Historia bajgla, podobnie jak dziurkowanej tablicy pegboard jest zawiła. Ogólnie przyjęto, że narodziła się w Europie Wschodniej i została wzbogacona oraz udoskonalona w Nowym Jorku. Ostatnie ulepszenie powstało za sprawą pomysłu na kawiarenkę Bagel Yard Cafe, gdzie połączono pomysłową ściankę pegboard z produkcją bajgli.
Restauracja Bagel Yard Cafe w Dubaju
Twórca kawiarenki wiedział, że należy zmienić formułę popularnego bajgla, importując go w montrealskim stylu do surfingowej społeczności w dubajskiej dzielnicy Umm Suqeim. W tym celu sprowadzili firmę H2R Design z siedzibą w Londynie i Dubaju, która ostatnio zyskała sławę w całym Egipcie. Zdaniem Hasana Roomi, współzałożyciela Cafe, przestrzeń o dużej powierzchni miała za zadanie w ramach projektu ujawnić skomplikowane szczegóły procesu produkcji bajgla. W efekcie udało się ujawnić to, co zwykle ma miejsce w kuchni: etap przygotowania i studzenia popularnego pieczywa w kształcie bułki z dziurką.
Wnętrze projektu pracowni H2R Design
Projektanci Cafe postarali się, aby z aromatami rozchodzącymi się po pomieszczeniu współgrały kolory: wszechobecna zieleń, paleta świeżej bieli oraz wyróżniające się niebieskie logo marki Bagel Yard. Aby wyeksponować świeżo upieczone wypieki, zaaranżowano ściankę na zasadach pegboardu. Wykorzystując charakterystyczny okrągły kształt oponki, bajgle są na niej zawieszane, aby ostygnąć i kusić swoim apetycznym wyglądem.
Wiszą na miedzianych haczykach, stanowiąc gwarancję świeżości i jakości. Jeśli chodzi o inne elementy wyposażenia, zostały one również dokładnie zaplanowane. Ledowe listwy od Lambert & Fils oświetlają niestandardowe stoliki i elementy bankietowe wyprodukowane na wymiar.
Niestandardowy kwietnik z litego białego dębu pełni podwójną funkcję: jako przegroda między stolikami i dekoracyjny roślinny element. Betonowa podstawa kontuaru stanowi oparcie z niestandardowym wykończeniem lastryko i ręcznie umieszczonym kruszywem marmurowym oraz z wbudowanymi ledami pod zaokrąglonymi profilami. Firma H2R zaopatrzyła podłogę w półokrągłe deski z jasnego drewna jesionowego i wielkoformatowe płytki z terrazzo. Nad kuchnią umieszczone zostały aluminiowe białe półki polakierowane proszkowo. Stołki barowe, podobnie jak krzesła w całej przestrzeni są zaprojektowane przez firmę TON.
Projekty restauracji
Jedzenie to nie wszystko. Aby zainteresować swoim lokalem wnętrze musi być interesujące i nietuzinkowe. Ciekawą restauracją jest Pink Mama projektu Harry’ego Nurieva w Moskwie, która nawiązuje do socjalizmu. Restauracja Atlas Kitchen z ilustracjami Qiu Anxionga to lokal na Upper West Side, który zajmuje ponad 279 m², natomiast WhiteOne projektu The Space to lokal elegancki, nowoczesny i prestiżowy.
Zobacz również: Gran Fierro – argentyńska restauracja projektu Formafatal | Restauracja China Ma projektu Yod Design Lab