Wystawa „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”

Funkcje społeczne, harmonia z otoczeniem, przestrzenność i użyteczność – osiedle Montwiłła-Mireckiego, fenomen urbanistyczny, który choć powstał blisko 100 lat temu, sprawdza się do dziś. Historię jego powstania i losy mieszkańców będzie można poznać dzięki wystawie „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”. Wernisaż wystawy przygotowanej przez Fundację Urban Forms i Muzeum Miasta Łodzi już w najbliższą sobotę o g. 17.00.

Wystawa „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”

– Osiedle Montwiłła-Mireckiego to absolutny fenomen swoich czasów. Obok Warszawskiej i Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest jednym z najważniejszych założeń urbanistycznych międzywojnia. Przez lata było zapomniane i niedowartościowane. Naszymi działaniami chcemy opowiedzieć historię i wyjaśnić znaczenie tego miejsca dla rozwoju Łodzi, jako nowoczesnego miasta. Dla mnie to szczególne miejsce, z którym związana była moja rodzina, i z którym łączy mnie tak wiele wspomnień – opowiada Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms, partnera wystawy „Nasz dom, nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023” i podkreśla, że to nie jedyne działania fundacji poświęcone osiedlu. Organizacja we współpracy z lokalnymi aktywistami dąży do odnowy zaniedbanej infrastruktury zabytkowego osiedla, a także przywrócenia mu należytego miejsca w świadomości łodzian i na mapie Łodzi.

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego - foto Magda Ghia
Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego

Siedem stref tematycznych

Wystawę kuratorowaną przez Aleksandrę Sumorok i Annę Łagodzińską-Pietras, podzielono na siedem stref tematycznych, dzięki którym będzie można poznać ideowe założenia wpisujące się w modernistyczne koncepcje, ekspresowe tempo powstania osiedla czy losy jego mieszkańców, w tym Strzemińskiego, Kobro i Hillera. Nie zabraknie też pamiątek związanych z osiedlem przekazanych przez łodzian. Na ekspozycję trafiły też dotykowe makiety, które pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć fenomen tego miejsca. 

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego - foto Magda Ghia
Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego

Wystawę będzie można zwiedzać do 28 maja. Będą jej towarzyszyć oprowadzania kuratorskie, spotkania z ekspertami i warsztaty. Wszystkie informacje na temat poszczególnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronie Muzeum Miasta Łodzi. Na pierwsze oprowadzanie organizatorzy zapraszają już niedzielę 26 lutego o 15.00.

Emanacja modernistycznej koncepcji sztuki i architektury

Osiedle Montwiłła-Mireckiego to emanacja modernistycznej koncepcji sztuki i architektury. Prawdziwa perła urbanistyczna, która dziś wymaga nie tylko rewitalizacji, ale i powrotu do społecznej pamięci. To unikatowy przykład kompleksowego zespołu mieszkalnego zrealizowanego w oparciu o postępowe kanony urbanistyki lat 20. i 30. XX w. Kompleks wybudowano zgodnie z koncepcją miasta ogrodu – z dala od zanieczyszczonego i zaniedbanego centrum, w pobliżu ogromnego parku Zdrowie. Architektura osiedla w pełni odpowiadała modernistycznym ideom propagowanym przez wiodącą niemiecką uczelnię tego okresu – Bauhaus. Projekt osiedla był prezentowany w 1929 roku we Frankfurcie n. Menem na międzynarodowej wystawie CIAM poświęconej nowemu zamieszkaniu i mieszkaniu minimum.

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego - foto Magda Ghia
Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego

Wystawa „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”
Gdzie:
Muzeum Miasta Łodzi
Kiedy: 26.02 – 28.05.2023 roku


Zdjęcia: Magda Ghia

Zobacz również: Łódź Design Festival 2023 – nadchodzi „Future Perfect” | Anna Bera i wyjątkowe lustro z kolekcji OBJECT na targach w Londynie

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego - foto Magda Ghia
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter