Realizacja Kolektyf nagrodzona w konkursie German Design Awards 2025 

Mural z widokiem na miasto, designerska lampa i nowoczesne fotele.

Jury konkursu German Design Awards doceniło realizację Kolektyf stworzoną we współpracy z zespołem pracowni architektonicznej Medusa Group we wnętrzach hotelu The Bridge Wrocław – MGallery i przyznało jej tytuł „German Design Award Winner 2025” w kategoriach Interior Design oraz Excellent Design.

Hotel The Bridge Wrocław – MGallery

Hotel The Bridge Wrocław – MGallery to wyjątkowe miejsce w najstarszej, centralnej części miasta – na Ostrowie Tumskim. Jest symbolicznym „mostem”, który łączy przeszłość i teraźniejszość, dawną sztukę i współczesną architekturę, historię miasta i jego współczesne, dynamiczne oblicze. To wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie w koncepcji architektonicznej budynku, stworzonej przez wrocławską pracownię Forum Architekci, świetnie wpisującej się w historyczne otoczenie na czele z katedrą. Również Medusa Group, odpowiedzialna za projekt wnętrz tego pierwszego hotelu marki MGallery w Polsce, postanowiła podkreślać tę łączność. Kontrapunktem dla ścian z surowego betonu i designerskich mebli światowych marek, miały stać się według ich koncepcji grafiki odnoszące się do bogatych dziejów miasta nad Odrą.

Industrialny mural portretowy na betonowej ścianie z lampą w tle.
Hotel The Bridge Wrocław – MGallery

W holu i wnętrzach restauracji znajdują się zrealizowane przez zespół Kolektyf reprodukcje średniowiecznych i renesansowych panoram miasta, a w 184 pokojach – portretów znanych mieszkańców Dolnego Śląska z okresu XVII i XVIII wieku. Reprodukcje, łączące grafikę komputerową i techniki druku na specjalnym nośniku, uzupełniają ręcznie wykonane ilustracje, uwypuklające dodatkowo fakturę betonowych ścian. Wszystkie wzorowane są na autentycznych obrazach ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Mural z portretem damy w nowoczesnym wnętrzu z dużym oknem.
Hotel The Bridge Wrocław – MGallery

Oto oficjalny komentarz jury German Design Awards: „Umiejętne wkomponowanie elementów historycznych we wnętrze nowoczesnego hotelu tworzy efektowne połączenie przeszłości z teraźniejszością. Hotel The Bridge Wrocław MGallery pokazuje, jak przemyślana aranżacja wnętrz może połączyć kulturową głębię ze współczesnym komfortem”.

Wrocławskie warstwy

Architektom i operatorowi hotelu zależało, aby grafiki odnosiły się do lokalnych dzieł i zachęcały do eksplorowania muzeów i zabytków Wrocławia. Miały przypominać dawne, częściowo zatarte polichromie i nadawać się do naniesienia na surowy beton – to wymagało dobrania odpowiedniej technologii. Kolektyf osiągnął ten efekt wykorzystując technikę druku Cold Transfer – zachowującą fakturę materiału, na którym wykonany jest nadruk – i graficzną obróbkę obrazu.

Stylowa sala konferencyjna z historycznym muralem ściennym.
Hotel The Bridge Wrocław – MGallery

Skany obiektów udostępnionych ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostały pieczołowicie wzbogacone o efekty postarzenia – m.in. poprzez naniesienie na nie skanów autentycznych ścian w starych, zaniedbanych kamienicach wrocławskiego Nadodrza oraz ręcznie wykonane przecierki naniesionych grafik. Jak podkreśla Bartłomiej Zieliński z Kolektyf, praca nad tą realizacją była długim i złożonym procesem, wymagającym cierpliwości i drobiazgowości godnej konserwatora zabytków.

Portrety i patterny

Grafiki na ścianach przedstawiają znanych mieszkańców Dolnego Śląska żyjących na przełomie XVII i XVIII wieku: mieszczan, przedstawicieli szlachty, naukowców, duchownych i artystów. Przypominają, że miasto i region to ludzie – ich praca, pasje, osobiste historie, dokonania i to, co po sobie pozostawili: budynki, dokumenty, prace naukowe i dzieła sztuki, osobiste pamiątki. Oryginalne stroje, klejnoty, fryzury kilkudziesięciu historycznych postaci przypominają o bogactwie materialnej kultury tego regionu. Na grafikach ponadnaturalnej wielkości można podziwiać ich wyrafinowane detale i szukać w nich inspiracji.

Historyczny mural na betonowej ścianie, stylowe wnętrze z lampą.
Hotel The Bridge Wrocław – MGallery

Na sufitach w pokojach przy pomocy szablonów namalowane zostały stylowe patterny – również zapożyczone z lokalnych, historycznych źródeł. Delikatnie nakreślone, nieregularnie rozmieszczone i ręcznie postarzane, przypominają wykwity ścienne, powstałe pod wpływem wilgoci lub fragmenty dawno zapomnianych dekoracji, zatartych przez upływ czasu.

Widoki miasta nad Odrą

Z kolei na ścianach lobby i restauracji znalazły się średniowieczne i renesansowe panoramy miasta – tak różne od tej, którą dziś można podziwiać z okien The Bridge, a zarazem zawierające te same charakterystyczne obiekty, takie choćby jak katedra i ratusz. Tu z kolei źródłem oryginalnych przedstawień było Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe i zbiory prywatnych kolekcjonerów. Graficy z Kolektyf również poddali je postarzaniu, by lepiej komponowały się z betonowymi ścianami i były czymś więcej niż tylko precyzyjnymi transferami z dawnych kronik i dokumentów.

Zobacz również:


Ścienna grafika z historyczną panoramą miasta i żaglowcami, surowy styl.
Szykowne wnętrze z obrazem na ścianie i stylowymi lampami.
Mural z widokiem na miasto, designerska lampa i nowoczesne fotele.
Mural z portretem, surowy beton, drewniana podłoga, nowoczesne wnętrze.
Elegancki kącik wypoczynkowy z brązową sofą i industrialnym żyrandolem.
Portret na betonowej ścianie, drewniana komoda, zasłona w czerwieni.
Wnętrze z portretem, betonem i eleganckim, nowoczesnym wystrojem.