Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 obyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019. Podczas transmisji LIVE poznaliśmy laureatów konkursu. Nagrodę główną Grand Prix zdobył dom Green Line na Warmii zaprojektowany przez pracownię Mobius Architekci.

Rozstrzygnięcie Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 miało nietypowy przebieg, gdyż odbyło się w postaci transmisji online na portalu YouTube. Dostosowana do pandemicznych czasów forma nie przeszkodziła jednak w sprawnym przeprowadzeniu głosowania wśród jurorów oraz publiczności.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Męskie wnętrze mieszkania w Poznaniu, Mandalinci Studio
Męskie wnętrze mieszkania w Poznaniu, Mandalinci Studio

W każdej z kategorii konkursowych: kubatura, wnętrze i krajobraz, swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. Są to wyróżnienia równoległe, jedne wręczane przez grono architektów i dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów. Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019.

Zwycięzcy Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili Kompleks Calisia One w Kaliszu, projektu biura MODOarchitektura. Konkursowe jury z kolei w tej kategorii swoją nagrodę przyznało Centrum przesiadkowemu Żory, które powstało w pracowni Laboratorium Architektury. Uhonorowana została bardzo dobra architektura w małym miasteczku, wyważone proporcje budynku, lekkość, otwartość na mieszkańców i nowoczesność.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu, MODOarchitektura
Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu, MODOarchitektura

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili dom ramowy biura Awinci Architects. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać domowi Green Line na Warmii projektu Mobius Architekci. Jak uzasadniają, budynek z szacunkiem odnosi się do zastanego kontekstu, który w tym miejscu tworzy naturalny pejzaż Warmii. Projekt umiejętnie eksponuje architektoniczne walory tam, gdzie to jest możliwe, pozostając zarazem powściągliwym i nienachalnym w kontekście zielonych pól i lasów.

Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrał Akademik LivinnX w Krakowie autorstwa dwóch pracowni Make It Your oraz IMB Asymetria. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło wnętrze Cukierni Lukullus w Warszawie, które jest dziełem Aleksandry Wasilkowskiej, doceniając znakomicie wyważoną fuzję form, kolorów i materiałów, użytych z dużą łatwością i świadomością.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Cukiernia Lukullus w Warszawie, Aleksandra Wasilkowska
Cukiernia Lukullus w Warszawie, Aleksandra Wasilkowska

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom, było męskie mieszkanie w Poznaniu, dzieło pracowni projektowej Mandalinci Studio. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym, gdzie umiejętnie połączono surowość betonu, industrialne detale (oprawy) oraz naturalne drewno, jest eleganckie wnętrze domu z industrialną nutą zaprojektowane przez Anna Thurow Architektura Wnętrz.

Plebiscyt Polska Architektura XXL

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest w plebiscytach niedoceniany. Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużyły zielone przystanki w Białymstoku.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Zielone przystanki w Białymstoku
Zielone przystanki w Białymstoku

W opinii jury za nieszablonowe połączenie formy ekspozytorów z funkcją wypoczynku, gdzie obce formy nie dominują w krajobrazie, a wręcz przeciwnie – podkreślają jego naturalność i powodują, że przestrzeń jest rozpoznawalna, najbardziej wyróżniało się Muzeum na granicy, czyli Open Air Museum w Cieszynie, którego autorem jest RS+ Robert Skitek.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Niekończący się ogród w Zapceniu, Ogrody Strumyk
Niekończący się ogród w Zapceniu, Ogrody Strumyk

Wśród ogrodów prywatnych nagrodę publiczności odebrała pracownia Ogrody Strumyk za niekończący się ogród w Zapceniu, głosami jury, za bardzo dobrze wyważony projekt, w którym architektura i zieleń idealnie się dopełniają, wzajemnie podkreślając swoje walory, nagrodę otrzymał nowoczesny ogród z elementem wodnym w Łodzi, dzieło pracowni Plantum.

Nagroda Grand Prix

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 jury, w skład którego wchodziło ponad 60 architektów, przyznało także nagrodę Grand Prix dla najlepszego obiektu, zrealizowanego w Polsce w ostatnim roku. Za piękne wpisanie w krajobraz, czytelną ideę projektu, konsekwentnie zrealizowaną w każdym detalu oraz „atrium” utworzone w połowie z bryły domu, a w połowie z opadającej skarpy, ten prestiżowy tytuł otrzymał domu Green Line na Warmii, autorstwa pracowni Mobius Architekci.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Green Line na Warmii, Mobius Architekci
Green Line na Warmii, Mobius Architekci

Atrakcją Gali były dwa ciekawe wykłady oraz możliwość wygrania koszulki. Pierwszy wykład poprowadziła Anna Cymer, a jego tematem były Laureatki Nagrody Pritzkera 2020. Drugą prezentację poprowadził Przemysław Olczyk z pracowni Mobius Architekci, który przedstawił Dom Greenline, zwycięzcę nagrody Grand Prix 2019.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Dom ramowy, Awinci Architects
Dom ramowy, Awinci Architects
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 - Centrum przesiadkowe w Żorach, Laboratorium Architektury
Centrum przesiadkowe w Żorach, Laboratorium Architektury
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter