Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Od 5 marca możecie odwiedzać wystawę poświęconą dziełom wybitnego katalońskiego architekta, Antoniego Gaudí. Wystawę oglądać można w CK ZAMEK w Poznaniu do 3 lipca 2022 r.

Wystawa ANTONI GAUDÍ w Poznaniu

Antoni Gaudí to jedna z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii sztuki. Jego rewolucyjne koncepcje architektoniczne i wyjątkowy talent wzbudzały – i nadal wzbudzają – ogromne emocje. Jak mówi kuratorka wystawy, Charo Sanjuán Gómez, Gaudí kojarzy się nam przede wszystkim z modernistyczną Barceloną. I to jej ślady są jedną z największych atrakcji dla wszystkich odwiedzających to miasto. 

Gaudí rozwinął całkowicie nową, wyróżniającą się architekturę. Jego koncepcja jest rewolucyjna, chociaż – tak jak wszyscy architekci z jego pokolenia – zaczynał swoją karierę z oczami zwróconymi w przeszłość, na architekturę średniowieczną, która była dla niego inspiracją i stała się punktem wyjścia do zrealizowania dzieł całkowicie nowoczesnych i oryginalnych – dodaje Charo Sanjuán Gómez. 

Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Na wystawie w CK Zamek powędrujemy szlakiem największych i najbardziej znanych dzieł Gaudíego: od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense, przez Pałac Güell i domy Calvet, Batlló oraz Milà, aż do świątyni Sagrada Família. Łącznie znajdziemy tu blisko 150 eksponatów. Wśród nich plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, czy fotografie. To pierwsza w Polsce i najobszerniejsza w Europie prezentacja spuścizny Gaudíego. Zainteresuje wszystkich, którym zależy na wnikliwszym zrozumieniu twórczości Katalończyka.

W klimacie dzieł Gaudiego

Elementem scenografii wystawy w Centrum Kultury ZAMEK jest pochodząca z oferty firmy Dekoma, dekoracyjna tkanina Tivoli o charakterystycznej, zamszowej fakturze. Producent przekazał organizatorom 70 mb tego materiału. W zamyśle projektantów scenografii, pracowni architektonicznej UGO, tkanina w barwie dojrzałej brzoskwini oddaje nie tylko klimat Katalonii, w której tworzył Gaudí, ale także charakter jego projektów, pełnych rzeźbiarskich kształtów, zawiłych form i deseni. Kolor Apricot 23 został też wybrany, aby wpisać się w całościową identyfikację wizualną wydarzenia.

Tivoli decorative fabric - Dekoma - Gaudi w CKZ w Poznaniu
Wystawa Gaudi Poznań w Centrum Kultury ZAMEK

Pełna interpretacja

Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny. Podczas wykładów, warsztatów i lekcji dla szkół, można będzie zbadać fenomen Barcelony − miasta, w którym działał artysta oraz historyczne źródła jego inspiracji. Przyjrzeć się będzie można także współczesnej spuściźnie Gaudíego oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć.

Tivoli decorative fabric - Dekoma - Gaudi w CKZ w Poznaniu
Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Kilka słów od kuratorki wystawy

Kiedy mówimy o Barcelonie, a konkretniej o Barcelonie modernistycznej, zawsze przychodzi nam na myśl Antoni Gaudí. Wraz z upływem czasu wzrasta zainteresowanie i fascynacja jego sztuką i osobą. Z całego świata przybywają rzesze odwiedzających, aby zobaczyć jedyne w swoim rodzaju budynki, dzieła niezwykłego, niemającego sobie równych artysty − architekta Antoniego Gaudíego, który zaskakiwał już w swojej epoce i który zachwyca nas także teraz.

Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Gaudí otrzymał wykształcenie zgodne z kanonami epoki w Escola d’Arquitectura (Szkole Architektury) w Barcelonie. Jego kunszt rodził się w okresie twórczego wzburzenia, wyrażanego przez kataloński modernisme (modernizm). Artysta przebył jednak swoją własną drogę twórczą i rozwinął całkowicie nową, wyróżniającą się architekturę. Jego koncepcja jest rewolucyjna, chociaż – tak jak wszyscy architekci z jego pokolenia – zaczynał swoją karierę z oczami zwróconymi w przeszłość, na architekturę średniowieczną, która była dla niego inspiracją i stała się punktem wyjścia do zrealizowania dzieł całkowicie nowoczesnych i oryginalnych. 

Oryginalność form, zdobienia, kolorystyka, bogactwo symboli oraz wzorowanie się na przyrodzie to elementy, które fascynują od pierwszego kontaktu z dziełem Gaudíego. Jednak baczniejsze spojrzenie i głębsza analiza odsłaniają kolejne zagadnienia, które stanowią podstawę jego pracy i ukazują nam wielkiego architekta. Widzimy, że spod formy wyłania się racjonalna struktura, że jego architektura jest cudownie pełna inwencji, innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, stanowiąc owoc jego własnego geniuszu i wyjątkowości. Jest wynikiem badań oraz olbrzymiej, drobiazgowej pracy, której poświęcił całe swoje życie. 

Tivoli decorative fabric - Dekoma - Gaudi w CKZ w Poznaniu
Gaudi Poznań wystawa w Centrum Kultury ZAMEK

Wystawa proponuje przejrzyste, dydaktyczne podejście do dzieła Antoniego Gaudíego, jednej  z najważniejszych postaci światowej architektury i sztuki. Plany, rysunki, makiety, meble, elementy architektoniczne, rzeźby, fotografie z epoki i materiały audiowizualne przybliżą odbiorcy złożoną osobowość wybitnego architekta i jego najważniejsze dzieła w Barcelonie i jej okolicach.

Będzie to wędrówka, która obejmuje aktywność Gaudíego od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense (spółdzielni robotniczej z Mataró), aż do świątyni Sagrada Família (Świętej Rodziny), jego najbardziej znanego dzieła. Poznamy także Palau Güell (Pałac Güell) i domy Calvet, Batlló oraz Milà – ten ostatni, potocznie określany jako La Pedrera (Kamieniołom), jest jednym z mistrzowskich dzieł architektury XX wieku.

Tivoli decorative fabric - Dekoma - Gaudi w CKZ w Poznaniu
Gaudi wystawa Poznań w Centrum Kultury ZAMEK

Rygor intelektualny i rzetelność to podstawowe wartości, niezbędne, by opisać osobę i dzieło Antoniego Gaudíego. Wytyczają one dyskurs i treść wystawy. Obie te cechy są konieczne do tego, by dogłębnie zrozumieć postać i twórczość tego wielkiego architekta. Komercyjna i turystyczna napastliwość, powszechna polemika i mistyczne deklaracje, które je otaczają,  nie pomagają w zgłębieniu dzieła i myśli Gaudíego.

Program towarzyszący

W jakim świecie tworzył Gaudí? / 5.03.–7.04.

Pierwszy wątek programu jest poświęcony przede wszystkim kontekstowi twórczości Gaudíego. By spojrzeć na twórczość jednego z największych architektów XX wieku, należy spojrzeć również na innych projektantów oraz ich koncepcje na urbanistyczny rozwój miasta, ale też na Katalonię i konflikty kulturowe, jakie miały miejsce w tym regionie. Stanowić to będzie dla nas punkt wyjścia do rozmowy o ponadczasowości Gaudíego jako twórcy.

Tivoli decorative fabric - Dekoma - Gaudi w CKZ w Poznaniu
Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Architektura i urbanistyka / 8–28.04.

Zasadniczy wątek architektoniczny wystawy rozszerzymy o kilka aspektów. Podczas pierwszego ze spotkań tego modułu poznamy bliżej Gaudíego jako projektanta form użytkowych. Drugie spotkanie przybliży postać architekta Stanisława Niemczyka, nazywanego „polskim Gaudím” i pomoże zagłębić się w temat poszukiwania sacrum w architekturze. Wystawa towarzysząca w Holu Wielkim, pt. „Projekt Zamek”, prezentująca rysunki projektowe gmachu, w którym mieści się CK ZAMEK, będzie z kolei lokalnym odwołaniem do pokazywanych na głównej wystawie obiektów związanych z Gaudím.

Organiczne inspiracje / 29.04.–8.06.

Ten moduł ma na celu ukazanie podobieństw pomiędzy tworami natury a pomysłami architektów. Będziemy mówić między innymi o pajęczych sieciach, gniazdach termitów, muszlach ślimaków i wyroślach. Świat organicznej inspiracji przybliży także wystawa towarzysząca w Holu Wielkim Zamku pt. „Istota piękna” (30.04.−3.07.).Pozwoli ona zobaczyć powiązania między sztuką a naturą, jednocześnie przybliżając bogactwo form i barw przyrody.

Tivoli decorative fabric - Dekoma - Gaudi w CKZ w Poznaniu
Wystawa Gaudi Poznan

Barcelona: miasto – mit / 9.06.–3.07.

Ostatni moduł dotyczy Katalonii, Barcelony oraz, ogólniej, przestrzeni miejskiej traktowanej jako obiekt turystyczny. Moment, w którym budynki i całe krajobrazy miejskie przestają być przestrzenią użytkowaną głównie przez mieszkańców, a stają się przestrzenią turystyczną, jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnych miast. Mówi się o Barcelonie jako o mieście-micie, ale też jako o ofierze własnego sukcesu. W tym module korzystamy z letniej pory, wychodząc w zielone przestrzenie miejskie i przyglądając się im z perspektywy Gaudíego – projektanta parków. Poruszymy też wątek współczesnych napięć na linii Katalonia-Hiszpania.


Wystawa ANTONI GAUDÍ w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Kiedy: 5 marca–3 lipca 2022
Gdzie: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Informacje: Wystawa czynna w Sali Wystaw i przestrzeniach Zachodniego Skrzydła Zamku
Godziny: wtorek-niedziela g. 12-20, czwartki g. 12-22
Bilety: 30 zł (n), 25 zł (u), 20 zł (grupowe, powyżej 15 osób)

Zobacz również: TRŁ WIOSNA 2022 już 2-3 kwietnia | Aukcja charytatywna Ukraiński Dom

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter