Wyspa kuchenna – jak ją zaprojektować?

Wyspa kuchenna - foto Christian Mackie - foto Unsplash

Wyspa kuchenna stanowi wygodne i cenne uzupełnienie przestrzeni do pracy w kuchni. Aby jednak właściwie spełniała swoją funkcję, niezbędny jest dobry projekt dostosowany do rozmiarów i układu wnętrza, a także jego stylu. Planując aranżację kuchni z wyspą, należy wziąć pod uwagę jej wymiary, zmiany, których będzie wymagała instalacja wodno-kanalizacyjna, czy kwestię oświetlenia. Dzięki zebranym przez nas wskazówkom dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak zaprojektować wyspę kuchenną idealnie dostosowaną do Twojego wnętrza.

Czym jest wyspa kuchenna i jakie stwarza możliwości?

Wyspa kuchenna to wolnostojąca zabudowa, w której mogą mieścić się szafki kuchenne czy sprzęt taki jak na przykład zmywarka lub piekarnik. Blat wyspy kuchennej może stanowić jedynie miejsce do przygotowywania posiłków czy ich spożywania albo zostać wyposażony w zlewozmywak lub płytę grzewczą. Każde z tych rozwiązań wymaga uwzględnienia wymiarów pomieszczenia i doprowadzenia niezbędnych instalacji.

Wyspa kuchenna - foto Vitaliy Zamedyanskiy - foto Unsplash
Planując wyspę w kuchni trzeba dobrze premyśleć przestrzeń roboczą – foto Vitaliy Zamedyanskiy

Wyspę kuchenną łatwo jest zaaranżować w niemalże każdym stylu, tak aby pasowała do całości wnętrza. Może być ona wykonana z różnych materiałów i przybierać różne formy – poza najpopularniejszym prostokątnym kształtem, warto wziąć pod uwagę wyspę w kształcie litery „L”. Kluczowy jest jednak rozmiar kuchni, który determinuje możliwe rozwiązania. Zastosowanie wyspy kuchennej we wnętrzu powiększa i porządkuje dostępną miejsce pracy, dlatego sprawdzi się ona, szczególnie gdy lubimy gotować posiłki w większym gronie domowników lub przyjaciół.

W jakich wnętrzach sprawdzi się wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku tak zwanej kuchni otwartej, czyli połączonej z salonem. Kiedy strefę dzienną stanowią kuchnia, jadalnia i przestrzeń relaksu z sofą lub fotelami, zastosowanie wyspy kuchennej pozwala subtelnie wyodrębnić część kuchenną, pozostawiając ją jednocześnie otwartą. Wyspa umożliwia także swobodny kontakt pomiędzy strefą kuchenną a resztą pomieszczenia, ponieważ osoba przygotowująca posiłek przy wyspie pozostaje zwrócona w stronę salonu.

Wyspa kuchenna - foto Sidekix Media - foto Unsplash
Planując kuchnię z wyspą musimy dopasować ją do naszego wnętrza – foto Sidekix Media

Wyspa w kuchni zamkniętej także ma szansę być dobrym pomysłem, pod warunkiem, że dysponujemy dużym i przestronnym pomieszczeniem. W innym wypadku wyspa może utrudniać swobodne poruszanie się po kuchni i odbierać komfort pracy, zamiast go dodawać.

Wyspa kuchenna z miejscem do spożywania posiłków

Najczęściej stosowaną i najbardziej podstawową formą wyspy kuchennej jest wyspa z samym blatem, pod którym znajdują się szafki i szuflady. To rozwiązanie nie wymaga doprowadzania instalacji wodnej ani elektrycznej, a także zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Jeśli jednak dysponujesz przestrzenią, w łatwy i prosty sposób można sprawić, by wyspa kuchenna stała się jeszcze bardziej funkcjonalna.

Wyspa kuchenna - foto Sidekix Media - foto Unsplash
Kuchnię z wyspą można pokochać za jej funkcjonalność – foto Sidekix Media

Po zwiększeniu powierzchni blatu wyspa kuchenna może z powodzeniem stać się miejscem wspólnych spotkań przy posiłkach. Dostawione do niej wysokie taborety lub krzesła sprawią, że zmieni się ona w centrum życia w naszej kuchni lub otwartej strefie dziennej, a jednocześnie mogą stanowić stylowy i wyrazisty dodatek. Należy wtedy pamiętać, by uwzględnić pod blatem miejsce na nogi, aby rozwiązanie to było wygodne i komfortowe.

Wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem

Inna opcja, aby w sposób funkcjonalny wykorzystać miejsce na wyspie kuchennej, to zamontować w niej zlewozmywak. Wymaga to wprawdzie pociągnięcia odpowiedniej instalacji, jednak jeśli wyspa kuchenna będzie głównym miejscem do gotowania, zlewozmywak może okazać się przydatny. Jeśli planujemy także dodanie płyty grzewczej, należy pamiętać, aby umieścić zlewozmywak w odstępie minimum 60 cm od niej. Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania tej przestrzeni.

Wyspa kuchenna - foto Christian Mackie - foto Unsplash
Wyspa w kuchni – foto Christian Mackie

Instalacje AGD na wyspie kuchennej

Jeśli pomieszczenie, w którym planujemy aranżację kuchni z wyspą, jest wystarczająco duże, możemy umieścić w wyspie kuchennej sprzęty AGD. Na dole obok szafek, czy półek, możemy zamontować zmywarkę lub piekarnik, a nawet niską lodówkę. Wszystko to jednak wymaga uwzględnienia w projekcie instalacji, które pozwolą na doprowadzenie energii elektrycznej lub wody do wybranych sprzętów.

Wyspa kuchenna - foto Sidekix Media - foto Unsplash
Kuchnia z wyspą – foto Sidekix Media

Na blacie może znaleźć się miejsce także na płytę grzewczą dowolnego rodzaju. Wybierając płytę gazową, musimy uwzględnić fakt, że rury muszą pozostać odkryte, dlatego będzie to najmniej estetyczne rozwiązanie. Dużo lepiej na wyspie kuchennej sprawdzi się płyta indukcyjna lub elektryczna. Do ich zalet niewątpliwie należy płaska, gładka powierzchnia, którą łatwo jest utrzymać w czystości, oraz fakt, że powierzchnia blatu wokół się nie nagrzewa.

Pamiętaj, że wyspa z płytą kuchenną wymaga także umieszczenia powyżej wiszącego okapu mocowanego do sufitu. Dobrze dobrany okap kuchenny powinien mieć szerokość przynajmniej równą szerokości kuchenki.

Wyspa kuchenna - foto Sidekix Media - foto Unsplash
Wyspa może być praktycznym rozwiązaniem w kuchni – foto Sidekix Media

Wymiary wyspy kuchennej – jak przygotować projekt?

Aby wyspa kuchenna była sensowym rozwiązaniem, które wprowadzi do naszej kuchni wygodę i komfort pracy, konieczne jest zwrócenie uwagi na minimalne wymiary. W otwartych pomieszczeniach dysponujemy zwykle większą przestrzenią, jednak kiedy mamy do czynienia z wyspą w zamkniętej kuchni, musimy dokładnie sprawdzić, czy zmieści się ona w naszym pomieszczeniu.

Wyspa kuchenna - foto roam in color - Unsplash
W kuchniach otwartych wyspę często stawia się na granicy dwóch pomieszczeń – foto roam in color

Ustalając wymiary wyspy kuchennej, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Odległość wyspy kuchennej od ściany powinna wynosić minimum 120 cm. To pozwoli nam swobodnie poruszać się wokół niej po pomieszczeniu. Jeśli wyspa ma stanowić także miejsce, gdzie spożywamy posiłki, wymiar ten należy zwiększyć do minimum 140 cm, dzięki czemu nawet za siedzącą osobą uda się wygodnie przejść.
  • Minimalny rozmiar wyspy kuchennej, która będzie wygodna i funkcjonalna to 60-80 x 60 cm. Na takiej wyspie może znaleźć się jedynie blat roboczy, a pod nim szafki, szuflady lub półki na przybory kuchenne.
  • Jeśli wyspa kuchenna ma stanowić także miejsce wspólnego spożywania posiłków, jej rozmiar powinien być większy. Staje się on zależny od ilości osób, które chcemy pomieścić przy wyspie. Przestrzeń niezbędna dla jednej osoby to 40 x 60 cm. Nie możemy zapomnieć o zostawieniu pustej przestrzeni na nogi pod powierzchnią blatu, co pozwoli siedzieć prosto i wygodnie.
  • Jeśli na wyspie kuchennej ma się znaleźć zlewozmywak lub płyta grzewcza, wyspa powinna mieć minimum 120 x 60-80 cm. To pozwoli nam uzyskać przestrzeń na przygotowanie i obróbkę żywności, czy wygodne odstawienie naczyń na bok.
Wyspa kuchenna - foto roam in color - Unsplash
Wyspa w kuchni często pełni dodatkowe funkcje – foto roam in color

Możemy zdecydować, że chcemy wyposażyć wyspę zarówno w płytę grzewczą, jak i zlewozmywak. W tym wypadku niezbędna będzie jeszcze większa powierzchnia użytkowa, ponieważ z obu stron urządzeń powinniśmy zostawić minimum 30-40 cm blatu, a pomiędzy nimi 60 cm. Tylko w takim wydaniu nasza wyspa kuchenna pozostanie funkcjonalna, a przecież to jest jej główne zadanie.

Wysokość wyspy kuchennej

Długość wyspy determinuje jej funkcja i ilość sprzętów kuchennych, które chcemy na niej umieścić. A co z wysokością? Można ją łatwo sprawdzić i dostosować do swoich potrzeb. Wystarczy stanąć przy szafce kuchennej i zgiąć ręce w łokciach. Od ich wysokości należy odjąć około 10-15 cm. Na tym poziomie powinien być umieszczony blat wyspy kuchennej, by wygodnie nam się przy nim pracowało.

Wyspa kuchenna - foto R ARCHITECTURE - foto Unsplash
Oświetlenie w kuchni powinno być zaprojektowane tak, aby padało na blat bez cienia – foto R ARCHITECTURE

Jeśli decydujemy się na dużą wyspę lub wyspę łamaną w niestandardowym kształcie, możemy także zróżnicować jej wysokość w zależności od przeznaczenia danego fragmentu. Dwupoziomowa wyspa kuchenna sprawdzi się jednak najlepiej w przypadku przestronnego, dużego wnętrza.

Wyspa kuchenna – niezbędne wyposażenie

Poza tym, że wyspa kuchenna musi mieć odpowiednie wymiary, istotne są także kwestie wyposażenia. Planując aranżację kuchni z wyspą, musimy zwrócić uwagę na oświetlenie i dostęp do prądu. Niezależnie od tego, czy wyspa stanowi jedynie dodatkowy blat kuchenny z przestrzenią do przechowywania pod spodem, czy też mieszczą się na niej dodatkowe sprzęty, są to kluczowe kwestie, które czynią aranżację funkcjonalną i przemyślaną.

Wyspa kuchenna - foto R ARCHITECTURE - foto Unsplash
Wyspa w kuchni – foto R ARCHITECTURE

Gniadka, niezbędne do podłączenia niektórych sprzętów kuchennych, mogą być wbudowane w blat roboczy tak, aby pozostały ukryte pod jego powierzchnią i były wysuwane na klik albo odsłaniane. To sprawi, że przestrzeń wyspy pozostanie estetyczna i czysta, a także pozwoli uniknąć zagrożenia. Do komfortowej pracy na blacie niezbędne jest także odpowiednie doświetlenie tej strefy. Ponieważ w przypadku wyspy kuchennej nie możemy ukryć listwowego oświetlenia w zawieszonych nad blatem szafkach, często najlepszą opcją są stylowe, wiszące lampy, które nie tylko świetnie spełniają swoją funkcję, ale też nadają wnętrzu charakteru.

Z czego zbudować wyspę kuchenną?

Po ustaleniu wymiarów wyspy kuchennej i układu sprzętu powinniśmy zastanowić się nad wyborem materiałów. Do najbardziej popularnych możliwości należy wykonanie wyspy z gotowych, zakupionych elementów. Inne opcje to wykonanie szkieletowej konstrukcji, którą obudujemy karton-gipsem lub drewnem, oraz murowanie wyspy kuchennej z cegieł. Ścianki wyspy można także wykończyć na przykład płytkami ceramicznymi.

Wyspa kuchenna - foto Kyle Jewell - foto Unsplash
Wyspa w kuchni – foto Kyle Jewell

Musimy także wybrać odpowiedni materiał na blat kuchenny. Niedrogą i łatwą w pielęgnacji opcją jest zakupienie blatu z tworzywa sztucznego. Popularne, a jednocześnie szlachetne i ponadczasowe są także blaty wykonane z naturalnych materiałów takich jak kamień, czy drewno. Nadają one wnętrzu elegancji, ale także prostoty. Ponadto świetnie komponują się z barwami ziemi i pasują do aranżacji między innymi w stylu industrialnym, skandynawskim, glamour, czy nawet tropikalnym. Mniej typowe jest zastosowanie na przykład stali szlachetnej, która jest higieniczna i odporna na temperaturę, czy równie wytrzymałej, ale niestety drogiej ceramiki.

Zalety i wady aranżacji kuchni z wyspą kuchenną.

Decydując się na kuchnię z wyspą, musimy pamiętać, że zajmuje ona sporo miejsca i nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ponadto jej realizacja jest zwykle kosztowna. Do jej „wad” można zaliczyć też to, że wymaga większej dbałości o porządek niż zwykła kuchnia, ponieważ brudne naczynia pozostawione w strefie zmywania znajdują się w centrum pomieszczenia i są nieustannie wyeksponowane.

Wyspa kuchenna - foto Christian Mackie - foto Unsplash
Nowoczesna kuchnia białą wyspą – foto Christian Mackie

Jednak z drugiej strony wyspy kuchenne mają też wiele zalet. Przede wszystkim, gdy są dobrze zaprojektowane, powiększają miejsce robocze w kuchni i tym samym ułatwiają wspólne przygotowywanie jedzenia w większym gronie rodziny lub znajomych. Pozwalają także zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania w kuchni – w szafkach, szufladach i na półkach pod blatem można pomieścić niezbędne naczynia, garnki, sprzęty, czy niektóre produkty.

Wyspa kuchenna - foto Chastity Cortijo - Unsplash
Wyspa w kuchni – foto Chastity Cortijo

Dlatego mając do dyspozycji duże pomieszczenie, zarówno otwartej, jak i zamknięte, warto wziąć pod uwagę aranżację kuchni z wyspą. Wyspa kuchenna to wspaniałe, funkcjonalne i wygodne miejsce do gotowania, jak i do wspólnych spotkań podczas wizyt gości. Ponadto często to także niezwykle stylowy i wyrazisty element, który nadaje aranżacji naszej kuchni unikalnego charakteru.


Zobacz również: