Joanna Hawrot jako pierwsza polska projektantka konsekwentnie realizuje kolekcje we współpracy z polskimi artystami. Wzory na jej flagowych kimonach powstawały w kooperacji z Aleksandrą Waliszewską, Maurycym Gomulickim czy Angeliką Markul. Teraz także w przestrzeni jej butiku przy ul. Kopernika w Warszawie zagościła sztuka próby muzealnej.
Instalacja Wojtka Sobczyka w butiku HAWROT
Kopernika, równoległa do Nowego Światu, jest ulicą architektonicznych kontrastów. Stara, przedwojenna tkanka miejska funkcjonuje tu obok PRL-owskich bloków i nowoczesnych apartamentowców, które wyrosły na przykład na miejscu zabytkowego kina Skarpa.
Charakterystyczny galeriowiec, najdłuższy dom przy Kopernika, ma imponujące witryny – „To one, wysokie na 6 metrów, zalane słońcem w pogodne dni zachwyciły mnie bardziej niż sama centralna lokalizacja” – mówi Joanna Hawrot, projektantka. „Szyld HAWROT zawisł tu już parę lat temu. W pandemii musieliśmy na chwilę zmienić adres, ale kiedy tylko było to możliwe, znowu wróciliśmy na Kopernika, tym razem pod numer 18. Wtedy zobaczyłam potencjał tej przestrzeni na nowo – z jednej strony kameralna, z drugiej otwarta. Miała w sobie coś z teatralnego pudełka, w którym można było aranżować sceny dla wędrujących pasażem przechodniów. Nie chodziło mi jednak o to, aby działać płaskim obrazem, ale aby zbudować głębię, dosłownie wciągać do świata HAWROT”.
Tak powstała kolejna odsłona Ogrodu, instalacji site-specific autorstwa Wojtka Sobczyka zainspirowana mitycznym Edenem. Zainaugurowała ona nowy rozdział w historii marki, jeszcze wyraźniej wpisując sztukę w jej DNA.
Instalacja „Ogród”
Ogród powstał z rozmachem i rzemieślniczą precyzją, z których Sobczyk jest w polskim art worldzie dobrze znany. Artysta, reprezentowany przez warszawską galerię LETO, ma „łatkę” alchemika, który rzeźbi z niecodziennych materiałów i lubuje się w wymagającym czasu, pracochłonnym procesie. Kunsztowna struktura została stworzona przez Sobczyka ręcznie, z papieru mâché formowanego na konstrukcji z drutu, a następnie udrapowana w nietypowe, blado-żółte kwietne stalaktyty i stalagmity, grupy sugerujące różne stadia rozwoju bytów, od początkowych po dojrzałe, wybujałe.
Wyrastające z podłogi, zwieszające się z sufitu, anektujące także ściany przymierzalni formy przypominają podwodny krajobraz, prehistoryczną rafę koralową, podziemną grzybnię albo oniryczny ogród, który w dzień ożywa animowany przez słońce, w nocy światła lamp i neonu. Instalacji towarzyszy autorska kotara, przygotowana specjalnie z okazji ekspozycji.
Jeśli efektowne, konceptualne witryny czy przemyślane i jakościowe projekty architektoniczne były dotychczas miłym akcentem w warszawskim krajobrazie miejskim, dobrą praktyką, która popularyzowała się, czyniąc miasto ładniejszym, a doświadczenie obcowania z jakąś marką – pełniejszym, Joanna Hawrot dokłada do tego zjawiska nową cegiełkę. Instalacja Sobczyka była pokazywana na rumuńskim Biennale, w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej i Willi Kadenówka w Rabce Zdrój. Od teraz na świetną, jakościową sztukę możemy natknąć się nie tylko w galerii czy muzeum, ale w butiku z artystyczną modą w Śródmieściu.
Marka HAWROT
HAWROT to marka, za którą stoi polska projektantka Joanna Hawrot – od lat tworząca w nurcie WEARABLE ART – sztuki do noszenia. Twórczyni artystycznych performance’ów z pogranicza mody i sztuki, realizujących filozofię FROM FASHION TO ART. Flagowym modelem marki jest kimono, interpretowane w kontekście ilustracji, malarstwa i nowych technologii.
Projekty Hawrot to formy artystycznej ekspresji, poruszające się między funkcjonalnością ubrania a unikatowością dzieła sztuki. Marka w swojej twórczości pozostaje wierna japońskiej estetyce polaryzacji – polegającej na wyrażeniu maksymalnej ilości treści w minimalnej formie. W kolekcjach sięga do orientalnych inspiracji, przenosząc kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej, europejskiej metropolii.
Miejsce: butik HAWROT | hawrot.com
Projekt: Wojtek Sobczyk
Zobacz również: Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design 2022 | Najlepiej zaprojektowane wnętrza komercyjne w Gdyni w 2022