Wzory Portugalii: wspomnienia z wakacji na ścianie

Wzory Portugalii: wspomnienia z wakacji na ścianie

Lubimy takie historie, młode małżeństwo z Polski będąc na wakacjach w Portugalii postanowili porzucić swoje dotychczasowe życie i zacząć je na nowo w Lizbonie. I tak powstała marka Wzory Portugalii, która jest stosunkowo młoda, ale z dnia na dzień rozrasta się. W chwili obecnej w ofercie znajdują się piękne wydruki, takie jak kalendarze czy na przykład wchodząca właśnie na rynek kolekcja plakatów Lisbon Gold. W niedalekiej przyszłości Wzory Portugalii zostaną poszerzone o kolejne produkty: elementy winylowe, kafelki, a nawet biżuterię.

Każdy z wzorów składających się na kolekcję Lisbon Gold jest konkretnym miejscem na mapie Lizbony w zestawieniu z wyszukaną nazwą rzeczy ulotnej – stanu umysłu, emocji, przemijającego elementu przyrody, zjawiska. Dzięki temu udało się stworzyć dwanaście wyjątkowych i bardzo subtelnych określeń, które nabierają pełnego sensu w połączeniu z wzorem, który opisują: Rossio Desire, Alfama Tune, Belem Fruit, Amorosa Love, Graca Grace, Baixa Bluebell, Oriente Sky, Lumiar Dream, Saldanha Sun, Amadora Rainbow, Alges Charm, Alcantara Smile.

Poznajcie twórców marki Wzory Portugalii

 

 

 

 

 

Katie i Kuba Luka są małżeństwem od blisko trzech lat. Pochodzą z rodzin, gdzie działania kreatywne są codziennością a sami od wielu lat angażują się bez przerwy w najróżniejsze projekty artystyczne. Kuba jest cenionym muzykiem, kompozytorem i sound designerem działającym na gruncie multimedialnym, Katie od lat związana jest ze światem fotografii i designu. Ich podróż w kierunku Portugalii rozpoczęła się już w 2014 roku ale dopiero trzecia wizyta w tym kraju spowodowała, że zapragnęli być tam na tyle długo by zgłębić historię i wszystkie tajemnice portugalskiego, a zwłaszcza lizbońskiego wzornictwa, w którym zakochali się bez reszty. Szybko odkryli też, że tak zwane azulejos (unikalne wzorzyste tradycyjne kafelki) z jednej strony są źródłem charakterystycznego portugalskiego kolorytu, a z drugiej doskonale wpisują się w każdą przestrzeń na świecie, bez względu na kraj, miejsce i kulturę. Będąc w Lizbonie nie sposób nie natknąć się na ślad wzornictwa uwiecznionego na azulejos, jest ono wszechobecne jak Fado czy sardynki z rusztu. Szybko też można przekonać się o jego uniwersalności, która z jednej strony ściąga do stolicy Portugalii miliony turystów, a z drugiej doskonale odnajduje się w otoczeniu innym niż zachodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego. I właśnie tę uniwersalność, ten ponadkulturowy charakter bardzo szybko dostrzegli autorzy Wzorów Portugalii, którzy postanowili przenieść za pomocą swoich projektów portugalskie słonce pod dachy polskich domów.

Wybraliśmy dla Was dwie najnowsze kolekcje projektu Katie i Kuby:

Alfama Tune

Alfama jest jednym z najstarszych miejsc w Lizbonie. To wyjątkowe, magiczne miejsce, pełne krętych uliczek i stromizn, w którym można zagubić się na wiele długich godzin. Alfama jest dzielnicą, nad którą w godzinach wieczornych wybrzmiewają dźwięki muzyki Fado. Plakat Alfama Tune przekazuje w sobie tę właśnie głębię niewielkiej przestrzeni Alfamy, która mieści w sobie niezliczoną ilość małych domków, uliczek, zakrętów, twarzy, uśmiechów, odgłosów i melodii. Alfama Tune jest wzorem wielowarstwowym i słonecznym, pogodnym i tajemniczym, uspokajającym i intrygującym za razem.

 

 

 

 

 

Baixa Bluebell

Baixa jest tą dzielnicą Lizbony, w której spotkać można najwięcej twarzy z całego świata. Turystyczne centrum, głośne i hałaśliwe, pełne zapachów, smaków i ulotnych wrażeń. Bluebell to dzwonek – delikatny kwiat, który zachwyca swym pięknem i przyciąga wyjątkową barwą. Baixa Bluebell jest połączeniem wszystkich tych doznań w jednej, skomplikowanej, kwiecistej formie. Baixa Bluebell znajduje się w nieustającym ruchu, jest obrazem i wspomnieniem zarazem – kwiatem, który pojawia się, znika i kwitnie cały czas na nowo na naszych oczach.

 

 

 

 

 

Zobaczcie pozostałe!

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter