Wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”

Przed jakimi wyzwaniami stoją współczesne miasta? Jak rozwijać je w sposób, który sprosta rozwiązaniu problemów związanych z ekologią i jakością życia? Wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” przygląda się wyzwaniom, przed którymi stoi obecnie świat, oraz nowym możliwościom budowania naszej wspólnej przyszłości w sposób zrównoważony, zarówno w Danii, jak i w innych krajach.

Future Living. Duńskie miasta przyszłości

Ekspozycja „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” koncentruje się na kilku z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. Zrównoważone miasta i społeczności XXI stulecie zostało okrzyknięte wiekiem miast.

Wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” - PPNT Gdynia | Centrum Designu, Duński Instytut Kultury, Teknik og Miljø/Aarhus Kommune, Rising

Rozrastają się one w ogromnym tempie, a prognozy wskazują, że dwie trzecie ludności na świecie do 2050 roku będzie żyło na terenach gęsto zaludnionych. Jak wobec tego budować zrównoważone miasta, które są dobrze połączone z obszarami podmiejskimi i wiejskimi oraz naturą, dobrze funkcjonują społecznie, i w których odpady komunalne są bogactwem naturalnym? Jak spełnić światowe cele redukcji emisji dwutlenku węgla i jednocześnie stworzyć ramy dla dobrego życia i wspólnoty?

Dobre zdrowie i jakość życia oraz dobra jakość edukacji

Liczba Ludności na Ziemi stale rośnie. Prognozuje się, że w 2050 roku będzie nas już 10 mld. Jednocześnie zmaleje populacja osób w wieku produkcyjnym. Jak zapewnić kontrolę chorób i opiekę zdrowotną dla coraz większej grupy, skoro będziemy dysponować coraz mniejszymi zasobami? Jakie kompetencje powinny zdobyć przyszłe pokolenia, aby umieć radzić sobie w przyszłości i stymulować zrównoważony rozwój społeczny?

Wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” - PPNT Gdynia | Centrum Designu, Duński Instytut Kultury, Teknik og Miljø/Aarhus Kommune, Rising

Działania w dziedzinie klimatu Świat stoi w obliczu wielkich wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, a adaptacja do nich staje się – w coraz większym stopniu – koniecznością. Wyznaczyliśmy sobie za cel redukcję emisji dwutlenku węgla, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, i w tym kontekście społeczności miast odgrywają kluczową rolę. Powstaną nowe miejskie wspólnoty oraz partnerstwa oparte na nowych modelach biznesowych.

Ta zielona transformacja będzie dla jednych sposobem zarabiania na życie, dla innych – sposobem życia, dzięki któremu miasta będą czystsze, zdrowsze, zieleńsze i bardziej zrównoważone gospodarczo, społecznie i środowiskowo.

Organizator: PPNT Gdynia | Centrum Designu, Duński Instytut Kultury, Teknik og Miljø/Aarhus Kommune, Rising

Wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” - PPNT Gdynia | Centrum Designu, Duński Instytut Kultury, Teknik og Miljø/Aarhus Kommune, Rising

Wystawa | Future Living. Duńskie miasta przyszłości
Kiedy? 8.11.2019 – 19.01.2020 godz. 12:00 – 18:00 (oprócz świąt)
Gdzie? PPNT Gdynia | budynek IV | galeria F0.20 aleja Zwycięstwa 96/98 Gdynia

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter