i barwy. Połączenie białych ścian i mebli z jasną, drewnianą podłogą rozjaśnia mieszkanie. Zaś dodanie pojedynczych, mocnych akcentów kolorystycznych i designerskich mebli czy drobnych sprzętów nadaje wnętrzom charakteru i elegancji.

Styl skandynawski – historia

Styl ten wykreowali w połowie XX w. projektanci tacy jak: Alvar Aalto z Finlandii, Arne Jacobsen, Hans Wegner, Verner Panton z Danii czy Bruno Mathsson ze Szwecji. A jeszcze wcześniej szwedzcy artyści Karin i Carl Larssonowie, wydając swój słynny album z akwarelami, zatytułowany „Ett Hem” (Dom), w którym ukazali sceny z życia swojej rodziny, w oryginalnie jak na początek XX w. zaaranżowanym przez siebie „wnętrzu idealnym”, stworzyli fundamenty dla stylu zwanego skandynawskim.

Wnętrza domu w stylu skandynawskim - Katrilo Katarzyna Choińska Projektowanie wnętrz

Ten kierunek w designie rozwijał się, zmieniał i obecnie, niemal wiek później można wyróżnić już kilka jego odmian: new nordic, scandi chic, dark nordic, folk i styl gustawiański.

Skandynawskie wnętrza

Najbardziej rozpoznawalną z nich jest współcześnie new nordic. Charakterystyczne dla niej są jasne ściany i meble, podłoga z jasnego drewna, podobnie jak dodatki dekoracyjne wykonane z materiałów naturalnych. Tak jak np. w 3 pokojowym apartamentu (52,5 m2) zaaranżowanym przez biuro projektowe Dream House. Całość wzbogacona jest w energetyczne akcenty w odcieniach błękitów i zieleni.

Apartament w stylu skandynawskim projektu pracowni Dream House

W odmianę new nordic wpisuje się także projekt domu jednorodzinnego pracowni Katrilo Katarzyna Jamiołkowska. Otwarta przestrzeń, która składa się z kuchni, jadalni i części relaksacyjnej utrzymana jest w stylu nowoczesnym, skandynawskim. Jasne barwy, dużo światła, kolorowa dekoracja ściany oraz rola natury podkreślona przez zielone rośliny doniczkowe.

Wnętrza domu w stylu skandynawskim - Katrilo Katarzyna Choińska Projektowanie wnętrz

Styl scandi chic i dark nordic

Wyróżnikiem scandi chic są liczne elementy w kolorze złota, miedzi, mosiądzu w wersji mat i błysk. Z tych metali są dodatki dekoracyjne do mebli, lamp, ramy luster czy obrazów. Pojawiają się dodatkowo też kolory: żółty, pudrowy róż czy błękit. Wybierany do tego stylu tkaniny to luksusowy: aksamit czy jedwab. Natomiast atmosferę przytulności podkreślić mają miękkie, grube dzianiny i futra.

Wnętrza domu w stylu skandynawskim - Katrilo Katarzyna Choińska Projektowanie wnętrz

Dark nordic jest ciekawym stylem, w którym do jasnych, typowych dla stylu skandynawskiego barw przenikają ciemniejsze akcenty, które pojawiają się w postaci np. ciemnozielonej, granatowej, kobaltowej, antracytowej, a nawet czarnej ściany w jednym z pomieszczeń. Stanowi to mocny kontrast z całością.

Skandynawski styl z odrobiną retro - KUL Design

Odmiana folk jest najbardziej kolorową wersją stylu skandynawskiego, za sprawą barwnych, plecionych dywanów, filcowych ozdób, figurek tj. koniki i ptaszki, drewniane lampy, świeczniki, podkładki i przeróżne elementy DIY.

Z kolei styl gustawiański wybierają ci, którzy lubią tradycję. I zamiast nowoczesnych wolą klasyczne w formie meble i detale.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Każda z tych odmian sprawdzi się zarówno w dużym domu, jak i małym mieszkaniu. Jasne barwy (biel, beż, krem) dają wrażenie, że domowa przestrzeń jest jeszcze większa. A przy jednoczesnym zastosowaniu maksymy Skandynawów „im mniej tym więcej” we wnętrzu znajdzie się tylko to, co naprawdę niezbędne.

Apartament w stylu skandynawskim projektu pracowni Dream House

Prostota, minimalizm i funkcjonalność – tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego i idąca z nimi w parze elegancja pozwolą mieszkać zgodnie z filozofią „hygge” oraz „lagom”. Ich główną ideą jest umiejętność celebrowania codzienności we wnętrzach, które są przytulne, a jednocześnie znajdują się w niej tylko te rzeczy, których potrzebujemy, by zapewniały komfort bycia zarówno z sobą, jak i z innymi.


Zobacz również: Styl japandi | Styl loftowy

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter