Wieża Eiffla – budowa, historia i ciekawostki

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Alex Ovs - Unsplash

Wieża Eiffla – 300 metrowa budowla, która tuż obok Statuy Wolności w Nowym Jorku i Muru Chińskiego stanowi najpopularniejszą budowlę na świecie. Koszt jej powstania wyniósł 1,5mln dolarów (dla porównania, Statua Wolności to 250 tys. dolarów), a waga przekracza 10 500 ton. Stanięcie na szczycie wieży stanowi największe marzenie wielu z nas, a ten, kto je spełnił, nigdy nie zapomina niepowtarzalnego widoku Paryża z góry. Dziś chcemy opowiedzieć Ci coś więcej o światowej sławy gigancie, jakim jest wieża Eiffla. Poznaj jej historię i dokładną charakterystykę, dowiedz się, ile kosztuje wejście na wieżę Eiffla i zabłyśnij ciekawostkami na jej temat!

Wieża Eiffla – historia

Prace nad budową wieży Eiffla zostały rozpoczęte w 1887 roku – trzy lata po zgłoszeniu (18 września 1884 roku) przez Gustave Eiffela i jego dwóch pracowników, Maurice Koechlina i Émile Nouguiera patentu na tę konstrukcję. Prawa autorskie projektu należały w tym momencie już tylko do Eiffla, który wykupił je po zaledwie 3 miesiącach, 12 grudnia 1884 roku.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Alex Ovs - Unsplash
Wieża Eiffla – foto Alex Ovs – Unsplash

Wieża Eiffla została ukończona w 1889 roku. Do 1930 roku była największą budowlą na świecie. Szybko stała się także jednym z najbardziej kontrowersyjnych obiektów w Paryżu, ale o tym później.

Konstrukcja wieży Eiffla miała być znakiem nadejścia nowej epoki cywilizacji zachodu. Jej otwarcie jest także upamiętnieniem setnej rocznicy rewolucji francuskiej, czyli obalenia monarchii i nadejścia „lepszych czasów” dla Francuzów.

Paryska Wystawa Światowa

Okazją do powstania samej wieży była paryska Wystawa Światowa. Wieża Eiffla prezentowała Francję, jako kraj zaawansowany technicznie, gotowy do przyjęcia roli europejskiego lidera w dziedzinie nowoczesności. Konstrukcja stanęła na Champ de Mars (Polach Marsowych) i właśnie tam możemy ją podziwiać do dziś.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Alwin Kroon - Unsplash
Wieża Eiffla – foto Alwin Kroon – Unsplash

Wieża Eiffla – charakterystyka

Wieża Eiffla wykonana została z kutego żelaza. Konstrukcja składa się z 18 038 metalowych części połączonych 2,5 mln nitów i jest wsparta na 25-metrowych podstawach. Wysokość całkowita wieży Eiffla to 300 metrów.

Na wysokościach 57 metrów, 115 metrów i 275 metrów znajdują się tarasy widokowe. Aby obejrzeć wspaniały widok ze szczytu, musimy pokonać 1665 stopni.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Anthony Delanoix - Unsplash
Wieża Eiffla – foto Anthony Delanoix – Unsplash

Co znajduje się na parterze wieży? Jest tu punkt info (tu możemy dostać doskonały przewodnik po Paryżu i przydatne informacje odnośnie zwiedzania), poczta, bufety, sklepy z pamiątkami oraz bankomaty. Na terenie obiektu, zwiedzanie urozmaicą ciekawe atrakcje. Kiedy pokonamy schody i znajdziemy się na pierwszym piętrze, możemy odwiedzić Restaurację 58 z przepięknym wystrojem i wyśmienitą kuchnią. Wstęp jest tu możliwy jedynie w stroju wieczorowym. Czy to nie idealne miejsce na randkę marzeń?

Na tym samym piętrze możemy dotrzeć do sklepu z pamiątkami, bufetu, Sali Gustave Eiffla, obejrzeć wystawy związane z historią wieży, a także dostać się do obserwatorium ruchu elementów stalowych.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Ilnur Kalimullin - Unsplash
Wieża Eiffla – foto Anthony Delanoix – Unsplash

Przystanek na drugim piętrze to kolejna porcja atrakcji. Tu możemy zjeść w Restauracji Jules Verne lub w bufecie, wejść do kolejnych sklepów z pamiątkami, a także odwiedzić studnię widokową.

A co na samej górze? Poza widokiem odnajdziemy tu bar z szampanem, Biuro Gustave Eiffla oraz mapy panoramiczne. To prawdziwa gratka dla turystów, warta każdej kolejki.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Xuan Nguyen - Unsplash
Foto Xuan Nguyen – Unsplash

Wiele odcieni Wieży Eiffla

W czasie budowy wieży w 1889 r. Gustaw Eiffel polecił pomalowanie jej na czerwono. W intencji tego koloru było zapobiegnięcie korozji. Trzy lata później budowla została pomalowana jasnopomarańczową ochrą. To nie był koniec kombinacji kolorystycznych wieży.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Sam Vogt - Unsplash
Foto Sam Vogt – Unsplash

W 1899 roku podstawę pomalowano na pomarańczowo-żółto, a górę na kolor jasnożółty. Od 1907 do 1954 roku wieża Eiffla była żółto-brązowa, aż w 1968 roku została pomalowana kolorem brązowo-czerwonym.

Wieża Eiffla – kontrowersje

Na pewno słyszałeś o kontrowersjach wokół tej słynnej budowli. Od początku jej powstania, część Paryżan nienawidziła wieży. XIX-wieczni architekci czuli się zgorszeni przez wykorzystanie żelaza w konstrukcji, w zbyt dużej ilości. Żelazo było materiałem uznawanym za nieszlachetny.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Louis Paulin - Unsplash
Wieża Eiffla – foto Louis Paulin – Unsplash

Pisarz Guy de Maupassant pisał, że codziennie jada posiłki w mieszczącej się na wieży restauracji, bo to jedynie miejsce, gdzie jej nie widać. Chwilę później opuścił Francję z jej powodu. Emil Zola określił ją mianem „merkantylnego płodu”, który zmiażdży Notre Dame swoją barbarzyńską masą. Paryżanie natomiast nazywali wieżę Eiffla „szkieletem dzwonnicy”, „nieudaną latarnią uliczną” lub „fabryczną rurą”.

Mieszkańcy Francji podpisywali petycje, domagając się zniknięcia żelaznej konstrukcji. Podkreślali, jak wiele ludzi zginie, gdy wieża Eiffla runie – a że runie, nie mieli wątpliwości. Protestowali już w trakcie budowy.

Protest artystów

W lutnym 1887 roku, dziennik „Le Temps” opublikował „Protest artystów”:

„My pisarze, malarze, rzeźbiarze, architekci, zgłaszamy protest – w imieniu zagrożonej francuskiej sztuki i historii – przeciwko wystawieniu w samym sercu naszej stolicy niepotrzebnej i monstrualnej wieży Eiffla (…), która swym barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame, Sainte-Chapelle, Tour Saint-Jacques – wszystkie nasze upokorzone pomniki, wszystkie nasze pomniejszone budowle”.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Janko Ferlic - Unsplash
Wieża Eiffla – foto Janko Ferlic – Unsplash

Nikt jednak owym apelem się nie przejął, a budowa trwała, po 10 godzin dziennie. Francuska flaga stanęła na szczycie 31 marca 1889 roku. Temu wydarzeniu towarzyszyły salwy z 25 karabinów. Po zmroku uruchomiono świetlną iluminację w kształcie budowli. Tradycja ta przetrwała do dziś. A sama wieża Eiffla zachwyca, a kontrowersje pozostały jedynie wspomnieniem.

Wieża Eiffla – zwiedzanie

Wieżę Eiffla możemy zwiedzać przez cały rok. Od połowy czerwca do początku września jest dostępna w godzinach od 9:00 do 00:45, a w pozostałym okresie od 9:30 do 23:45. Bilety wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 25,5 euro, dla dzieci i młodzież w wieku od 12 do 24 lat, 12,7 euro, a dla dzieci od 4 do 11 lat 6,4 euro.

Na I i II piętro możliwe jest wejście schodami, natomiast na ostatnie wyjedziemy windą.

Wieża Eiffla - budowa, historia i ciekawostki - foto Il Vagabiondo - Unsplash
Wieża Eiffla – foto Il Vagabiondo – Unsplash

Wieża Eiffla – ciekawostki

  • W momencie wybudowania, wieża Eiffla była największą budowlą na świecie.
  • Wysokość wieży Eiffla zmienia się w zależności od pogody. Gdy wieje wiatr, kołysze się na 6-7 cm.
  • W okresie II Wojny Światowej wieża Eiffla została zamknięta dla zwiedzających. Niemieccy żołnierze dostali się na jej szczyt, aby zawiesić flagę ze swastyką. Wiatr zerwał ją jednak po ledwie kilku godzinach.
  • W 1944 r. Hitler rozkazał zburzyć wieżę, wraz z całym miastem. Jego rozkaz został zignorowany.
  • Koszt budowy wieży Eiffla zwrócił się już po pięciu miesiącach od otwarcia wieży. Do dziś wieża pozostaje najczęściej odwiedzaną atrakcją Paryża.
  • Co 7 lat wieża jest malowana w celu uniknięcia korozji. Zużywa się do tego średnio 50 ton farby.
  • Na szczycie wieży znajdują się lampy, które w nocy widoczne są nawet z 80 km.
  • Aby uniknąć rozebrania wieży, Eiffel oddał ją nauce, tworząc na szczycie wieży laboratorium aerodynamiczne i centrum meteorologiczne.

Wieża Eiffla utrzymuje swoją wyjątkową renomę po dziś dzień. Turyści ustawiają się w kolejkach, by móc nie tylko podziwiać piękne widoki, ale także skorzystać z atrakcji, które oferuje wnętrze. Wieża Eiffla stanowi symbol Francji. Czy schodami, czy windą to przeżycie jest jednym z najczęściej polecanych wśród turystów. Warto więc postać w kolejce, aby tego doświadczyć! Zobacz Paryż z samego szczytu!


Zobacz również: