Wojna w Ukrainie wstrząsnęła całym światem, to jednak z najbardziej przerażającą sytuacją przyszło mierzyć się mieszkańcom tego kraju. Czas pokazał, że Ukraińcy to silny naród, który, mimo przemocy, chce wnieść więcej piękna i dobroci do tego świata. Zespół pracowni Rina Lovko robi więc to najlepiej, jak potrafi – pokazując kolejne swoje projekty, takie jak Jolly Beauty Salon i dając nadzieję, że Kijów już niedługo znów będzie mógł zachwycać wolnością.
Zjawiskowa strefa piękna
Choć Jolly Beauty Salon jest obecnie zamknięty z powodu wojny, to jednak jego właściciele już wkrótce otworzą jego drzwi. Jego nowe wnętrze musi zatem przyciągać komfortem, który zapewni klientom poczucie bezpieczeństwa i moc upiększającego relaksu. W tej przestrzeni rządzą naturalne materiały, surowe tekstury, miękka paleta kolorów i faliste kształty elementów dekoracyjnych, które przywodzą na myśl słodkie lenistwo na jednej z nadmorskich plaż.
Drewniane detale oraz elementy wyposażenia w stylu vintage są połączeniem przytulnego minimalizmu z ciepłą nowoczesnością. To motyw aranżacyjny, który doskonale wpisuje się w klimat budynku z lat 50. W samym środku biznesowego centrum miasta, w którym mieści się salon piękności. Wszystkie meble zostały stworzone na zamówienie – dzięki temu każda zabudowa doskonale wpisuje się w styl wnętrza, ale również jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników przestrzeni.
Królestwo piękna
Projekt pracowni Rina Lovko składa się z poczekalni, recepcji, strefy do makijażu, miejsca do wykonywania manicure, części fryzjerskiej, intymnego gabinetu kosmetycznego, a także pomieszczenia socjalnego, kuchni, toalety i szatni dla personelu. Mimo trudności technicznych i konieczności połączenia tak wielu funkcji, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni zespołowi architektów udało się stworzyć salon, który zaprasza zarówno praktycznym układem przestrzennym, jak i estetyką wykończenia.
77-metrowe wnętrze to prawdziwe królestwo bieli, przełamane między innymi naturalnym kamieniem w postaci czerwonego trawertynu, który został ręcznie oszroniony i dzięki temu zyskał bladoróżowy kolor. Ten materiał jest synonimem designu, ale również funkcjonalności, wszak chroni ścianę przed zabrudzeniami, o które w obiektach usługowych nietrudno. W recepcji uwagę przykuwa jednak lada wykonana z kamienia kwarcowego.
Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest zestawienie jej z lustrem, którego odbicie stanowi przedłużenie stołu. Klienci czekający na chwilę relaksu w salonie kosmetycznym mogą przysiąść na krzesłach wykończonych w beżowym aksamicie. Uzupełnieniem subtelnej poczekalni jest natomiast stolik kawowy, także wykonany z trawertynu oraz stali nierdzewnej. W pomieszczeniu architekci ukryli również pojemną szafę, która została pomalowana na ten sam kolor, co ściany.
Minimalistyczna dekoracje w wydaniu beauty
Choć do salonu kosmetycznego idzie się po to, aby zadbać o swój wygląd, to jednak styl otoczenia, w którym się znajdują, ma wpływ także na ich zmysł estetyki. Właśnie dlatego zespół pracowni Rina Lovko tak ogromną wagę przywiązał do detali. Kontynuacją motywu naturalnego wykończenia wnętrz jest tutaj drewno w postaci dekoracyjnego forniru dębowego, z którego zostały wykonane lustra do makijażu, ale również stoły do masaży i niektóre meble. Subtelno-funkcjonalną ozdobą są również półki na kosmetyki, zrobione ze szkła hartowanego.
Prawdziwie dekoracyjny elementem w tym wnętrzu jest jednak podświetlany sufit, który niejako otwiera się na lustro. Ten zabieg aranżacyjny przyczynił się do tego, że wnętrze wydaje się nie tylko większe, ale również wyższe. Sufit wykonany jest z siatki z ciepłymi i zimnymi diodami, naśladującymi efekt naturalnego światła dziennego. Ta instalacja została pokryta płótnem oraz wykończona czarnym obramowaniem. Efekt jest piorunujący nie tylko z uwagi na swoją funkcję optycznego powiększenia, ale również ze względu na wprowadzenie oświetleniowej spójności we wnętrzu o tak szerokim przeznaczeniu.
Kijowski salon beauty jest uosobieniem piękna w smutnym obliczu wojny. Ten projekt nie tylko zachwyca nowoczesnym designem i zaprasza na chwilę beztroskiego relaksu. To realizacja, która przede wszystkim daje nadzieję na lepsze jutro – na wolność, normalność i niczym niezmącony spokój.
Projekt: Rina Lovko, Daryna Shpuryk | rinalovko.com
Zdjęcia: Yevhenii Avramenko | yevheniiavramenko.com
Zobacz również: Warszawskie Centrum Medyczne MCC z wnętrzami projektu Justyny Smolec | NU Dental Clinic – nowoczesna klinika stomatologiczna we Wrocławiu