Zwycięski projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Zwycięski projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Pracownia Nizio Design International wygrała konkurs na opracowanie koncepcji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Projekt ma zostać zrealizowany w 2020 roku.

We wtorek 10 stycznia, w siedzibie Stowarzyszenia Architektów RP w Katowicach odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu na opracowanie koncepcji „Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej”. Jury uznało, że najlepszą pracę przygotowało konsorcjum Nizio Design International i MWE sp. z o.o. z Warszawy – główny projektant Mirosław Nizio, zespół projektowy: arch. Bartłomiej Terlikowski, mgr inż. Zbigniew Koc, arch. Daniel Jurkiewicz, arch. Łukasz Boniewski.

„Nagrodę przyznano za trafne rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne, w szczególności za: artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową oraz stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne, a także za dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej” – czytamy w uzasadnieniu jurorskim. „Zwycięska praca jednocześnie eksponuje obie bryły – zarówno historyczną, jak i współczesną. Przez podniesienie narożnika bryły stwarza się nowa jakość w przestrzeni miejskiej” – mówił Piotr Kubańda, Miejski Konserwator Zabytków w Bielsku-Białej, a jednocześnie członek komisji konkursowej.

Według projektu „Świat Bajki” przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie interaktywnego, nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki typowym dla ekspozycji wystawienniczych przy zagranicznych studiach filmowych. Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek powstałego w 1947 roku Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, w którym zrealizowano ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci. Zastosowanie nowoczesnych technik multimedialnych sprawi, że w Bielsku Białej powstanie niezwykle atrakcyjne centrum rozrywki i edukacji, proponujące naukę przez zabawę dla dzieci i całych rodzin. -W moim odczuciu wygrał najlepszy projekt spośród tych, które spełniały wymogi postawione przez organizatorów. Zarówno strona architektoniczna, jak i scenariusz ekspozycji, daje szanse na powstanie niezwykłego interaktywnego centrum. Dużą zaletą projektu jest także to, że w przyszłości może on zostać rozbudowany o kolejne moduły. Gwarancję powodzenia zapewnia dotychczasowy dorobek projektanta, który pracował przy tak znanych projektach jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych, jednocześnie jeden z jurorów.

„Z ogromną radością przyjąłem wiadomość, że koncepcja architektoniczna i koncepcja scenariusza interaktywnej ekspozycji stałej, złożona do konkursu przez Nizio Design International i firmę MWE Sp. z o. o, zyskały uznanie jurorów i tym samym nasz projekt został jednogłośnie uznany za zwycięski. Z uwagi na specyfikę tematyki oraz złożoność zagadnień jakie były przedmiotem koncepcji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej konkursowe zadanie, okazało się niezwykle trudne. Tym też większa jest radość z wygranej i z sukcesu naszej pracowni. Projekt był wyzwaniem – zarówno pod względem architektury, jak i założeń urbanistycznych oraz ogromu merytorycznego materiału i muzealnych zbiorów, dla których należało wypracować spójną, atrakcyjną formułę prezentacji w przestrzeniach samego muzeum, jak i wokół niego” – mówi Mirosław Nizio.

Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter