Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach

Zatopione kable, druty, fragmenty aluminium, miedzi i drewna pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci to motywy przewodnie dwóch niezwykłych kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez Katarzynę Samczyńską, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Beeżuteria poprzez kształty i kolory nawiązuje do pszczół, z kolei Ogrody w Szkle stanowią zaproszenie do świata natury w wydaniu eko. Wystawa, organizowana wspólnie przez Gminę Miasto Rzeszów, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO, potrwa od 22 lutego do 15 marca 2022r.

Elektryczne śmieci – życie po życiu

Punktem wspólnym wszystkich prac pozostają elektroodpady. Artystka wykorzystała wiele różnych materiałów pochodzących m.in. z recyklingu lodówek, telewizorów, pralek czy telefonów komórkowych.

„Trash art w centrum stawia pamięć. Przedmioty, które wykorzystuje, jak pisał Culler, stanowią swoistego rodzaju pamiątki pomagające utrzymać nam wspomnienia. Gdy przestają pełnić swoje pierwotne funkcje, np. zużyty bilet do kina czy zniszczona ulubiona suszarka do włosów mogą zyskać życie po życiu dzięki trash art. Nie są już wprawdzie na swoim miejscu, ale w zamian zaskakują swym nieoczywistym pięknem” – mówi Katarzyna Samczyńska.

Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach

Tworzenie dzieł sztuki w oparciu o elementy elektrycznych śmieci wymaga współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania, ponieważ samodzielny demontaż urządzeń tego typu jest prawnie zakazany z uwagi na niebezpieczne substancje zawarte w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Beeżuteria w heksagonach

Unikatowe broszki, naszyjniki, kolczyki utrzymane zostały w palecie barw miodowej, karmelowej, jasnożółtej stanowiąc kolorystyczne nawiązanie do pszczół. Dodatkowo artystka skupiła się na formach – ich główną inspiracją pozostaje heksagon, czyli kształt plastrów miodu w ulu.

Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach

„To, co zdecydowanie przyciąga wzrok to kunsztowne wykonanie każdego najdrobniejszego detalu. Zatopione elementy pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci podkreślają nietuzinkowy charakter kolekcji, ale są także doskonałym przykładem tego, że trash art może mieć wiele odsłon. Kolekcja Beeżuteria przypomina o ulach z recyklingu, które Fundacja stawia w wielu miastach w Polsce, pokazując sens selektywnej zbiórki” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

Wystawa zostanie zaprezentowana w ciekawych ekspozytorach w kształcie heksagonu.

Ogrody w szkle

Elementy aluminiowe pochodzące z recyklingu lodówek; fragmenty szkła powstałe
z przetworzenia kineskopów telewizyjnych czy detale uzyskane z błyszczących bębnów od pralek zostały wykorzystane do stworzenia magicznych ogrodów z industrialnym sznytem. Nieodkryte piękno materiałów pochodzących z recyklingu, umiejętnie zaprojektowane i wyeksponowane, przenosi do zupełnie innego wymiaru. Wystawy: Beeżuteria oraz Lasy w szkle to nie tylko uczta dla zmysłów.

Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach

Prace Katarzyny Samczyńskiej, powstałe w ramach projektu Elektryczne Śmieci, stanowią wezwanie do selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

„Warto podkreślić, że również dzięki zaangażowaniu rzeszowian, którzy oddają elektrośmieci do czerwonych pojemników w swoim mieście, możemy tworzyć dzieła sztuki w nurcie trash art, nadając elektrycznym śmieciom drugie życie. Dziękując mieszkańcom Rzeszowa za ich proekologiczną postawę, zapraszamy do odwiedzenia Rzeszowskich Piwnic i obejrzenia wystawy” – dodaje Kinga Rodkiewicz.


Projekt: Elektryczne Śmieci | elektrycznesmieci.pl

Zobacz również: Ledon „Czytaj i jedź” we Wrocławiu | Wyniki konkursu „Light up! With AQForm”

Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach
Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach
Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter