Jak stworzyć dom, który harmonijnie współgra z leśnym otoczeniem? Z tym wyzwaniem zmierzyli się Mateusz Zajkowski, Natalia Zajkowska i Aleksandra Strąk z pracowni Z3Z ARCHITEKCI, projektując 288-metrowy Dom Przesłonięty. Bryła budynku, zlokalizowana na malowniczej działce porośniętej starymi drzewami, jest mistrzowskim przykładem architektury szanującej zastane środowisko naturalne. Za projekt wnętrz odpowiada Aleksandra Bobrowska z pracowni INTERI, a zdjęcia wykonał Marcin Mularczyk.
Dom Przesłonięty od Z3Z ARCHITEKCI
Architekci zastosowali szereg przemyślanych rozwiązań, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawiała przed nimi działka. Mimo że nieprzekraczalna linia zabudowy pozwalała na lokalizację domu 5 metrów od drogi, został on przesunięty o dodatkowe 1,7 metra w głąb parceli. Garaż przesunięto w południową część działki, dzięki czemu wydłużony, łukowaty podjazd pozwolił rozłożyć metrową różnicę poziomów w bardziej zbalansowany sposób. Bryła gospodarcza, mieszcząca garaż, garderobę, kotłownię i spiżarnię, została obniżona względem reszty parteru o pół metra, co stworzyło efekt jej „wsunięcia” pod piętro i umożliwiło bezpośrednie wyjście z tarasu na trawnik, mimo 1,4-metrowej różnicy poziomów między wjazdem a ogrodem.
Natura jako inspiracja
Działka, położona w willowej okolicy nieopodal dużej aglomeracji, zachwyca bogactwem zieleni – od majestatycznych sosen i dębów, przez modrzewie i cisy, aż po wyjątkowy tulipanowiec. To właśnie układ tych drzew w dużej mierze zdeterminował kształt budynku i jego rozrzeźbioną formę, gdzie część gospodarcza tworzy odrębną bryłę, wsuwającą się pod pozostałą część domu. Znaczący spadek terenu stał się kolejnym wyzwaniem, które architekci przekuli w atut projektu. Od strony drogi uwagę przyciągają gęsto ustawione, pionowe przesłony, tworzące w miejscu okien elektronicznie sterowane okiennice. To właśnie ten element nadaje budynkowi charakterystyczny wygląd i zapewnia prywatność domownikom.
Przestrzeń pełna światła
Elementem charakterystycznym projektu jest wysoki na 6 metrów salon z imponującym przeszkleniem, otwierającym się na stary tulipanowiec. Dom został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać walory otoczenia – liczne tarasy, dostępne zarówno z parteru, jak i piętra, pozwalają domownikom cieszyć się bliskim kontaktem z naturą. Kuchnia i jadalnia, będące sercem domu, oferują malowniczy widok na ogród, a bezpośrednie wyjście na częściowo zadaszony taras umożliwia organizację rodzinnych posiłków na świeżym powietrzu.
Strefa prywatna z widokiem na las
Na piętrze znajduje się antresola z panoramą na salon i otaczający las, pokój dziecięcy, przestronna łazienka z sauną oraz sypialnia główna. Prywatne tarasy przy łazience i sypialni tworzą dodatkowe strefy relaksu pod gołym niebem. Szczególną uwagę zwraca system okiennic z lamelkami, które od strony frontowej sprawiają, że dom wydaje się zamknięty i tajemniczy – otwory okienne po zamknięciu znikają, a nawet wprawne oko ma problem z ich odnalezieniem.
Dialog architektury z otoczeniem
Dom Przesłonięty to przykład architektury, która z szacunkiem traktuje zastane środowisko naturalne. Użyte materiały – czarna płytka klinkierowa na większości elewacji i spiek kwarcowy na bryle gospodarczej – nie tylko są odporne na wymagający leśny klimat, ale także harmonijnie współgrają z otoczeniem. Dzięki przemyślanej kompozycji bryły, wpisującej się w istniejący układ drzew, oraz licznym przeszkleniom, granica między wnętrzem a naturą zaciera się, tworząc wyjątkową przestrzeń do życia.
Zobacz również:
- Pomosty Słupeckie – wyjątkowa przestrzeń nad Jeziorem Słupeckim
- Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A