Wytwórnia wypieków na ul. Młynowej 40 w Białymstoku

Wytwórnia wypieków na ul. Młynowej 40 w Białymstoku to wyjątkowe miejsce, które przyciąga przechodniów nietuzinkową aranżacją i zapachem drożdżowych smakołyków. Piekarnia, prowadzona przez siostry, jest wyjątkowym miejscem na mapie miasta. Można w niej nacieszyć zmysły pięknymi, pachnącymi i przepysznymi wypiekami, spotkać się przy dużym stole, czy wziąć udział w warsztatach. Projekt, którego autorką jest Weronika Messyasz z Messyasz Design Lab, pozwolił urządzić funkcjonalną przestrzeń o naprawdę wyjątkowym klimacie. Zdjęcia realizacji wykonała Justyna Sochoń.

Młynowa 40 – wyjątkowa wytwórnia wypieków

Prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2020 roku, kiedy to siostry postanowiły spełnić marzenie o stworzeniu miejsca, w którym będą przygotowywać drożdżowe wypieki według rodzinnych, regionalnych przepisów i dzielić się nimi z lokalną społecznością. Grupa Messyasz Design Lab miała nie tylko zaprojektować wnętrze lokalu przy ul. Młynowej 40, ale także zająć się identyfikacją wizualną nowo otwartej piekarni i przygotować projekty szyldu, loga oraz wizytówek.

Przytulne wnętrze wytwórni wypieków na ulicy Młynowej 40 w Białymstoku
Wnętrze wytwórni wypieków na ulicy Młynowej 40 w Białymstoku – foto Julita Kulikowska

Klientki – miłośniczki skandynawskiej prostoty i nieidealnie pięknych przedmiotów – marzyły o wnętrzu, które wpisze się w regionalne klimaty, a przy tym pozostanie wyważone i funkcjonalne, dlatego w aranżacji sprawdziła się zasada “mniej, znaczy więcej”. Całość skomponowana jest w neutralnej palecie kolorów ziemi takich jak biel, szarości i brązy, które nie dominują królujących w lokalu wypieków i subtelnie je dopełniają. Charakteru dodają wnętrzu naturalne, szlachetne i surowe materiały – beton, drewno oraz mozaika z otoczaków.

Wnętrza białostockiej piekarni – drożdżowe smakołyki w roli głównej

W aranżacji wnętrza piekarni ważne było odpowiednie wyeksponowanie drożdżowych wypieków, które swoim wyglądem, zapachem i wyjątkowym smakiem miały przyciągać przechodniów. Dzięki dużym przeszkleniom całe wnętrze, łącznie z ladą, jest doskonale widoczne od ulicy. Wykończona gontem lada bez wątpienia przyciąga wzrok i zwraca uwagę na słodką zawartość – oryginalna, nieregularna wykładzina wprowadza trójwymiar do przestrzeni, a ciepły odcień drewna nadaje jasnemu i prostemu wnętrzu nieco domowej przytulności.

Zabytkowa waga w wytwórni wypieków na ulicy Młynowej 40 w Białymstoku
Wnętrze wytwórni wypieków Mlynowa40

Kolejnym niezwykle wyrazistym elementem jest pokaźnych rozmiarów instalacja ze zboża z wplecionymi żarówkami zawieszona nad dużym stołem. Artystyczna instalacja eksponuje pierwotne surowce stanowiące podstawowy składnik wszystkich wypieków. Efektowna konstrukcja świetnie wpisuje się w nieco surowy klimat całej aranżacji, a jednocześnie staje się naprawdę charakterystycznym punktem, który zwraca uwagę i intryguje.

Koncept dużego stołu – aranżacja przestrzeni dla gościa

Ciekawie została rozwiązana także przestrzeń dla klientów, która oferuje naprawdę zróżnicowane możliwości. Okrągłe stoliczki z betonowymi blatami tworzą kameralną i intymną przestrzeń do spotkań z bliskimi, a konsola z hokerami przy oknie świetnie sprawdza się dla jedzących w pojedynkę, którzy wpadną na szybkie śniadanie lub deser. Niestandardowym elementem jest duży stół umieszczony centralnie. Ma on sprzyjać spotkaniom i zawieraniu nowych znajomości przy pysznych wypiekach. Koncept dużego stołu wiąże się też z planami sióstr w kwestii rozwoju miejsca. W przyszłości chcą one organizować w nim także tematyczne warsztaty zrzeszające lokalną społeczność.

Wnętrze wytwórni wypieków na ulicy Młynowej 40 w Białymstoku
Aranżacja przestrzeni dla klientów Mlynowa40

Wytwórnia wypieków to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku. Jego unikalny charakter podbija fakt, że większość znajdujących się we wnętrzu elementów siostry wykonały samodzielnie z pomocą najbliższych – według koncepcji zarysowanej wspólnie z architektką. Odwaga i determinacja pozwoliły im nie tylko spełnić marzenie o wyjątkowej piekarni, ale także sprawić, aby stała się ona pięknym miejscem. Prostota połączona z nieszablonowymi rozwiązaniami sprawiła, że ta przestrzeń ma swój niepowtarzalny i absolutnie ponadczasowy charakter.


Projekt: Messyasz Design Lab | instagram.com/messyasz.designlab
Zdjęcia: Justyna Sochoń

Zobacz również: Piekarnia PLON we Wrocławiu | Warszawska piekarnia Picador

Wypieki z wytwórni wypieków na ulicy Młynowej 40 w Białymstoku
Zabytkowa waga w wytwórni wypieków na ulicy Młynowej 40 w Białymstoku
Chleb z wytwórni wypieków na ulicy Młynowej 40 w Białymstoku
Foto Bartłomiej Komarowski
Identyfikacja wizualna wytwórni wypieków w Białymstoku
Identyfikacja wizualna wytwórni wypieków w Białymstoku
Lada w wytwórni wypieków Mlynowa40
Trawa pampasowa w wytwórni wypieków Mlynowa40
Wytwórnia wypieków na ul. Młynowej 40 w Białymstoku - projekt Messyasz Design Lab - foto Justyna Sochoń
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter