Znamy laureatów konkursu AXOR „Luksus nie wymaga przestrzeni”

Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot z pracowni ONY-X zwyciężyły w adresowanym do architektów i projektantów konkursie marki AXOR na projekt łazienki, a Magdalena Wilk-Dyszkiewicz ze studia AM Projekt oraz Gabriela Kowacka z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zdobyły wyróżnienia. Jurorzy zdradzili nam, które walory trzech nagrodzonych prac zdobyły ich największe uznanie.

Konkurs „Luksus nie wymaga przestrzeni”

Czym będzie luksus połowy XXI wieku? Na czym może polegać ekskluzywność w coraz gęściej zaludniających się miastach? I jak w kolejnych dekadach zmienią się domy – ile prawdziwej swobody zapewnią mieszkańcom, ile niematerialnego dobrobytu, ile dobrego samopoczucia? Te pytania stały się punktem wyjścia w organizowanym przez AXOR konkursie na najlepszy projekt łazienki.

Znamy laureatów konkursu AXOR „Luksus nie wymaga przestrzeni”

Jedną z najistotniejszych konsekwencji urbanizacji, znajdującej odbicie w radykalnej i trwałej zmianie podejścia do coraz mniejszej przestrzeni. Nie bez powodu konkurs marki AXOR miał tytuł „Luksus nie wymaga przestrzeni”. A przy ocenie zgłoszeń konkursowych jurorzy brali pod uwagę kryteria m.in. funkcjonalności, pomysłowości i walorów estetycznych. Szczególną uwagę zwracali na kreatywne myślenie, wykorzystanie potencjału produktów z kolekcji AXOR One oraz spójność stylistyczną projektu.

Konkurs AXOR - ONY'X - I miejsce
Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot, ONY-X

Najlepsze prace wyłonili:

  • Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze”
  • Yassen Hristov – fotograf wnętrz
  • Roland Stańczyk – architekt wnętrz (RS Studio), członek zarządu SAW
  • Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration”
  • Magdalena Świć – redaktor naczelna magazynu „Label Magazine”
  • Wojciech Trzcionka – redaktor naczelny magazynu „DesignAlive”
  • Przemysław Wojdat – Dyrektor Zarządzający Hansgrohe Polska

Nagroda Główna: Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot, ONY-X

10 000 zł, a ponadto m.in. sesja fotograficzna architektek i ich realizacji, konsultacje wizerunkowe oraz promocja zwycięskiego projektu w mediach, trafią do duetu Augustyny Grzybowskiej i Joanny Dolot. O swym zwycięskim projekcie autorki powiedziały:

Nasza koncepcja polegała na tym, że chciałyśmy stworzyć mieszkanie w budynku, który można by umieścić w dowolnym miejscu – w górach, nad morzem, w mieście. Mieszkanie liczy 44 m2, bo tyle wynosi przeciętny metraż mieszkań kupowanych przez Polaków. Zaproponowałyśmy jednak zupełnie inny podział dostępnej przestrzeni niż ten, do którego przyzwyczaiły nas małe mieszkania w Polsce. Chodzi o podział na strefy. Najbliżej wejścia znalazła się strefa dzienna, dalej strefa nocna, na końcu łazienka. Zabudowa meblowa, która znajduje się na całej długości mieszkania, kryje wiele funkcji, od kuchni przez strefę przechowywania po toaletę. Rzecz w tym, że dla nas luksusem jest minimalizm, a nie przepych. Zgodnie z hasłem: mniej znaczy więcej.

Konkurs AXOR - ONY'X - I miejsce
Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot, ONY-X

Wyjątkowy charakter projektu docenili jurorzy. – Byliśmy jednomyślni – podkreślali. Wiele zalet pracy Augustyny Grzybowskiej i Joanny Dolot wymieniła Małgorzata Szczepańska – To spójny, przemyślany projekt. Widzimy tu bardzo trafny dobór materiałów, które nawiązują do widoku za oknem, tak że natura wchodzi do wnętrza. Dodajmy, że materiały te to trawertyn i drewno. A całość utrzymana jest w kojącej, relaksującej gamie ciepłych odcieni z akcentem w postaci baterii AXOR One w kolorze brązu z efektem szczotkowania.

Doceniamy myślenie koncepcyjne. Przy niezadanym rzucie, pełnej swobodzie twórczej, autorki zaproponowały rozwiązanie łatwe do zaadaptowania do danych, zastanych warunków – zauważyła z kolei Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. – Mamy tu jasność przekazu: przestrzeń mieszkalna dzieli się na strefy, nie ma metrów straconych na komunikację. To ładne połączenie wypowiedzi teoretycznej z praktyczną konkretyzacją.

Konkurs AXOR - ONY'X - I miejsce
Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot, ONY-X

Jest to projekt łazienki pokazany w kontekście miejsca, w całej aranżacji. Patrząc na tę łazienkę, wyobrażamy sobie resztę domu, w całość architektury – zwracał uwagę Roland Stańczyk. – Bardzo dobrze wygrane są tu proporcje. Bryły lżejsze i cięższe mają z sobą świetne relacje. Wielką siłą projektu jest też skromność użytych środków oraz klasa materiałów – podkreślał.

I Wyróżnienie: Magdalena Wilk-Dyszkiewicz, AM Projekt

Uznanie jurorów zdobył również projekt Magdaleny Wilk-Dyszkiewicz, opracowany w oparciu o rzut łazienki z istniejącego, remontowanego budynku mieszkalnego z niełatwych dla budownictwa lat 70. XX wieku.

To projekt opracowany dla zadanej przestrzeni – podkreślał Roland Stańczyk. – Wchodzimy w konkretną, nie do końca wygodną projektowo przestrzeń, zmuszającą do usytuowania wszystkich elementów wyposażenia wzdłuż jednej ściany. Zostało to wygodnie i ładnie rozwiązane. Podoba nam się harmonia tego wnętrza, jego delikatność i proporcje. W swojej estetyce podania jest bardzo konsekwentna, spójna. Nie efekciarska, a rzetelna – mówił juror.

Konkurs AXOR - AM Projekt - II miejsce
Magdalena Wilk-Dyszkiewicz, AM Projekt

Pozostali przedstawiciele gremium zwrócili uwagę m.in. na dobór materiałów, z kamieniem i drewnem na czele, pohamowanie wyborów, szlachetną skromność zastosowanych środków oraz harmonię aranżacji. A także na dbałość o zapewnienie miejsca na wszelkie akcesoria łazienkowe – mimo niewielkiej na to wszystko przestrzeni.

II Wyróżnienie: Gabriela Kowacka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Praca, która otrzymała pierwsze wyróżnienie, plasowała się blisko życia i potrzeby podnoszenia codziennego komfortu mimo ograniczeń. Druga z kolei – przygotowana przez Gabrielę Kowacką – wybiega w sferę wolności twórczej.

Wyróżniamy tu wizjonerskie podejście – podkreślała Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. – Jury zauważa trudności realizacyjne projektu, ale docenia myślenie koncepcyjne o łazience, w której wszystkie funkcje zyskują oryginalną i bardzo uporządkowaną formę.

Konkurs AXOR - Gabriela Kowacka - III miejsce
Gabriela Kowacka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

W trakcie dyskusji jurorzy zwracali uwagę zarówno na czytelny, praktyczny układ pomieszczenia, jak i jego walory sensualne, odzwierciedlające malarsko-rzeźbiarskie podejście autorki. Dostrzegli tu i tajemnicę, i obietnicę odczucia luksusu. A przede wszystkim całkowite wyjście poza schematy projektowe. Co tym bardziej godne uwagi, zaskakujący rezultat osiągnięto przy zastosowaniu oszczędnych środków, bez cienia efekciarstwa, za to z wielkimi walorami kolorystycznymi budzącymi skojarzenie z zamglonym krajobrazem.

Więcej na: axor-design.com/pl

Zobacz również: Kolekcja AXOR One – esencja prostoty

Konkurs AXOR - ONY'X - I miejsce
Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot, ONY-X
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter