Złudzenia optyczne w graffiti autorstwa VILE

VILE, portugalski adept ulicznej sztuki graffiti dzierży w dłoni puszkę ze sprajem. W jego rękach staje się ona czymś na kształt laserowego przecinaka pozwalającego artyście wyrzeźbić swoje imię w betonie i kamieniu. Dzięki niezwykłemu opanowaniu techniki powstają oszałamiające złudzenia optyczne, w których imię twórcy staje się  wyciętym w murze oknem.

Graffiti autorstwa VILE

Portugalczyk tworzy graffiti od kiedy był nastolatkiem i nieustannie doskonali swój warsztat na dodatkowych zajęciach z animacji i ilustracji. Tworzenie tak przekonujących obrazów wymaga wielu przygotowań, czasu i cierpliwości, jednak ciągła nauka i wysiłek opłacają się. W czasie procesu powstawania dzieła największym wyzwaniem jest odpowiedni dobór kolorów, ponieważ to one decydują o tym, czy graffiti będzie wyglądało przekonująco i zwiedzie odbiorcę iluzją optyczną.

Złudzenia optyczne w graffiti autorstwa VILE

Weźmy na przykład ostatnie dzieło artysty, w którym napis „VILE” wyłania się z cementowego muru. Namalowane przez VILE litery tworzą złudzenie okien otwartych w murze na zdewastowane pomieszczenie wewnątrz. Użyte w graffiti kolory współgrają z odcieniami widocznymi w otaczającej obraz, opuszczonej okolicy. Dobranie ich nie było łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę ciągle zmieniające się światło, które w trakcie dnia potrafi całkowicie zmienić temperaturę palety barw.

Złudzenia optyczne w graffiti autorstwa VILE

Złudzenia optyczne w graffiti

Zaskakujące jest tempo w jakim portugalski artysta tworzy swoje dzieła. W tym konkretnym przypadku proces tworzenia zajął mu tylko jeden dzień. Oczywiście praca wymagała wcześniejszego przygotowania. ViILE przybył wyposażony we wstępne szkice i z opracowaną kolorystyką. Dzięki temu na miejscu mógł skupić się już tylko na samym procesie malowania.

Złudzenia optyczne w graffiti autorstwa VILE

Portugalski artysta graficiarz „wycina” swoje imię w zwykłych murach tworząc bardzo przekonujące złudzenia optyczne.

Poniższe zdjęcia, przed i po powstaniu graffiti, doskonale ilustrują jak przy pomocy zwykłej puszki spraju artyście udaje się stworzyć świetne dzieła malarstwa iluzjonistycznego.

Złudzenia optyczne w graffiti autorstwa VILE

Kim jest VILE

VILE to pseudonim Rodrigo Miguel Sepúlveda Nunes. Urodził się 15 września 1984 r. w Vila Franca de Xira, gdzie nadal mieszka. W 1998 roku, kiedy miał zaledwie czternaście lat, zaczął malować graffiti. W 2007  rozpoczęcia działalność jako niezależny artysta. Tworzył prace m.in. dla OPEL, TMN, Worten, portugalskiego Czerwonego Krzyża, Ochotniczych Strażaków Vila Franca de Xira.

Grafiti autorstwa portugalskiego artysty VILE Grafiti autorstwa portugalskiego artysty VILE Grafiti autorstwa portugalskiego artysty VILE Grafiti autorstwa portugalskiego artysty VILE

 

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter