Wybieramy grzejnik dekoracyjny do mieszkania lub domu

Grzejniki dekoracyjne to zyskująca coraz większą popularność alternatywa dla standardowych białych kaloryferów umieszczanych w naszych domach. Dbają nie tylko o komfort cieplny, tak istotny w naszym domu lub mieszkaniu, ale także o wyjątkowy wygląd wnętrza. Dzięki naprawdę szerokiej gamie materiałów, kolorów i niebanalnych form, możemy z łatwością znaleźć grzejnik, którego wygląd stanie się wyrazistym punktem naszej aranżacji lub który ukryjemy za osłoną z lustrem, czy stylową grafiką. Dlatego właśnie coraz chętniej, aranżując wnętrza swoich domów, wybieramy grzejnik dekoracyjny, który nie tylko ogrzewa, ale staje się również stylowym i multifunkcjonalnym elementem aranżacji.

Grzejnik dekoracyjny – gdzie się sprawdzi?

Grzejniki dekoracyjne sprawdzą się niemalże w każdym pomieszczeniu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych produktów dobór modelu pasującego do charakteru wnętrza nie będzie stanowił problemu. Stylowy grzejnik z lustrem czy wieszakami świetnie sprawdzi się w przedpokoju, a grzejnik ukryty za unikalną grafiką lub osłoną z betonu architektonicznego idealnie nada się do nowoczesnego salonu albo sypialni. Natomiast grzejnik drabinkowy w niebanalnej formie pozwoli wygospodarować miejsce na suszenie ręczników lub ubrań nawet w niewielkim mieszkaniu i jednocześnie doda charakteru aranżacji łazienki.

Grzejnik Rebus - czarny beton
Grzejnik Rebus od marki Luxrad – czarny beton

Obecnie zarówno architekci, architektki wnętrz, jak i osoby prywatne, które chcą odświeżyć i wyremontować dom, coraz chętniej i częściej sięgają po wyjątkowe grzejniki ozdobne. Detal, taki jak niestandardowy grzejnik, może w naprawdę prosty sposób odmienić aranżację i dodać jej charakteru. Należy jednak pamiętać, że wybierając grzejnik dekoracyjny, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego design, ale także na właściwości i parametry, które pozwolą dobrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę poszukując odpowiedniego modelu grzejnika?

Głównym zadaniem grzejnika jest dostarczenie do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła. Podstawą doboru odpowiedniego modelu jest więc zwrócenie uwagi na moc grzejnika. Grzejniki o zbyt małej mocy nie dadzą rady dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła w okresach największego zapotrzebowania. Moc grzejników jest powiązana z ich rodzajem, materiałami, z których są one wykonane, umieszczeniem we wnętrzu, rozmiarem pomieszczenia czy ociepleniem budynku, dlatego planując zakup dobrze dobranego grzejnika, warto spojrzeć na produkt nieco szerzej.

Dobierając grzejnik do nowo budowanego domu, potrzebną moc cieplną znajdziemy w planie instalacji. Natomiast jeśli chcemy wymienić stary grzejnik na nowy, nie musimy szukać informacji w projekcie instalacji grzewczej. Wystarczy pamiętać, że moc nowego grzejnika powinna być równa mocy, którą miał stary grzejnik. Dane odnośnie mocy grzejnika i niezbędne wartości znajdziemy w katalogu producenta. Dzięki szerokiej gamie dostępnych modeli z łatwością dopasujemy moc grzejników do kubatury pomieszczenia i naszych potrzeb.

Grzejniki dekoracyjne – nie tylko pod oknem

Standardowe białe grzejniki najczęściej montowane były pod oknem, jednak w przypadku grzejników dekoracyjnych nie musi to być reguła. Przeróżne rozmiary i kształty umożliwiają ich wykorzystanie jako elementów podnoszących walory estetyczne wnętrza. Zamontowane w widocznym miejscu grzejniki ozdobne mają szansę stać się ważnym dodatkiem determinującym styl aranżacji.

Grzejnik Niagara w kolorze navy blue
Grzejnik Niagara w kolorze navy blue

Aby cieszyć się stylowym wnętrzem, nie musimy już ukrywać kaloryfera za meblami lub zasłonami, zmniejszając tym samym jego wydajność. Grzejniki w niebanalnych kształtach lub te połączone z lustrem, wieszakami, czy też ukryte za ozdobną osłoną z powodzeniem dopełnią całość aranżacji. Coraz większą popularność zyskują grzejniki pionowe, które sprawdzą się nie tylko w łazience, czy przedpokoju, ale także w salonie, czy sypialni. Można je śmiało umieścić na dowolnej ścianie, jednak należy pamiętać, że będzie się to wiązać z koniecznością zastosowania produktu charakteryzującego się nieco wyższą mocą grzewczą.

Grzejniki elektryczne lub wodne – co wybrać?

O wydajności i skuteczności grzejników decyduje także ich rodzaj. Najbardziej popularnym obecnie rozwiązaniem są grzejniki wodne, które charakteryzują się dość dużą wydajnością. Zasilamy je poprzez standardowe podłączenie do naszej instalacji centralnego ogrzewania. Wybierając grzejnik dekoracyjny wodny, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny parametr – temperaturę zasilania i powrotu wody grzejnej. Jeśli wartości dla starego i nowego grzejnika się różnią, powinniśmy zastosować współczynniki korygujące.

Grzejnik Niagara w kolorze RAL9003
Grzejnik Niagara w kolorze RAL9003

Alternatywne rozwiązanie stanowią grzejniki elektryczne, które odznaczają się wygodą użytkowania. Jednak chociaż zapewniają one wysoki komfort cieplny, generują zazwyczaj wyższe koszty, dlatego częściej stosuje się je jako ogrzewanie dodatkowe. Jeśli mimo tego chcemy zamontować je w całym domu, niezbędne okaże się poprowadzenie osobnego obwodu.

Rodzaje grzejników dekoracyjnych – budowa

Chcąc wybrać grzejnik dekoracyjny, warto poznać podstawowe typy wyróżnione ze względu na budowę:

  • Grzejniki członowe lub inaczej żeberkowe – ich niewątpliwą zaletą jest to, że długo akumulują ciepło.
  • Grzejniki płytowe – są zbudowane z cienkich blach, pomiędzy którymi przepływa woda, dzięki czemu szybko się nagrzewają. Mogą być płaskie lub perforowane.
  • Grzejniki konwekcyjne – oddawanie ciepła zachodzi w nich w wyniku unoszenia się nagrzanego powietrza Mają dużą moc grzewczą.

Wybieramy grzejniki dekoracyjne – zwróć uwagę na materiał

Funkcjonalność grzejników jest również zależna od materiału, z którego zostały wykonane:

  • Grzejniki ze stali nierdzewnej – stanowią najbardziej popularne i standardowe rozwiązanie. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wydajne i szybko się nagrzewają. Sprawdzą się zarówno w przypadku pomieszczenia o małym jak i dużym metrażu. Wybieramy je najczęściej jako grzejniki pokojowe.
  • Grzejniki żeliwne – dawniej powszechnie stosowane, obecnie tracące popularność. Jednak w aranżacji wnętrza w stylu retro, taki grzejnik wykonany na zamówienie ma szansę stać się dopełniającym całość elementem.
  • Grzejniki aluminiowe – lekkie, dostępne w różnych formach i rozmiarach. Są odporne na działanie wilgoci w powietrzu, dlatego często stosuje się je w łazienkach.
  • Grzejniki miedziane – przeznaczone do instalacji niskotemperaturowych, szybko się nagrzewają.
  • Grzejniki szklane – to rozwiązanie nowoczesne, luksusowe i niezwykle atrakcyjne pod kątem designu. Charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i mniejszą mocą grzewczą, jednak wydajnie oddają ciepło do pomieszczenia.

Dekoracyjne grzejniki mogą być także pokryte zabezpieczającą powłoką. Warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Standardowy lakier lub emalia nie wpływają znacząco na wydajność i moc nowego grzejnika, jednak wykończenie chromem, może obniżyć te istotne parametry.

Różne kształty grzejników dekoracyjnych

Mimo pojawiających się różnych możliwości, najbardziej popularnym rozwiązaniem wciąż jest grzejnik poziomy, który można umieścić zarówno standardowo tuż nad podłogą, lub nieco wyżej. Wtedy warto wziąć pod uwagę zastosowanie szklanej osłony z grafiką, która ukryje funkcjonalne urządzenie za pięknym i dodającym wnętrzu wyrazu wzorem. W nowoczesnych aranżacjach coraz chętniej stawiamy także na pionowy grzejnik, który idealnie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu – zarówno w przedpokoju, łazience, jak i w pokojach o wyjątkowo małym metrażu. Inną opcją są także grzejniki stojące, które montuje się bezpośrednio do podłogi.

Grzejnik Niagara w kolorze czarnym
Grzejnik Niagara w kolorze czarnym

W zależności od stylu, w którym chcemy urządzić całe pomieszczenie, możemy wybrać grzejnik dekoracyjny w prostym, geometrycznym kształcie. Taka opcja sprawdzi się we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych, czy minimalistycznych. Możemy postawić również na bardziej fantazyjne formy, które wpiszą się w eleganckie, ponadczasowe aranżacje. Łagodne zaoblenia, rytmicznie pogrupowane panele, ich szerokość i kształt – te wszystkie detale wpływają na efekt, jaki będzie wywoływać pomieszczenie.

Warto także uwzględnić praktyczne aspekty – przykładowo, kiedy wybieramy grzejnik dekoracyjny do pokoju dziecka, najlepiej będzie postawić na grzejnik z idealnie płaską płytą czołową, lub na panele o zaoblonych kształtach, aby zmniejszyć ryzyko bolesnego uderzenia się.

Grzejniki dekoracyjne marki Luxrad

Grzejnik dekoracyjny z lustrem – model Niagara

Grzejniki dekoracyjne mogą mieć różnorodne kształty lub formy, ale także funkcje. Idealnym przykładem urozmaiconego i wzbogaconego grzejnika dekoracyjnego jest model Niagara od firmy Luxrad. Poza podstawową wersją – smukłą pionową kompozycją paneli grzewczych, która dzięki ponadczasowej prostocie sprawdzi się w każdym wnętrzu – ten model dostępny jest także w innym wydaniu.

Grzejnik Niagara z lustrem
Grzejnik Niagara z lustrem

Grzejnik Niagara można zakupić także w wersji z lustrem. Doskonale wpasuje się on w aranżację sypialni czy przedpokoju – lustro będzie funkcjonalne, a także optycznie powiększy przestrzeń. Urozmaicenie rytmicznych paneli grzewczych poprzez wkomponowanie pomiędzy nie elementu z lustrem sprawia, że pionowy grzejnik przyciąga wzrok i staje się elementem dekoracyjnym wpisanym w nowoczesną aranżację.

Grzejnik ukryty pod wybraną grafiką

Marzy Ci się unikalna grafika nadająca wnętrzu charakteru połączona z funkcją grzewczą? Kolejny wariant modelu Niagara pozwala ukryć panele grzewcze za dopasowaną płytą ze szkła hartowanego, na której może się znaleźć wyjątkowy obraz, grafika lub zdjęcie. Szklana osłona nie blokuje przepływu ciepła, nie wpływa znacząco na zmniejszenie wydajności grzejnika, a jednocześnie pozwala sprytnie go schować. Dodatkowo podnosi także walor estetyczny, który w przemyślanej aranżacji jest równie ważny, jak kwestie praktyczne.

Grzejnik Niagara z grafiką F21
Grzejnik Niagara z grafiką F21

Na szklanej osłonie może znaleźć się jeden ze wzorów zaproponowanych przez firmę Luxrad. Dzięki współpracy z Michałem Sadowskim z Brand 24 oferta dostępnych wzorów jest naprawdę szeroka. Istnieje jednak także możliwość umieszczenia na grzejniku własnego projektu. To sprawia, że wnętrze z grzejnikiem Niagara ma szansę stać się naprawdę niepowtarzalne.

Obudowa z betonu architektonicznego – industrialny grzejnik Rebus

Inną propozycją marki Luxrad na ukrycie grzejnika, jest zastosowanie modelu Rebus w obudowie z betonu architektonicznego. To idealna opcja dla tych, którzy cenią prostotę i minimalizm. Ponadczasowa forma pozwala wydobyć proporcję i fakturę szlachetnego materiału. Dodatkowym atutem niewątpliwe jest fakt, że przy zachowaniu możliwie najniższej wagi, produkt jest wytrzymały i zapewnia dobrą akumulację ciepła.

Grzejnik Rebus - szary beton
Grzejnik Rebus – szary beton

Grzejnik występuje zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej, dzięki czemu można go łatwo wpasować w każde pomieszczenie. Dostępny w trzech wariantach kolorystycznych – białym, czarnym i szarym. Może stanowić uzupełnienie aranżacji inspirowanych stylem loftowym, minimalistycznym, czy galamour. Świetnie sprawdzi się też w ponadczasowych aranżacjach wykorzystujących bogactwo naturalnych materiałów i kolorów ziemi.

Elegancja i prostota – model Kobe

Wszyscy, którzy lubią prostotę i elegancję, pewnością docenią także grzejnik pokojowy Kobe. Choć regularny rząd pionowych, smukłych tulei, może się wydawać standardowym rozwiązaniem, model ten wyróżnia ich kwadratowy przekrój. Detale takie jak kształt, odpowiednie proporcje i zgrabna kompozycja sprawiają, że grzejnik dekoracyjny Kobe stanowi kwintesencję nowoczesnej elegancji i klasy.

Grzejnik Kobe - Luxrad
Grzejnik Kobe

Innowacyjna budowa wykonanego ze stali niskowęglowej grzejnika wpływa pozytywnie na jego wydajność. W połączeniu z dostępną szeroką paletą kolorów lakieru RAL oraz możliwością dostosowania rozmiaru do własnych potrzeb sprawia, że ta ponadczasowa propozycja ma szansę sprawdzić się w każdej przestrzeni mieszkalnej.

Wysoce wydajny grzejnik dekoracyjny Everest

Regularny rytm pionowych paneli grzewczych charakteryzuje także model Everest. Jednak tak jak inne grzejniki dekoracyjne marki Luxrad, nie jest on do końca typowym rozwiązaniem. Wyraziste, duże panele o okrągłym przekroju nadają mu charakteru, dzięki czemu staje się on zauważalnym elementem wnętrza.

Grzejnik Everest w kolorze różowym
Grzejnik Everest w kolorze różowym od Lux Rad

Poza kwestią designu warto też zwrócić uwagę na to, że model ten jest wykonany w formie konstrukcji „rurka w rurce” i technologii Wulkan, co gwarantuje wysoką wydajność. Istnieje możliwość dostosowania ilości paneli do własnych potrzeb, dzięki czemu grzejnik Everest może być węższy lub szerszy. To pozwala łatwo dopasować go do własnych potrzeb oraz do dostępnego miejsca.

Niebanalna forma grzejnika Koliber

W ofercie firmy Luxrad znajdują się także naprawdę wyjątkowe modele dla odważnych. Wszyscy ci, którzy nie boją się nieszablonowych rozwiązań przykuwających wzrok, z pewnością pokochają grzejnik dekoracyjny Koliber. Nieregularny kształt rur sprawia, że uzyskujemy złudzenie, jakby model ten z jednej strony był szerszy, a z drugiej bardziej wysmukły. Wyrazista i jednocześnie lekka forma, wykonana z okrągłych rur, wygląda inaczej w zależności od punktu, z którego na nią patrzymy.

Grzejnik Koliber - Luxrad
Grzejnik Koliber od marki Luxrad

Grzejniki dekoracyjne – podsumowanie

Dekoracyjne grzejniki pozwalają zadbać nie tylko o ciepłe powietrze w naszym domu czy mieszkaniu, ale także o wyjątkowy design tego miejsca, które przecież powinno wyrażać naszą osobowość, styl, energię i odpowiadać na nasze potrzeby. Ciepło, komfort i wyjątkowe wrażenia estetyczne – wszystko to może zapewnić dobrze dobrany model grzejnika. Szeroka oferta dostępnych produktów w różnych kształtach i stylach sprawia, że każdy ma szansę znaleźć swój wymarzony produkt.

Należy pamiętać, żeby zwrócić uwagę na parametry odnośnie mocy grzewczej, materiału czy rodzaju sprzętu podawane przez producenta grzejnika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany model odpowie na wszystkie nasze potrzeby wynikające z rozmiarów i charakteru pomieszczenia, rodzaju instalacji oraz naszych upodobań. Zyskujące popularność grzejniki dekoracyjne to wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy poza praktycznym wymiarem aranżacji, cenią sobie możliwość życia w stylowym, wyjątkowym i pięknie urządzonym wnętrzu.

Zobacz również: Czarne grzejniki do łazienki – przegląd ciekawych modeli

Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter