Unikatowe, ponadczasowe, zmysłowo piękne szklane dzieło sztuki – tak można w skrócie opisać kolekcję Horbowy Nowa Era. Odkryj niezwykłą historię, wyjątkowych, połyskujących żywymi barwami szklanych obiektów. Na własne oczy możesz zobaczyć te szklane dzieła sztuki w sklepie stacjonarnym yestersen przy ulicy Lekarskiej w Warszawie.
Kolekcja Horbowy Nowa Era
Horbowy Nowa Era to jedyna w swoim rodzaju, limitowana, sygnowana i certyfikowana kolekcja szkła artystyczno-użytkowego, zaprojektowana przez Zbigniewa Horbowego. Została wykonana w unikatowej technologii szkła selenowo-kadmowego i jest spuścizną Huty Szkła Artystycznego “Barbara” w Polanicy Zdrój. Szkło artystyczne wytwarzane jest ręcznie, tradycją rzemieślniczą, w związku z czym każdy egzemplarz jest unikatowy. Powstało jedynie 26 projektów Horbowy Nowa Era, z których każdy to edycja limitowana po 204 obiekty.
Kolekcja stworzona z miłości do sztuki i designu
Horbowy Nowa Era to kolekcja stworzona z miłości do sztuki i designu. Ideę tworzenia tej kolekcji rozpoczęto w 2015 roku za sprawą kolekcjonera i miłośnika designu – Bogumiła Gali oraz projektanta i artysty grafika Adriana Purgała. Jako grupa artystyczno-projektowa Galaeria, dotarli do profesora Zbigniewa Horbowego, wirtuoza i nowatorskiej postaci świata wzornictwa. Co dało początek dla nowych dzieł tego artysty, które są zwieńczeniem jego wspaniałej kariery projektanta.
Do projektu zaproszono współpracowników profesora: technologa Zbigniewa Tomaszewskiego, mistrza hutnictwa Leszka Kulawiaka, topiarza Jana Kasprowicza oraz grawera Artura Gajczaka.
Współpracując z profesorem Zbigniewem Horbowym w hucie “Barbara” w Polanicy Zdrój, technolog inż. Zbigniew Tomaszewski, opracował dziesiątki receptur na kolor i barwienie szkła przy użyciu związków selenu i kadmu. Eksperymentując w poszukiwaniach wyrafinowanych odcieni szkła, stworzył własną, niepowtarzalną technologię szkła selenowo – kadmowego, której po niemal trzech dekadach, wraz z prof. Horbowym, użył ponownie do stworzenia kolekcji Horbowy Nowa Era.
Eksperymenty technologiczne
Horbowy dużo uwagi poświęcał na eksperymenty technologiczne, wzbogacające kolorystykę i różnicujące konsystencję szkła poprzez dodawanie do masy szklanej związków metali. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. poszukiwano szkieł Horbowego. W czasach PRL jego obiekty stały się zjawiskiem wyjątkowym. Profesor chętnie podejmował projekty i realizacje dużych form architektonicznych w szkle, m.in. witraży o pow. 180 m2 , kompozycji przestrzennych w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, szklanych realizacji w firmach Cuprum i Provent we Wrocławiu.
Po blisko trzydziestu latach od zakończenia swojej pracy zawodowej, profesor Zbigniew Horbowy zaprojektował zupełnie nowe dzieła które stały się zwieńczeniem jego wspaniałej kariery projektanta. Dziś nasze oczy cieszą zupełnie nowe form artystyczne, ściśle limitowane, certyfikowane i wykonane według historycznej już technologii, będące absolutnym unikatem w jego twórczości.
Zarówno samo przedsięwzięcie związane z postawieniem kolekcji Horbowy Nowa Era, jak i dzieła powstałe w wyniku tych dążeń stanowią, w skali Polski i świata, gratkę dla kolekcjonerów, muzeów, inwestorów i pasjonatów designu. Dodatkowo, nowo powstałe „szkła”, posiadają certyfikaty i ręcznie grawerowane sygnatury, oraz numerację serii poświadczające ich autentyczność. Kolekcja wyjątkowa i niepowtarzalna, łączy w sobie szlachetność rzemiosła z wirtuozerią formy i wyrafinowaną kulturą szkła. Nasycona miłością do piękna i niemalże alchemiczną barwą niczym ambrozja spływa na nasze zmysły, głaszcząc tycjanem, malachitem czy rubinowym refleksem unikatowych kształtów spod ręki mistrza Horbowego.
Współcześnie szkło rubinowe używane jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych, do wyrobu ozdobnych naczyń, przedmiotów i witraży. Wyroby ze szkła rubinowego osiągają wysokie ceny i są pożądane przez kolekcjonerów. Rubin uzyskany przy użyciu selenu, został użyty do budowy gwiazd posadowionych na szczytach wież soborów kremlowskich. Warto także mieć świadomość, że jeden egzemplarz to wielogodzinny proces hutniczy. Praca jedenasto-osobowego zespołu od przygotowania masy, przez wydmuchiwanie, rolowanie, następnie odprężanie i ciągnienie po wykończenie w tym szlifowanie i grawerowanie.
Profesor Zbigniew Horbowy
Zbigniew Horbowy, inspirująca postać świata wzornictwa, związana z Dolnym Śląskiem. Urodził się 28.10.1935 i zmarł 17.06.2019 w Polanicy-Zdroju. Był profesorem na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz rektorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Czołowy polski projektant, reformator i twórca własnej szkoły wzorniczej.
Jego dzieła znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych w kilkudziesięciu krajach świata. Kolekcja szkieł profesora zdobiła także dwór szacha Rezy Pahlaviego oraz gabinety głów państw i ambasad. Uważany jest za projektanta, który w Polsce jako jeden z pierwszych twórców odszedł od tradycyjnych wzorów i utorował drogę nowemu myśleniu w dziedzinie szkła artystycznego.
Jego wzory opierają się na prostej konstrukcji, ekonomii formy, żywej kolorystyce i chłodnej obiektywnej linii. W jego dorobku artystycznym jest ponad 30 wystaw indywidualnych i ponad 80 zbiorowych od Warszawy, przez Sofię, Berlin, Paryż po Moskwę.
Zobacz również: Ceramika B U Z I – doskonałość w nieregularności | Krosno Glass – świat pokochał polskie szkło