Ogrody to wyjątkowe miejsca obcowania człowieka z przyrodą. Zawsze projektowane są tak, aby zachwycały i stanowiły miejsce odpoczynku. Ogród w Jankach został zaprojektowany przez Gabrielę Kijewicz z pracowni GK architektura krajobrazu. Przestrzeń ogrodu jest uporządkowana i oszczędna w formie. Nie dostrzeżecie tu przypadkowości, tysiąca kolorów czy romantycznego chaosu. Ten ogród zachwyca prostotą, a jednocześnie oryginalnymi rozwiązaniami. Ta minimalistyczna i jednocześnie niesztampowa przestrzeń często wykorzystywana jest jako plan zdjęciowy.
Ogród w Jankach
Kiedy tworzy się ogród dla człowieka, który jest filantropem, biznesmenem, a przede wszystkim człowiekiem o bardzo wrażliwym sercu i dużej chęci pomocy, to nie można stworzyć aranżacji, jakich wiele. To musi być miejsce wyjątkowe jak jego właściciel.
Całość jest nowoczesna i uporządkowana. Centralną częścią wyjątkowego ogrodu w Jankach jest duży zbiornik wodny i długi strumyk, który wyznacza osie widokowe w ogrodzie. Ogród został wkomponowany w istniejący drzewostan, który jest także dużym plusem tej aranżacji. Nadaje jej intymnego charakteru i jednocześnie stanowi jego granice.
Prawdziwym wyzwaniem stało się wkomponowanie dużego zbiornika wodnego do hodowli karpi. Pracownia architektoniczna nie tylko sprostała temu przedsięwzięciu, ale stworzyła z niego główny element projektu.
Dodatkowo powstał również strumyk, który w nieoczywisty sposób spływa po stopniach trawiastych, natleniając w ten sposób wodę. W ogrodzie w Jankach zastosowano elementy betonowe i stalowe. Utrzymano stonowaną kolorystykę w odcieniach szarości, grafitu, zieleni i bieli. Podkreśla to nowoczesny styl aranżacji.
Uwagę przyciąga altana z pokaźnym, betonowym tarasem, z którego w głąb ogrodu prowadzi ścieżka z „pływających” płyt betonowych. W tej samej części ogrodu jest mały placyk przy źródełku oraz miejsce na ognisko.
Zgodnie z założeniami nowoczesnych aranżacji ogrodowych pracownia zachowała dużą powściągliwość w doborze roślin. Z drzew znajdziemy tu brzozy w odmianie Doorenbos. Uwagę przyciągają także trawy – miskanty chińskie, rozplenicie i trzcinniki, oraz byliny kwitnące cały sezon w odcieniach bieli i fioletów. Widać rośliny zimozielone, głównie bukszpany, ryniankę japońską, bluszcza pospolitego i irga Dammera.
Roślinność w otoczeniu dużych betonowych płyt pokazuje, że twory natury mogą doskonale łączyć się z tym, co stworzone przez człowieka.
Wyjątkowe rozwiązanie – system oczyszczania wody w zbiorniku wodnym
W tym niezwykłym projekcie wykorzystano system oczyszczania wody w zbiorniku wodnym oparty na systemie stawu kąpielowego z komorą filtracyjną, czyli naturalną filtrację wody. Wykorzystano większość rozwielitek, wrotek czy oczlików do oczyszczania wody. Następnie zastosowano procesy sedymentacji i mechanicznej filtracji trzystopniowej opartej na specjalnych matach filtracyjnych. Są one siedliskiem biofilmów, które pochłaniają część biogenów rozpuszczonych w wodzie. Woda bez zanieczyszczeń stałych dostaje się do strefy, w której znajdują się worki wypełnione złożem sorpcyjnym. Dodatkowo zastosowano filtr hydrobotaniczny. Dzięki temu ogranicza się wzrost glonów.
Wielofunkcyjna przestrzeń – miejsce odpoczynku i jednocześnie plan zdjęciowy
Są takie aranżacje, które znajdują uznanie nie tylko inwestora. Wyjątkowy ogród w Jankac jest często wykorzystywany jako plan zdjęciowy. Widać go w produkcjach takich jak: „Na Wspólnej”, „Samo życie” i „Pitbull Niebezpieczne kobiety”. Jest także pięknym tłem reklamy Black Energy Drink z Mike Tyson EMPOWER YOURSELF.
Ogród w Jankach to nietuzinkowe miejsce doceniane w konkursach architektonicznych. Roślinność w otoczeniu dużych betonowych płyt pokazuje, że twory natury mogą doskonale łączyć się z tym, co stworzone przez człowieka. W tym projekcie zachowano idealne proporcje między tymi dwoma światami. To świadczy nie tylko o niezwykłych umiejętnościach projektanta, ale także o tym, że człowiek i natura mogą tworzyć harmonijną całość. Mamy nadzieję, że zobaczmy więcej takich udanych aranżacji ogrodowych, które pokażą człowiekowi jak szanować naturę, będąc jednocześnie jej mocnym akcentem.
Projekt: GK architektura krajobrazu | kijewicz.pl
Zobacz również: