Sztuka użytkowa często jest jakościowym i stylowym dopełnieniem naszego wnętrza. Właśnie takie są produkty powstające w polskiej pracowni Hadaki Studio. Ręcznie wykonane ceramiczne produkty codziennego użytku, inspirowane naturą, cechuje niezwykła prostota i elegancja. Mieliśmy okazję porozmawiać z Magdaleną Kucharską, czyli założycielką studia o jej pracy i inspiracjach. Zapraszamy Cię do lektury!
Studiowałaś grafikę użytkową, jednak zdecydowałaś się to porzucić na rzecz ceramiki. Dlaczego właśnie taką formę wybrałaś?
Magdalena Kucharska | Hadaki Studio: Faktycznie ukończyłam grafikę projektową i przez kilka lat po studiach pracowałam w zawodzie. Jednak spędzałam przez to przy komputerze po kilkanaście godzin dziennie i brakowało mi odskoczni manualnej. Projektowanie graficzne jest super, ale ostatecznie praca z „żywym” materiałem pochłonęła mnie całkowicie.
Zanim jednak odkryłam ceramikę, przechodziłam przez różne inne etapy, na chwilę zajęło mnie malarstwo, trochę bawiłam się gipsem, ale ostatecznie to glina okazała się odpowiedzią na wszystkie moje potrzeby. Mimo wszystko uważam, że pomimo tego, że niemal zupełnie odeszłam od projektowania graficznego, to graficzne korzenie są bardzo silnie widoczne w moich pracach.
Jak wygląda proces powstawania produktów w Hadaki Studio?
Zawsze zaczyna się od pomysłu, który noszę w głowie. To zazwyczaj trwa dość długo, bo koncepcja potrafi zmieniać się wielokrotnie. Potem zaczynam szkicować, szukać formy, kształtu. Często myślę o kolorach, choć nie jest to moja mocna strona. Zawsze wracam do zgaszonych i neutralnych barw, takich, które nie angażują za bardzo. Następnie powstaje prototyp i finalny projekt. Jednak na tym etapie też ma miejsce sporo zmian, bo efekt końcowy często różni się od wyobrażenia, które mam w głowie. Nieczęsto się zdarza, że pierwszy projekt jest tym ostatnim.
W twoim sklepie znaleźć możemy ozdobne figurki, jak i przedmioty codziennego użytku. Dla kogo dedykowane są twoje produkty?
Do każdego, kto je zauważy. W zasadzie nigdy się nie zastanawiałam, kto będzie moją grupą docelową. Projektowałam dany przedmiot i jeśli stwierdzałam, że sama chciałabym go mieć, to wchodził do dalszej produkcji i do sklepu. Lubię rzeczy proste i naturalne. Myślę, że osoby o podobnej wrażliwości doceniają moje prace i chcą je mieć. To jest naprawdę wspaniałe uczucie, kiedy spotyka się osoby, które doceniają to, co robię.
Poza eleganckimi wazami, talerzami czy kubkami w Hadaki znaleźć możemy także charakterystyczne małe figurki baśniowych stworków. Skąd inspiracja do stworzenia tego typu produktów?
Na to pytanie nie mam konkretnej odpowiedzi. Pierwsze figurki powstały bardzo spontanicznie i nawiązywały do jakiejś tajemniczej baśniowej krainy, którą mam w głowie. Teraz kiedy projektuje kolejne, też tak o nich myślę. To takie duchy z innego świata, takiego, który nie jest dla nas do końca dostępny. Od dziecka lubiłam świat roślin i zwierząt. Myślę, że idea tajemniczych istot gdzieś ewoluowała w mojej głowie od dawna.
W twoich pracach i kolekcjach widoczne są liczne inspiracje naturą. Jaki region najbardziej cię inspiruje?
Nie mam chyba ulubionego regionu. W każdym miejscu znajduję rzeczy, które mnie intrygują. Inspiracje naturą widzę wszędzie – w kamieniach, w drzewach, wodzie. Wszędzie widzę faktury i kolory, które próbuję przekładać na projekty. Mam słabość do wulkanów i wulkanicznych krajobrazów.
Marka Hadaki Studio
Hadaki to niewielkie studio ceramiczne zlokalizowane w Poznaniu, które prowadzi Magdalena Kucharska. Ceramika Hadaki to głównie minimalistyczne formy użytkowe, w których widać bardzo mocne inspiracje światem organicznym. Cechą charakterystyczną dla większości prac jest fascynacja naturalnym, nieszkliwionym materiałem, barwionym w masie. Oprócz praktycznych naczyń, kolorowych wazonów i unikatowych form, rozpoznawalnym projektem studia jest seria intrygujących figurek. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie, z dbałością o każdy szczegół.
Marka: Hadaki Studio | hadaki.co
Zobacz również: Dzikilas – świece o zapachu polskiego lasu | Nomad Ceramics – ceramika artystyczna