Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ

Leży Wam na sercu dobro naszej planety? Lubicie produkty, którym nadano „drugie życie”? Poznajcie historię marki MILEJ, za którą stoi Milena Tyczyńska.

Marka MILEJ

MILEJ to marka, która działa na rynku od 2017 według upcyklingowej recepty. Cała historia zaczęła się w Nowogrodzie Bobrzańskim.

„Siedziałam w garażu ze znajomym, który niezobowiązująco rzucił hasło – zrób coś z tych felg, mam ich za dużo” – mówi założycielka marki, Milena Tyczyńska.

Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Produkt marki MILEJ

Nie należy ona do osób, którym trzeba powtarzać dwa razy, jeśli coś ją zaciekawi lub zaintryguje. Od razu zabrała się do pracy nad materiałem i znalezieniem zastosowania dla starych felg. Stało się to jej małą misją, która przerodziła się w fascynację świadomym i zrównoważonym designem, z której jest dziś bardzo dumna.

Zmiana z MP PROJECT na MILEJ

Wcześniej marka funkcjonowała na rynku pod nazwą MP PROJECT. Dlaczego Milena zdecydowała się na rebranding? Pierwotna identyfikacja marki powstała na kolanie, dosłownie chwilę przed wyjazdem na pierwsze targi.

Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Produkt marki MILEJ

Założycielka marki od początku czuła, że trzeba będzie to kiedyś zmienić. Wielokrotnie przypominali jej o tym przyjaciele, którzy mają pojęcie, jak powinno wyglądać dobrze zaprojektowane logo.

„Przez trzy lata chodziłam z zamiarem zmiany, aż zmiana przyszła do mnie sama. Mój utalentowany przyjaciel, Michał Radziejowski, z okazji moich 30 urodzin zrobił mi najlepszy prezent, jaki mogłam sobie wymarzyć. MP PROJECT zamienił na MILEJ. Inspiracją do nowej nazwy było moje imię, które zawiera pierwiastek mil, oznaczający „miły” oraz moje podejście do życia i projektowania.  Po prostu chcę, żeby było nam wszystkim MILEJ” – mówi Milena.

Stare felgi – nowe życie

Według założycielki marki najbardziej eco są produkty, które są już w użyciu.

„Takie przedmioty, jak stare felgi nigdy nie tracą „terminu ważności”, a odnajdywanie w nich dizajnu stało się dla mnie pewnego rodzaju misją. Balansując pomiędzy starym, a nowym, udało mi się stworzyć wyjątkowe, unikatowe meble” – mówi założycielka marki MILEJ.

Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Milena Tyczyńska – założycielka marki MILEJ

Felgi znajdziemy na każdym wysypisku, w każdym garażu, one są dosłownie wszędzie. Dzięki temu nie ma problemu z pozyskiwaniem surowców do pracy. Dodatkowo jest to produkt trwały, wdzięczny w obróbce oraz najważniejsze – ma piękny, subtelny kształt.

„Jako architekt wnętrz wiem, że jeden unikatowy, ponadczasowy przedmiot potrafi odmienić nasze cztery ściany, dodać im charakteru i podkreślić naszą osobowość. Dzięki moim meblom możemy nie tylko zyskać dodatkowe miejsce do siedzenia,  możemy też dać upust swojej kreatywności i dopasować mebel do swoich indywidualnych potrzeb” – mówi właścicielka marki.

Dobrze zaprojektowany produkt

Czy istnieje dobrze zaprojektowany produkt? Według Mileny Tyczyńskiej taki przedmiot jest przede wszystkim trwały i funkcjonalny. Ważne jest również, aby służył nam przed długi czas. Projektantka lubi, gdy produkty są nieoczywiste, a w procesie ich projektowania pojawia się element zaskoczenia.

Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Produkt marki MILEJ

„Uwielbiam, kiedy wzrok prześlizguje się po linii moich mebli i w pierwszej chwili dostrzega tylko prostotę ich formy. Potem zaczyna wychwytywać detale, charakterystyczne falujące kształty felgi. Uroda wzorów i kolorów, które można nakreślić przez artystów na pufach, nadaje indywidualny charakter, a znalezienie dla nich idealnego miejsca gwarantuje stworzenie spójnego, w pełni unikatowego wystroju. Możliwość personalizowania mebli Milej sprawia, że odnajdą się one w każdym wnętrzu, od tych w stylu glamour po klimatyczne, industrialne przestrzenie” – mówi Milena.

Największą inspiracją dla artystki przy tworzeniu produktów pod marką MILEJ są ludzie.  Obserwowanie, w jaki sposób funkcjonują, jak wyglądają ich domy, jak się ubierają, jakiej muzyki słuchają w zależności od nastroju, pozwala jej otwierać się na nowe rozwiązania oraz nawiązywać kolejne współprace. Projektantka czerpię z tego ogromną przyjemność, dlatego daje im wolną rękę w procesie tworzenia mebli. Dostają od niej bazę, którą mogą ubrać w dowolne kolory i wzory.

Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Fotel z felg – marka MILEJ

W najbliższym czasie planuje współpracę z artystami, których twórczość uwielbia.

„Przeniesienie ich prac na meble z felg to spełnienie moich marzeń. Na samą myśl o tym, że już niedługo będę mogła pokazać Wam efekty tej współpracy, sprawia, że podskakuję z radości!” – mówi Milena Tyczyńska.

Marka MILEJ to coś więcej niż design. To ukłon w stronę upcyklingu, w którym Milena Tyczyńska jest zakochana od dziecka. Według niej najważniejsze w nim są kreatywność, pomysłowość i wyobraźnia. Dlatego też stał się on dla niej formą ekspresji, którą upodobała sobie przy projektowaniu mebli i tworzeniu swojej marki. Dla niej to nie kwestia trendu, a sposób życia, którym chce zarażać innych. A to wszystko po to, aby w każdym wnętrzu było MILEJ!

Zobacz również: Meble ażurowe – przykłady, pomysły i inspiracje | Kolekcja krzeseł EKE

Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska
Zrób coś z tych felg, czyli historia marki MILEJ - Milena Tyczyńska

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter