„Nieobecni kochankowie” – wystawa Katarzyny Swinarskiej w galerii Przypływ

„Nieobecni kochankowie” – wystawa Katarzyny Swinarskiej w galerii Przypływ

Galeria Przypływ przedstawia najnowszą wystawę artystki Katarzyny Swinarskiej „Nieobecni kochankowie”, której inauguracja odbędzie się 15 lutego o godzinie 18:00. To opowieść o uniwersalnych, uwarunkowanych kulturowo i historycznie doświadczeniach wielu pokoleń kobiet, dla których samotność była i jest wpisana w miłosną relację. Ekspozycję można oglądać do 11 maja 2025 w Gdyni.

Wystawa „Nieobecni kochankowie”

Katarzyna Swinarska obrazuje kobiece doświadczenie, sięgając do rodzinnych przekazów, badając życie kobiet, które zapisały się w historii, czerpiąc z doświadczeń własnych i osób, które ją otaczają. Wpisuje je następnie w losy pokoleń naszych prababek, matek i sióstr oraz ich partnerów – ginących na wojnach, pracujących za granicą, lub będących nieobecnymi emocjonalnie.

Katarzyna Swinarska – Sopranistka
Katarzyna Swinarska – Sopranistka

Wystawę otwieramy dzień po Walentynkach, bo miłość i tęsknota, to dwie strony tej samej monety. Gdy decydujemy się pokochać drugą osobę, musimy być gotowi na to, by ją stracić. Artystka ubiera tę opowieść o namiętności i samotności w kostium najróżniejszych historii. Intensywnym emocjom nadaje kształty i barwy – Agata Abramowicz, kuratorka.

Swinarska w swojej twórczości eksperymentuje, nie ograniczając się do jednej estetyki. Jej prace są figuratywne i abstrakcyjne. Intensywne barwy wypełniają duże, ekspresyjne płótna. Kontrastują z nimi mroczne, duszne kompozycje przywodzące na myśl piękne, ale trujące lub pożerające swoje ofiary kwiaty. Tak nieoczywiste i różnorodne, jak Swinarska postrzega kobiecość z jej sprzecznościami.

Katarzyna Swinarska – pracownia OlaMac
Katarzyna Swinarska – pracownia OlaMac

Film Drapieżne serca 3

Integralną częścią wystawy jest film pod tytułem Drapieżne serca 3, w którym artystka rozmawia z czterema dojrzałymi twórczyniami o relacji między sztuką a miłością, zadając prowokacyjne pytanie: „Co jest ważniejsze – miłość czy sztuka?”.

Katarzyna Swinarska – pracownia OlaMac
Katarzyna Swinarska – pracownia OlaMac

Moim życiem kierują dwa dążenia: pragnienie miłości i głód artystycznej kreacji. Do niedawna wydawało mi się, że są sprzeczne, że szaleństwo, z jakim oddaję się miłości, oddala mnie od sztuki. Jednak według indyjskiej tradycji duchowej, obie energie tryskają z jednej czakry, a bohaterki trzeciej części filmu „Drapieżne serca” mówią wprost o tym, że nie ma sztuki bez erotyki, która otwiera serce, pobudza zmysły i odnawia życie – wyjawia artystka. Wystawa potrwa do 11 maja 2024. Galeria jest otwarta od środy do piątku w godzinach 14:00-18:00 oraz w soboty 10:00-14:00. Zwiedzający mogą również umówić się na indywidualne oprowadzanie poza regularnymi godzinami otwarcia.

Kim jest Katarzyna Swinarska?

Katarzyna Swinarska – artystka wizualna: malarka, twórczyni prac wideo i instalacji multimedialnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2014 obroniła tytuł doktory sztuki.

W swojej twórczości konsekwentnie bada kobiece doświadczenie, czerpiąc inspirację z przekazów rodzinnych, historycznych oraz współczesnych. Jej prace charakteryzują się odważnym podejściem do tematyki kobiecej seksualności i cielesności, łącząc stereotypowo kobiece cechy z tymi, które wciąż nie znajdują kulturowej akceptacji.

Katarzyna Swinarska – pracownia OlaMac
Katarzyna Swinarska – pracownia OlaMac

Wielokrotna laureatka i finalistka konkursów artystycznych. Zrealizowała liczne wystawy indywidualne w Polsce, Szwajcarii, Austrii, Białorusi i w Niemczech. Jej prace znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych (NOMUS w Gdańsku, PGS w Sopocie czy Instytut Sztuki Wyspa) oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i w Arabii Saudyjskiej.

Katarzyna Swinarska – Nieobecni kochankowie
Gdzie:
Galeria Przypływ, Gdynia, ul. 3 Maja 27~29/30
Kiedy: 15 lutego ~ 11 maja 2025
Kuratorka: Agata Abramowicz
Wernisaż: sobota, 15 lutego 2025, godz. 18.00

Zobacz również: