FAN-CY-HOUSE, czyli dom zainspirowany wiatrakiem

Realizacja o nazwie FAN-CY-HOUSE znajduje się na jednym z łódzkich osiedli domów jednorodzinnych. Założeniem projektu było stworzenie awangardowego domu parterowego, wyróżniającego się nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i nieszablonową estetyką.

Projekt FAN-CY-HOUSE

Zadanie, które postawiono przed łódzką pracownią 3DPROJEKT architektura wymagało wykreowania oryginalnej i ekstrawaganckiej bryły. Dom FAN-CY-HOUSE miał jednocześnie współgrać z kulturą architektoniczną sąsiednich budynków mieszkalnych, wśród których dominowały tradycyjne, diagonalne dachy. Inspiracją dla bryły domu stał się kształt działki, przypominający trapez, a także sama idea wyraźnego wydzielenia stref funkcjonalnych. W efekcie powstał trójskrzydłowy rzut inspirowany wiatrakiem. Każda z części domu – dzienna, nocna i garażowa, została wpisana w kształt wydłużonego trapezu o krawędziach równoległych do boków działki.

FAN-CY-HOUSE, czyli dom zainspirowany wiatrakiem od łódzkiej pracowni 3DPROJEKT

Szukając zależności przestrzennych, powieliliśmy geometryczny kształt rzutu każdego skrzydła również w trzecim wymiarze, wieńcząc poszczególne elewacje domu skośnymi gzymsami. Ukształtowana w ten sposób kalenica dodała całej bryle dynamizmu mówi arch. Mariusz Wojtczak, pracownia 3DPROJEKT architektura.

FAN-CY-HOUSE, czyli dom zainspirowany wiatrakiem od łódzkiej pracowni 3DPROJEKT

Nietypowe rozwiązania w domu FAN-CY-HOUSE

Ze względu na skomplikowaną bryłę domu postawiono na nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, takie jak m.in. wielkoformatowe prefabrykaty keramzytobetonowe. Każda ściana została dostarczona na budowę jako gotowy element z zintegrowanym zbrojeniem, przygotowanymi otworami oraz rozprowadzeniem instalacji elektrycznej. Nowoczesna technologia i wykorzystanie dwunastocentymetrowych ścian konstrukcyjnych umożliwiło stworzenie oszczędnej i wytrzymałej konstrukcji budynku o doskonałych parametrach termicznych.

FAN-CY-HOUSE, czyli dom zainspirowany wiatrakiem od łódzkiej pracowni 3DPROJEKT

Do pokrycia fasady budynku wykorzystaliśmy rdzewiejącą blachę Cor-Ten – stal o podwyższonej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, zmieniającą swój kolor stopniowo pokrywając się rudym nalotem. Materiał został użyty także na wrotach garażowych, zlicowanych z zewnętrzną płaszczyzną fasady, w rezultacie tworząc na elewacji rdzawy prostokąt, przypominający ślad po brakującym czwartym skrzydle. W tym miejscu zaprojektowaliśmy obszerną, reprezentacyjną strefę wejściową, stanowiącą oś obrotu całego założenia kompozycyjnego – mówi arch. Izabela Markowska, 3DPROJEKT architektura.

W efekcie powstał geometryczny i ekstrawagancki dom, inspirowany kształtem wiatraka, wyróżniający się jednocześnie na tle typowej, podmiejskiej zabudowy jednorodzinnej.

FAN-CY-HOUSE, czyli dom zainspirowany wiatrakiem od łódzkiej pracowni 3DPROJEKT

Pracownia 3DPPROJEKT

Pracownia jest rozpoznawalna jako firma silnie związana z Łodzią, Przez ponad 16 lat ugruntowała swą pozycję biura kreatywnego, nowoczesnego i innowacyjnego. Ciągłe szkolenia, stosowanie nowych technologii pozwala im ulepszyć jakość procesu projektowego. Szanują klasykę designu, jednocześnie śledząc najnowsze trendy.Pracownia 3DPPROJEKT ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów. Jednym z nich jest mieszkanie z motywami steampunk!

Zobacz również: Dom nad Czarną Przemszą | Dom w Kobylanach

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter