Wyjątkowy apartament architektki Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej we Wrocławiu

Aldona Banasiuk-Suchorzewska, architektka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem, stanęła przed wyzwaniem zaprojektowania wnętrza dla siebie i swojej rodziny. W mieszkaniu znalazło się miejsce zarówno na gabinet artystki z widokiem na panoramę miasta, jak i otwartą strefę dzienną oraz prywatne pomieszczenia. Ponad 90-metrowy apartament architektki Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej we Wrocławiu stał się elegancką, ale jednocześnie funkcjonalną przestrzenią, w której króluje ukochany przez artystkę materiał – beton architektoniczny – oraz intensywna czerwień inspirowana ważnym obrazem.

Projekt wnętrza dla siebie i swojej rodziny

Głównym założeniem było stworzenie jak największej ilości miejsca do przechowywania, co umożliwiły niemalże niewidoczne zabudowy stanowiące ścianę w holu wejściowym, w których ukryte zostały między innymi pralnia i barek, oraz dwie pojemne szafy w miejscu dawnego wejścia do sypialni. Założeniem projektowym było również stworzenie dwóch łazienek – jasnej, kobiecej z wanną oraz ciemnej, męskiej z prysznicem.

“W każdym realizowanym przeze mnie projekcie, punktem wyjściowym jest dla mnie układ funkcjonalny i tak było w tym przypadku” – mówi architektka.

Czerń i złoto w kuchni projektu Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej
Wyjątkowy apartament architektki Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej

Drugą priorytetową kwestią było wydzielenie w apartamencie gabinetu architektki, który będzie połączony z resztą strefy dziennej. Ponieważ apartament położony jest w samym sercu Wrocławia, na najwyższej kondygnacji, z dużego okna gabinetu rozciąga się widok na panoramę miasta. Aby do mieszkania wpadało jak najwięcej światła słonecznego, wyburzona została ścianka wydzielająca gabinet, a na jej miejscu znalazła się szklana zabudowa w drewnianej, solidnej ramie, która zapewnia izolację akustyczną i tym samym pozwala na komfortową pracę wewnątrz gabinetu. Dzięki przeszkleniu panorama miasta widoczna jest od razu po wejściu do apartamentu i wita gości wchodzących do wnętrza.

Apartament architektki Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej

Ze względu na artystyczne wykształcenie architektki i zamiłowanie do sztuki we wnętrzu musiało znaleźć się miejsce na piękne obrazy takie jak abstrakcje Piotra Ambroziaka i Tomasza Malinowskiego, czy obraz Erwina Sówki, oraz malarskie formy przestrzenne Roberta Jaworskiego. Jedna z prac artysty była pierwszym elementem, który pojawił się we wnętrzu i wokół którego zbudowano całą opowieść. Intensywny czerwony kolor obrazu, stał się zaczątkiem i podstawą palety kolorystycznej wnętrza.

Stylowy salon w apartamencie Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej
Wnętrze jest wypełnione sztuką

Nie bojąca się odważnych decyzji Aldona Banasiuk-Suchorzewska postawiła na czerwony sufit w gabinecie, który nadaje rytm wnętrzu. W pozostałych pomieszczeniach neutralną bazę w postaci wszechobecnego betonu ożywiają natomiast wyjątkowe meble, takie jak te wykonane i tapicerowane we współpracy z Happy Barok, czy pomarańczowe krzesło i szafka w kolorze terakoty w łazience. Unikalne dopełnienie wnętrza stanowi kolekcja czerwonego szkła wybitnych polskich projektantów z okresu PRL-u. Jest to obok polskiej ceramiki z Ćmielowa jedna z wielkich fascynacji artystki.

Ukochany beton i inne naturalne materiały

Kolejną fascynacją, która znalazła wyraz w projekcie, jest zamiłowanie architektki do naturalnych materiałów, a szczególnie betonu. 

“Kocham ten materiał i miłość do niego połączyła mnie z moim mężem. We wnętrzu po prostu króluje beton – powstał on w całości pod ten projekt i pojawia się w wielu wykończeniach i kolorach. To niesamowity materiał, który daje wiele możliwości, można dowolnie go formować, wykańczać, wybarwiać” – opowiada twórczyni.

Czarna łazienka we wnętrzu wrocławskiego apartamentu
Czarna – męska łazienka z prysznicem

Z tego materiału zostały wykonane stół jadalniany, stolik, szafka rtv w salonie oraz szafka w łazience z blatem zrobionym z terrazzo. Znajduje się on także na ścianach w łazienkach, holu i salonie. Także wszystkie zaprojektowane przez architektkę ruchome meble posiadają elementy betonowe wykonane przez markę Pebek Design, która od lat współpracuje z artystką przy jej realizacjach.

Pozostałe materiały, które uzupełniają wnętrze to kamień o nietypowym szczotkowanym wykończeniu, fornir dębowy wybarwiany na kolor szary, drewniane lamele na suficie oraz fronty wykończone szczotkowanym metalem, który nadaje nutę elegancji. Połączenie szlachetnych materiałów, pięknych kolorów z nutą eleganckiej czerwieni i dzieł sztuki sprawia, że wyjątkowy apartament architektki Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej we Wrocławiu stał się naprawdę wyrazistym miejscem życia i twórczej pracy tej artystki.


Projekt: Aldona Banasiuk-Suchorzewska | aldonabanasiuk.pl
Zdjęcia: Martyna Rudnicka | martynarudnicka.com
Stylizacja: Anna Salak | instagram.com/anna_salak_

Zobacz również: 100-metrowe mieszkanie w Gdańsku | Aranżacja wnętrz domu w Wałbrzychu

Aldona Banasiuk-Suchorzewska magister sztuki
Aldona Banasiuk-Suchorzewska – magister sztuki
Stylowy salon projektu Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej
Kuchnia połączona z salonem, którą zaprojektowała Aldona Banasiuk-Suchorzewska
Sztuka we wnętrzu apartamentu projektu Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej
Designerski stolik we wnętrzu wrocławskiego apartamentu Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej
Wyjątkowy apartament architektki Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej we Wrocławiu
Wyjątkowy apartament architektki Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej we Wrocławiu
Połączenie czerni i złota w kuchni we wrocławskim apartamencie
Duże łóżko z żółtym zagłówkiem
Duże łóżko w eklektycznej sypialni
Duża szafa pod sufit we wnętrzu wrocławskiego apartamentu
Czarna - męska łazienka we wnętrzu wrocławskiego apartamentu
Jasna - kobieca łazienka we wnętrzu wrocławskiego apartamentu
Jasna łazienka z okrągłym lustrem we wnętrzu wrocławskiego apartamentu
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter