Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów

Trenerzy szkolący psy i ratownicy pracujący z nimi czekali na rozwiązanie, które pozwoli im być bliżej swoich czworonożnych towarzyszy podczas wyjazdów. Od tego roku mogą wyruszać w teren i przebywać z psami dzięki przyczepie do ich przewozu z modułem sypialnym dla dwóch osób. Dopiero co została wdrożona na rynek, a już zbiera nagrody. Przyczepa do przewozu psów produkowana przez firmę Metbox i zaprojektowana we współpracy firm Tenka i Latko została doceniona przez Zamek Cieszyn i jury konkursu Śląska Rzecz jako najlepszy produktu 2020 roku spośród 16 nominacji.

Przyczepa do przewozu psów

Firma Metbox z Orzesza od kilkunastu lat jest producentem przyczep do przewozu psów, który sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Chcąc dostarczać bardziej dostosowane rozwiązania do potrzeb swoich klientów, postanowiła zaangażować do współpracy ekspertów w zakresie wzornictwa. W ten sposób rozpoczęła się współpraca z katowicką firmą Tenka.

Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów - projekt Metbox, Tenka i Latko
Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów – projekt Metbox, Tenka i Latko

W trakcie badań klientów zdiagnozowano, że jednym z istotniejszych problemów, jakiego doświadczają profesjonalni opiekunowie psów jest ograniczony dostęp do noclegu podczas wyjazdów. Praca w terenie jest dla opiekunów, trenerów i ratowników jednym z ważniejszych elementów nawiązywania pracy z psami.

Traktują psy jako swoich partnerów i nierzadko to ich komfort i wygoda jest dla nich ważniejszy od własnego. Jednak podczas noclegów często konieczne jest pozostawienie psów samych na noc w przyczepie. Tak zrodził się pomysł stworzenia produktu, którego do tej pory brakowało na rynku.

Analiza rynku i trendów związanych z podróżowaniem zwierząt

W trakcie pracy Tenka przygotowała analizę rynku przyczep i trendów związanych z podróżowaniem, a także dogłębnie zbadała potrzeby potencjalnych użytkowników. Za projektowanie odpowiedzialny był znany i ceniony na Śląsku projektant – Michał Latko. Przygotował on kilka kierunków koncepcyjnych, z których wybrano jeden do uszczegółowienia i prototypowania. Dziś efekty pacy całego zespołu odzwierciedla finalny produkt wdrożony przez Metbox.

Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów - projekt Metbox, Tenka i Latko
Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów – proces projektowy

– Bardzo dobrze zrozumieli naszą firmę i przeanalizowali pomysł. Widać było tę pracę w stworzonych koncepcjach. Zrobiły na nas duże wrażenie. Oprócz projektu zespół przygotował dla nas komplet podzespołów, co ułatwiło nam przygotowanie prototypu. Otrzymaliśmy także projekty dedykowanych profili przyczepy, których nie ma nikt inny na rynku – o współpracy mówi Grzegorz Kurpas, współwłaściciel firmy Metbox.

Innowacyjny produkt Metbox

Nowa przyczepa pozwala na przewiezienie czterech dużych psów w osobnych boksach, a po podniesieniu dachu tworzy się w niej przestrzeń sypialna dla opiekunów. Zaprojektowane rozwiązanie umożliwia komfortowe korzystanie z przyczepy zarówno podczas kilkugodzinnych wypadów, jak i wyjazdów na kilka nocy oraz w trakcie dłuższych pobytów. Projekt uwzględniał stworzenie dedykowanej konstrukcji, która została poddana testom i sprawdzona w warunkach użytkowania. Całość wraz z elementami uzupełniającymi, w tym platformami, uchwytami, przestrzeniami bagażowymi i przestrzenią wypoczynkową, zostały zaprojektowane przy udziale użytkowników tak, by zapewnić maksymalną wygodę i ergonomię.

Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów - projekt Metbox, Tenka i Latko
Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów – projekt Metbox, Tenka i Latko

Przyczepa posiada również wiele drobniejszych udogodnień, np. uchwyt do zapięcia smyczy, szuflady przy boksach dla psów na podręczne akcesoria, czy panel słoneczny pozwalający na większą niezależność energetyczną. Przebywając w przyczepie w terenie możliwa jest pielęgnacja psa, zjedzenie posiłku, przechowywanie żywności, akcesoriów i ubrań, a także odpoczynek i wykonanie prostych czynności higienicznych.

– Prace nad projektem trwały ponad 2 lata. Jako zespół stanęliśmy przed bardzo ambitnym i wymagającym wyzwaniem. Dzięki kompleksowemu procesowi badawczo-projektowemu i patrzeniu na przyszły produkt z punktu widzenia użytkowników, stworzyliśmy nie tylko unikatowy projekt w skali świata, ale również odpowiadający na kluczowe potrzeby przyszłych odbiorców – podkreśla Jakub August, współwłaściciel firmy Tenka.

Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów - projekt Metbox, Tenka i Latko
Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów – projekt Metbox, Tenka i Latko

Proces powstawania projektu

Stworzenie tak złożonego projektu, uwzględniającego wiele sytuacji użycia i specyficzny kontekst, nie byłoby możliwy bez przyjęcia odpowiedniego sposobu pracy. Tenka, opierając się podejście design thinking, przeprowadziła kreatywno-analityczny proces projektowy. Jego istotnym etapem było poznanie charakteru pracy opiekunów psów i odpowiednie dopasowanie do niego produktu.

Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów - projekt Metbox, Tenka i Latko
Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów – projekt Metbox, Tenka i Latko

Stworzenie interdyscyplinarnego zespołu, ścisła współpraca z Metbox i zaangażowanie potencjalnych użytkowników umożliwiło wypracowanie rozwiązań innych niż dotychczas dostępne na rynku. Jednak prace projektowe skupiały się nie tylko na zbudowaniu przyczepy atrakcyjnej dla odbiorców, ale uwzględniały również potencjał produkcyjny Metbox.

Wręczenie nagród w konkursie Śląska Rzecz
Wręczenie nagród w konkursie

Proces wykorzystany do stworzenia projektu przyczepy, oparty o współpracę biznesu i dizajnu, może być dobrym przykładem dla innych producentów chcących zdobywać przewagę na rynku. W tym przypadku dobry dizajn, rozumiany jako proces pracy uwzględniających m.in. badanie potrzeb klientów, analizy rynku i trendów, a także możliwości technologiczne firmy, pozwolił wyróżnić się firmie na tle konkurencji. Sięgnięcie po zewnętrznych ekspertów z Tenki umożliwiło Metbox na poszerzenie własnego zespołu konstruktorów i dało świeże spojrzenie na dotychczasowy sposób tworzenia oferty.

Zobacz również: Nietypowa ozdoba wnętrza – telewizor Philips | iRobot z wyjątkowymi grafikami autorstwa Anny Halarewicz

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter