Wyobraź sobie lokalną instytucję kultury. Pewnie masz przed oczami jasne, nowoczesne i dość neutralne wnętrze bez wyrazu. ART CK – Dom Kultury w Knurowie zdecydowanie wyłamuje się z tych schematów! Za aranżację tej przestrzeni odpowiada Agnieszka Bala z Bajzel Studio. Architektka zaproponowała ożywcze połączenie inspiracji drapieżnym stylem grunge’owym z nowoczesnymi standardami. Dzięki całkowitej przebudowie udało się stworzyć wyrazistą i funkcjonalną przestrzeń dla artystów. Efekt finalny sfotografowała Anna Laskowska z Dekorialove.
ART CK – Dom Kultury w Knurowie wzbogacony o nową przestrzeń
Dom Kultury w Knurowie zyskał nową przestrzeń. Dzięki przebudowie starego obiektu udało się stworzyć ART CK – miejsce spotkań miłośników różnych dziedzin sztuki. Głównym celem architektki było zaprojektowanie nowoczesnych i funkcjonalnych wnętrz, odpowiadających interdyscyplinarnemu charakterowi instytucji. Agnieszce Bali zależało także na stworzeniu wyrazistego klimatu, który będzie pobudzał do kreatywnych działań. Inspiracji dostarczył projektantce sam stary budynek z rozległym podpiwniczeniem.
Tak narodził się pomysł, aby w projekcie wykorzystać odważną nutę garażowej i grunge’owej stylistyki. Mając na względzie zróżnicowaną grupę użytkowników lokalnej instytucji kultury i publiczny charakter miejsca, architektka zbalansowała drapieżne inspiracje nowoczesnymi formami. W efekcie udało się stworzyć wyraziste wnętrza, w których króluje ponadczasowa czerń. Stanowi ona doskonałe tło dla nietuzinkowych kolorów i kształtów, a przy tym doskonale spaja wszystkie pomieszczenia dedykowane różnorodnym formom artystycznych działań.
Grunge’owa nuta w aranżacji wnętrz publicznej instytucji kultury
Swój niepowtarzalny charakter siedziba ART CK – Dom Kultury w Knurowie zawdzięcza różnorodnym strukturom wykończenia ścian. Zamszowe tapety, beton, struktura miedzi i patyny oraz cegła tworzą bogatą i intrygującą bazę o loftowym charakterze. Surowy klimat wzmacnia także nowoczesna oprawa oświetleniowa w postaci geometrycznych lamp zawieszonych na różnych wysokościach. Dopełnieniem wybranej stylistyki jest widoczna instalacja wentylacji w sali tanecznej, która przywodzi na myśl nowojorskie studia.
600-metrowa przestrzeń została zaadaptowana na potrzeby różnorodnych form twórczości. Podpiwniczony parter pełni funkcję sali koncertowej z małą gastronomią. Dzięki zastosowaniu różnorodnych siedzisk – od standardowych okrągłych stołów, przez hokery przy barze, aż po wygodne fotele i imponującą okrągłą sofę – przestrzeń odpowiada na różnorodne potrzeby gości. Nietypowy układ zachęca także do spotkań i rozmów o sztuce. We wnętrzu znalazł się jeszcze jeden zaskakujący element – wolnostojąca huśtawka wyróżniona LED-em.
Funkcjonalne przestrzenie artystycznych pracowni
Na piętrze budynku zostały wydzielone pracownie, w których odbywają się zajęcia. Wśród nich znalazła się sala plastyczna wyposażona w mobilne stoły z krzesłami. Wybór tego rodzaju mebli pozwala na łatwą zmianę aranżacji i dostosowanie jej do potrzeb użytkowników. W tym wnętrzu czerń ustąpiła miejsca ponadczasowej bieli i szarości. Na jasnym tle wyróżniają się bordowe płytki należące do strefy czystości narzędzi plastycznych, wyposażonej w wykonane na wymiar umywalki imitującej strukturę kamienia.
W centrum kultury nie mogło także zabraknąć przestronnej sali tanecznej. Wnętrze zachwyca niezwykle minimalistyczną aranżacją. Klasyczny drewniany parkiet, duże lustra służące tancerkom i tancerzom, cegła oraz czerń tworzą ponadczasową całość. Każda z pracowni została w pełni dostosowana do swojej funkcji. W ten sposób udało się stworzyć interdyscyplinarną przestrzeń sztuki łączącej mieszkańców. Wyrazista aranżacja, w której grunge spotyka się z nowoczesnością, sprawia, że nowa siedziba Domu Kultury w Knurowie zyskała niepowtarzalny i inspirujący charakter.
Wybrane marki wykorzystane w projekcie:
- Tapety: Monkey Machine
- Meble: MDD, Paged, Noti, Balma, Pedrali
Projekt: Bajzel Studio | studiobajzel.com
Zdjęcia: Dekorialove | dekorialove.pl
Zobacz również: Galeria Morawska w Brnie – centrum designu, wzornictwa i rzemiosła | Muzeum Norbertanek Żukowskich – wyjątkowa opowieść o kobietach