Rozpoczęcie roku szkolnego to dla wielu dzieci i ich rodziców niezwykle ważny moment, szczególnie gdy nasza pociecha dopiero zaczyna naukę w szkole. Dla pierwszoklasisty i jego rodziców wiąże się to z dużą zmianą, która wypływa na codzienny rytm życia całej rodziny i priorytety. Warto dobrze się przygotować do tego wyzwania. Nie wiesz jak urządzić pokój pierwszoklasisty? Mam nadzieję, że moje porady pomogą Ci dobrze się do tego przygotować!
Przearanżowanie pokoju dziecka to jeden z etapów wspólnych przygotowań w tym ważnym okresie. Od teraz będzie to nie tylko miejsce zabawy, ale także nauki i spotkań z nowymi przyjaciółmi.
Warto zadbać o to, aby ta przestrzeń sprzyjała zarówno skupieniu, jak i efektywnemu odpoczynkowi, który jest niezwykle istotny. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój ucznia? Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę i poznaj przygotowane przeze mnie inspiracje! – Marcin Kieliszek, PLN Design
Dlaczego warto na nowo urządzić pokój ucznia przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Wybierając się do pierwszej klasy, dziecko rozpoczyna zupełnie nowy etap w swoim życiu. Warto wesprzeć je w przygotowaniach do nadchodzących wyzwań i pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Aby to ułatwić, kluczowa będzie dobra organizacja przestrzeni w pokoju dziecka. Od teraz będzie to przestrzeń nauki, odrabiania zadań i realizacji obowiązków, dlatego niezbędne okażą się meble takie jak wygodne biurko i krzesło. Może być to też moment na pożegnanie się z częścią zabawek lub dekoracji.
Nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na pełny remont pokoju dziecka, warto wykonać choćby drobną rearanżację. Zmiana dekoracji, uporządkowanie zabawek i dodanie kilku niezbędnych akcesoriów pozwolą Ci łatwo, szybko i niewielkim kosztem odświeżyć to miejsce i uczynić z niego nieco poważniejszy pokój ucznia.
Od czego zacząć planowanie aranżacji pokoju dziecka?
Nie wiesz, od czego zacząć planowanie zmian? Najlepiej zaprosić do wspólnej rozmowy dziecko. Pierwszoklasista lub pierwszoklasistka wyrabia sobie już swój własny gust, ma swoje potrzeby, ulubione kolory, motywy, czy marzenia związane z nową przestrzenią. Warto być na nie otwartym i ich wysłuchać. Wspólne planowanie remontu pokoju, wspólne porządki czy wybór nowych dodatków pozwolą Wam spędzić razem czas, porozmawiać na różne tematy i dowiedzieć się o sobie czegoś nowego. Dziecko z pewnością doceni Twoją otwartość, która da mu okazję do przyjrzenia się swoim potrzebom i nazywania ich oraz wpłynie pozytywnie na Waszą relację.
Co powinno się znaleźć w pokoju ucznia?
Urządzając pokój dla ucznia, musimy pamiętać o niezbędnym wyposażeniu, w skład którego wchodzą:
- biurko i krzesło dostosowane do wzrostu dziecka,
- wygodne łóżko z szufladą do przechowywania pościeli,
- szafki, szuflady i półki na szkolne podręczniki, zeszyty i pomoce naukowe,
- pudła, skrzynie, lub szafki na zabawki i gry, które będą teraz nieco rzadziej używane,
- szafa na ubrania,
- przyborniki i organizery na biurku,
- dodatki takie jak tablica korkowa, kalendarz, czy zegar,
- odpowiednie oświetlenie.
Pokój dla pierwszoklasisty – wybieramy odpowiednie meble
Najbliższe lata będą dla naszej pociechy czasem intensywnych zmian. Wraz z dojrzewaniem zmianom ulegną nie tylko potrzeby, ale też gust naszego dziecka. Warto mieć to na względzie decydując się na remont pokoju przy okazji rozpoczęcia nauki. Aby wybrane meble służyły nam przez lata, najlepiej jest postawić na dobrej jakości materiały, ponadczasowe formy i neutralne kolory. Takie meble będą stanowiły trwałą bazę, a charakter pokoju będzie można z łatwością zmieniać poprzez dodatki, które dziecko, a potem nastolatek będzie mógł samodzielnie zmieniać, takie jak rysunki, zdjęcia, czy plakaty na ścianach, tekstylia, albo też drobniejsze akcesoria.
Pokój ucznia – jakie kolory najlepiej sprawdzą się w aranżacji?
Wybierając kolor do pokoju ucznia, musimy pamiętać, że powinien on przede wszystkim sprzyjać skupieniu i wyciszeniu. Świetnie sprawdzą się subtelne odcienie kolorów ziemi, takie jak delikatne zielenie, błękity, szarości, czy beże. Ostatnio popularnym i jednocześnie neutralnym rozwiązaniem są białe ściany.
Aby nieco ożywić aranżację, będzie można dodać na przykład kolorowe poduszki, pufy, narzutę na łóżko, albo też ozdobić ściany rysunkami, plakatami, czy grafikami. Możemy także zdecydować się na mocniejszy kolor lub tapetę z dowolnym wzorem, która pokryje jedną całą ścianę. Warto jednak przemyśleć taką decyzję ze względu na to, że upodobania dziecka mogą się szybko zmienić.
Miejsce do nauki w pokoju pierwszoklasisty
Główną zmianą w życiu codziennym, a więc i w przestrzeni dziecka, będzie potrzeba stworzenia odpowiednich warunków do realizacji nowych obowiązków. Wygodne miejsce do nauki, składające się z biurka i krzesła oraz miejsca do przechowywania szkolnych przyborów, powinno być przede wszystkim dobrze zorganizowane, aby uczeń mógł utrzymać na nim porządek i korzystać z jego funkcjonalności.
Wybieramy biurko do pokoju dziecięcego
Odpowiednio dobrane biurko i krzesło to niezwykle ważne elementy wyposażenia pokoju ucznia. Będą służyły jako miejsce na odrabianie prac domowych, naukę lub czytanie, dlatego pierwszoklasista będzie spędzać przy nich sporo czasu. Przede wszystkim powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, aby zapewnić mu zdrową i komfortową pozycję do nauki. Warto rozważyć zakup wygodnego fotela z profilowanym oparciem, które sprawi, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa dziecka nie będzie nadmiernie obciążony, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z kształtującym się organizmem.
Oczywiście biurko powinno mieć też odpowiedni rozmiar, aby przyszły uczeń lub uczennica mogli wygodnie rozłożyć na nim podręczniki i zeszyty i pomoce szkolne. Dobrze, aby starczyło też na nim miejsca na organizer, w którym znajdą się najczęściej używane przybory. Pod dłuższym biurkiem można także umieścić niewielką komodę z szufladami na szkolne akcesoria, pozostawiając przy tym wygodne miejsce na nogi. Ustawienie mebla także nie jest bez znaczenia. Biurko w miarę możliwości najlepiej umieścić pod oknem, aby zapewnić dziecku dostęp do naturalnego światła.
Akcesoria w pokoju pierwszoklasisty – co się przyda?
Aby pokój ucznia skutecznie spełniał swoją funkcję, nie może w nim zabraknąć kilku ważnych akcesoriów. Lampka biurkowa, organizery, zegar ścienny, czy kalendarz to tylko niektóre z nich. Warto też na przykład wygospodarować na jednej ze ścian miejsce na tablicę korkową lub magnetyczną. Pozwoli to przypiąć plan lekcji w widocznym i ogólnodostępnym miejscu.
Na takiej tablicy możemy także umieszczać listę obowiązków na dany dzień lub tydzień, co pomoże wyrobić dobre nawyki u dziecka i nauczy go zarządzania własnym czasem. Mogą się na niej znaleźć także dyplomy za różne osiągnięcia, rysunki dziecka, czy plakaty lub zdjęcia, które pozwolą mu wyrazić siebie i swoje pasje.
Nie zapominajmy o strefie zabawy
Nie możemy jednak zapomnieć, że pokój ucznia to jednocześnie nadal pokój dziecka. Choć funkcjonowanie naszej pociechy nieco się zmieni, wciąż będzie potrzebowała czasu na odpoczynek, relaks i beztroską zabawę. Warto jednak przy okazji odświeżenia pokoju przeprowadzić z dzieckiem przegląd zabawek i gier. Część z nich prawdopodobnie będzie można oddać, a pozostałe powinny zostać uporządkowane. Wydzielenie szafki, półek, czy skrzynek na zabawki, z których dziecko nadal chętnie korzysta w wolnym czasie, pozwoli utrzymać ład w pokoju, a tym samym skupić się na obowiązkach, gdy będzie taka potrzeba. W tym trudnym dla dziecka czasie dobrze jest zadbać o jasny podział między strefą nauki i strefą zabawy.
W strefie zabawy – niezwykłe dodatki
Aby przestrzeń zabawy była urozmaicona i wnosiła do codzienności dziecka nieco magii i frajdy, rodzice coraz chętniej decydują się na wykorzystanie w niej niestandardowych akcesoriów. Namiot, który będzie tajemną bazą dziecka, najlepiej sprawdzi się w pokoju o średnim lub dużym metrażu. Zwykle takim miejscem cichej zabawy staje się też miękki i przyjazny w dotyku dywan, który chroni dziecko przez zimnem i zapewnia mu wygodę.
Dla lubiących aktywność fizyczną fantastyczną opcją może okazać się także podwieszana drabinka, czy niewielka ścianka wspinaczkowa. Natomiast dzieci, które lubią kreatywne, plastyczne działania, docenią to, że stworzymy im miejsce do nieskrępowanego wyrażania siebie. Możemy śmiało pokryć część ściany farbą tablicową. Aranżując strefę zabawy, warto wziąć pod uwagę temperament i zainteresowania dziecka i porozmawiać o tym, czego potrzebuje.
Meble i wyposażenie w pokoju pierwszoklasisty
Siedziska w dziecięcym pokoju – wiele ważnych zastosowań
Urządzając pokój dla ucznia, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym elemencie – wygodnych siedziskach. Może to być niewielka sofa, wygodny fotel, czy pufy w różnych rozmiarach i kolorach ułożone na podłodze. Poznając nowych przyjaciół nasze dziecko prędzej czy później będzie chciało zaprosić ich do jego lub jej pokoju. Przestrzeń do siedzenia, wspólnej zabawy, czy rozmów będzie wtedy niezwykle istotna, aby grupa nowopoznanych kolegów i koleżanek mogła razem spędzać czas. A na co dzień będzie to miejsce, w którym dziecko i nastolatek będą mogli usiąść z podręcznikiem i odpocząć od biurka, albo zrelaksować się przy ulubionej muzyce i lekturach.
Wygodne łóżko do pokoju dziecka – czas na zmiany
Kolejnym bardzo ważnym elementem w pokoju ucznia jest dopasowane łóżko. Rozpoczęcie szkoły to dobry moment na to, aby zmienić łóżko dziecięce na nieco większe, dorosłe. W najbliższym czasie nasza pociecha może zacząć szybko rosnąć, dlatego warto być na to przygotowanym. Niezależnie od wybranego modelu łóżko powinno być wyposażone w wygodny materac, aby dziecko się wysypiało i skutecznie regenerowało przed kolejnym intensywnym dniem.
Jeśli zastanawiasz się, jak ergonomiczne i funkcjonalnie urządzić mały pokój dla ucznia, weź pod uwagę piętrowe łóżko, pod którym może znaleźć się biurko i szafki. To pozwoli zaoszczędzić miejsce w przypadku niewielkiego metrażu i jasno wydzieli strefę odpoczynku i strefę nauki.
Przestrzeń do przechowywania – dlaczego jest tak ważna?
W pokoju pierwszoklasisty nie może zabraknąć także dobrze zorganizowanej przestrzeni do przechowywania. Garderoba, szafki, kosze, pudełka, czy szuflady pozwolą utrzymać porządek i podzielić przedmioty na te związane ze szkołą – takie jak podręczniki, zeszyty i przybory – ubrania, gry i zabawki, książki, czy sprzęt sportowy. Ponieważ uczeń lub uczennica będą korzystać z każdej z tych grup w różnym zakresie warto przypilnować ładu i wyrobić nawyk odkładania rzeczy w określone miejsca.
Oświetlenie – o czym trzeba pamiętać?
Pokój dla pierwszoklasisty powinien być wyposażony również w dobrze dobrane oświetlenie. Poza światłem ogólnym, czy nocą lampką ułatwiającą zasypianie, musi się w nim znaleźć lampka biurkowa, która doświetli miejsce nauki. Możemy także zdecydować się na dodatkową lampkę przy łóżku. Będzie to dobry wybór szczególnie wtedy, jeśli jedną z pasji naszego dziecka jest czytanie. Wieczorne lektury będą dzięki temu przyjemne i bezpieczne dla wzroku.
O czym pamiętać urządzając pokój pierwszoklasisty? – podsumowanie
Urządzając pokój dla pierwszoklasisty, chcemy zapewnić mu jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju, dlatego oprócz dobrze dobranego biurka nie możemy zapomnieć o kilku innych rzeczach. Niezależnie od tego, czy jest to duży, czy mały pokój, czy też pokój na poddaszu, nie może w nim zabraknąć dobrze zorganizowanej przestrzeni do nauki oraz miejsca na zabawę i odpoczynek. Solidne meble i przemyślane dodatki sprawią, że aranżacja pokoju dla ucznia będzie nie tylko funkcjonalna, ale też stylowa.
Planując odświeżenie wnętrza, nie zapominajmy o rozmowie z dziećmi. Zapytajmy, czego potrzebują, co lubią i co chciałyby umieścić w nowym pokoju. Wspólnie ustalmy zakres i przebieg prac i wspólnie wykonajmy przynajmniej część z nich. Dzieci z pewnością ucieszą się z możliwości wzięcia aktywnego udziału w urządzeniu pokoju, który będzie ich wyjątkowym miejscem w domu przez najbliższe lata. Wspólna praca nad remontem będzie dla nich cennym doświadczeniem i jedną z lekcji samodzielności, tak ważnych w tym czasie.
Zobacz również: