Wystawa i aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”

Najbardziej poszukiwane i najwybitniejsze nazwiska sztuki fantastycznej: Beksiński, Olbiński, Yerka, Sętowski. To będzie najciekawsza i najbardziej różnorodna wystawa surrealizmu w Polsce. Po raz pierwszy na rynku aukcyjnym pojawią się również grafiki cyfrowe Jakuba Różalskiego, ulubieńca miłośników gier i fantasy. Ciekawostką jest rzeźba z prawdziwym, szlachetnym rubinem, przedstawiająca figurę szachową, autorstwa Artura Szołdry. Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” rozpocznie się 23 czerwca, a aukcja już 1 lipca.

„Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”

Jedną z największych gwiazd wystawy „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” jest Zdzisław Beksiński. Pokazane zostaną aż 3 jego prace, w tym dzieło z 1976 roku, najważniejszego okresu w twórczości artysty. To właśnie obrazy tworzone w tym czasie przyniosły Beksińskiemu sławę. Motywem szczególnie istotnym, do którego powracał wielokrotnie, była ludzka głowa. Sam w rozmowach wielokrotnie podkreślał, iż figura ludzka stanowi dla niego niekończące się źródło inspiracji i fascynacji.

Zdzisław Beksiński
Zdzisław Beksiński

Na obrazie, który zobaczyć można w DESA Unicum, artysta zastosował kluczowe dla całego swojego malarstwa kolory: błękit i ochrę. Tak kontrastowe zestawienia kolorystyczne wyróżniają się na tle typowych, mrocznych obrazów, które zazwyczaj namalowane są w wąskiej palecie barw.

Wizja stworzona przez Beksińskiego jest – w charakterystyczny dla artysty sposób – przepełniona niepokojem, ale nie ma w sobie cierpienia, które tak często przepełnia jego późniejsze prace. Pozostałe dwie prace, które można zobaczyć na wystawie, to wielkoformatowe rysunki prezentujące niezwykłą precyzję i kunszt artystyczny Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński
Zdzisław Beksiński

Twórczość Jakuba Różalskiego

Miłośnikom gier i fantasy postaci Jakuba Różalskiego nie trzeba przedstawiać. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów tworzących malarstwo cyfrowe. Jego seria „Świat 1920+” przeszła już do kanonu tego rodzaju sztuki. To alternatywna wizja rzeczywistości, w której Europa została podzielona pomiędzy trzy mocarstwa nieustannie walczące między sobą. Na jej podstawie w 2020 roku powstała gra „Iron Harvest”.

Jakub Różalski - Przedwiośnie
Jakub Różalski – Przedwiośnie

Prace Jakuba Różalskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie i są poszukiwane przez kolekcjonerów. Tym razem pojawią się pierwszy raz na aukcji w Polsce. Na obrazach artysty znajdziemy nie tylko motywy militarne – kawalerii i polskiej armii – ale również sceny z codziennego życia na wsi i piękne krajobrazy agresywnie przejęte przez postęp, technologię i cywilizację. W ten niezwykle oryginalny sposób autor od 6 lat opowiada o historii i kulturze Polski.

Jakub Różalski - Przedwiośnie
Jakub Różalski – Przedwiośnie

Rzeźby na wystawie w DESA Unicum

Na wystawie znajdziemy również ciekawe rzeźby, m.in. pracę „Regina” autorstwa Artura Szołdry. To wykonana z brązu i drewna królowa, będąca figurą szachową. W jej koronie znajduje się rubin, który symbolizuje władzę. „Regina” to pierwsza rzeźba, która otwiera cykl 16 figur szachowych. W sumie ma ich powstać 32, każda z innym kamieniem szlachetnym, o wysokości około 170 cm.

„Szachy to nie tylko gra, to wysublimowany świat rządzący się swoimi prawami, interakcja zachodząca pomiędzy figurami tworzy sytuacje, które towarzyszą nam na co dzień. Nie mogłem zacząć tego projektu nikim innym jak białą królową” – mówi Artur Szołdra.

Artur Szołdra - Regina
Artur Szołdra – Regina

Znakiem rozpoznawczym artysty są rzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami fantasy. Jego prace są ekspresyjne, często magiczne, o specyficznym klimacie. Unikatowe dzieła wykonane są przede wszystkim w drewnie, często łączone z inną materią jak miedź, stal czy kamień. Co ciekawe, 9-letni syn artysty również tworzy rzeźby. Ojciec i syn mieli nawet wspólną wystawę.

W DESA Unicum zobaczyć można będzie również dzieła takich twórców jak m.in. Jacek Yerka, Jerzy Duda-Gracz, Wojtek Siudmak czy Katarzyna Kania. Wystawa potrwa do 1 lipca. W ten sam dzień o godzinie 19 obiekty zostaną zlicytowane.

Jacek Yerka - Gorący warsztat
Jacek Yerka – Gorący warsztat

Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 23 czerwca – 1 lipca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 1 lipca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Zobacz również: MIRALLES. Perpetuum Mobile | Gdynia Design Days 2021 – nowe punkty w programie wydarzenia

Zdzisław Beksiński
Zdzisław Beksiński
Tomasz Sętowski - Skrzypek z cyklu zatopione światy
Tomasz Sętowski – Skrzypek z cyklu zatopione światy
Tomasz Sętowski - Skazany na obżarstwo
Tomasz Sętowski – Skazany na obżarstwo
Tomasz Sętowski - Ikona czasu
Tomasz Sętowski – Ikona czasu
Sabina Maria Grzyb - Prywatka
Sabina Maria Grzyb – Prywatka
Rafał Olbinski - La Pologne est une femme
Rafał Olbinski – La Pologne est une femme
Rafał Olbinski - Conversation controlee
Rafał Olbinski – Conversation controlee
Rafał Olbinski - Breakfast in the jardin de tuileries
Rafał Olbinski – Breakfast in the jardin de tuileries
Rafał Masiulaniec - F1
Rafał Masiulaniec – F1
Krzysztof Zyngiel - Niezwykły sen
Krzysztof Zyngiel – Niezwykły sen
Jarosław Jaśnikowski - Nieomylne oko nawigatora
Jarosław Jaśnikowski – Nieomylne oko nawigatora
Jakub Różalski - Marsz żelaznych strachów na wróble
Jakub Różalski – Marsz żelaznych strachów na wróble
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter