Bardzo małe łazienki występują głównie w starych blokowiskach, ale nie tylko. Ich aranżacja z reguły sprawia wiele kłopotów. Jak sobie z nią poradzić? Jak zaaranżować małą łazienkę tak, aby była ona estetycznym i funkcjonalnym miejscem? Czytaj dalej i poznaj nasze porady!
Jak urządzić bardzo małą łazienkę?
Urządzenie małej łazienki to zadanie, które wymaga kreatywności i umiejętności pójścia na kompromis. Niewielki metraż zdecydowanie ogranicza wiele możliwości aranżacyjnych. Nie oznacza to jednak, że mała łazienka musi być nudna i niepraktyczna. Wręcz przeciwnie! Jej urządzanie to wyzwanie, które może sprawić także wiele frajdy. Warto jednak trzymać się pewnych ważnych zasad, dzięki którym nawet bardzo mała łazienka stanie się naprawdę ciekawym, a przede wszystkim komfortowym miejscem.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku niewielkiej przestrzeni mniej zawsze oznacza więcej. Trzeba zrezygnować ze zbędnych przedmiotów i akcesoriów na rzecz tego, co naprawdę jest niezbędne. Zanim przejdziesz do aranżacji łazienki, zastanów się, czego oczekujesz od jej aranżacji. Mała łazienka musi być dopasowana do potrzeb Twoich oraz innych domowników – Marcin Kieliszek, PLN Design
Minimalizm kluczem do sukcesu
W aranżacji małych łazienek najważniejszy jest minimalizm. Nie oznacza to, że każde tego typu niewielkie wnętrze musi być surowe i nowoczesne. Chodzi o zachowanie pewnych zasad, które dotyczą ilości różnych akcesoriów, mebli i innych dodatków. W małej łazience nie ma miejsca na zbędne elementy wyposażenia i trzeba o tym pamiętać. Zagracona przestrzeń będzie wydawać się jeszcze mniejsza. Co więcej, poruszanie się po małej łazience, w której znajduje się mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, będzie znacznie utrudnione.
Należy ograniczyć ilość dekoracji i zbędnych dodatków, aby znaleźć niezbędną przestrzeń na artykuły higieniczne, kosmetyki, przybory i środki czystości. Te akcesoria powinny być jednak schowane przed wzrokiem w szafkach, aby łazienka sprawiała wrażenie schludnej i przestrzennej. W małym pomieszczeniu nie można pozwolić sobie na chaos.
Funkcjonalność i estetyka
Każdy pragnie, aby jego łazienka prezentowała się, niczym z katalogu wnętrzarskiego. Czy jest to możliwe, jeśli pomieszczenie nie zachwyca dużym metrażem? Okazuje się, że jak najbardziej. Bardzo mała łazienka może łączyć ze sobą funkcjonalność i estetykę. To wręcz idealna przestrzeń do wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań aranżacyjnych. Meble pod zabudowę, prysznic typu walk-in, podwieszane elementy wyposażenia… to tylko jedne z wielu ciekawych sposobów na urządzenie bardzo małej łazienki.
Warto jednak pamiętać, że takie pomieszczenia wymagają indywidualnego podejścia. Każdy metr kwadratowy musi zostać zaaranżowany tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości małej przestrzeni. Przy projektowaniu pomieszczenia warto uwzględnić optymalną ilość półek i schowków – najlepiej aby były one ukryte w sprytnej zabudowie.
Bardzo mała łazienka z prysznicem
Prysznic to idealne rozwiązanie do małej łazienki. Najlepiej postawić na te typu walk-in lub inne, nowoczesne modele. Co ważne, nie chodzi o to, aby urządzić małą łazienkę w oparciu o jak najmniejsze sanitariaty. Wręcz przeciwnie. Istotne jest, aby wybrać prysznic możliwie jak największych rozmiarów, aby korzystanie z niego mogło być w pełni komfortowe. Należy mądrze wykorzystać przestrzeń. Prysznice są dostępne w bardzo różnych kształtach – kwadratowe, półokrągłe, prostokątne… ważne, aby wybrać taki model, który idealnie wpasuje się w pomieszczenia.
Co ważne, bardzo mała łazienka to idealne miejsce na przeszklone drzwi prysznicowe i transparentne parawany. Dlaczego? Ponieważ taki zabieg optycznie powiększy małe pomieszczenie. Należy unikać topornych form i masywnych modeli pryszniców – ich zamontowanie przyniesie odwrotny efekt.
Bardzo mała łazienka z wanną – czy to może się udać?
Czy bardzo mała łazienka i wanna to połączenie, które może się udać? Okazuje się, że jak najbardziej. Należy wybrać tylko odpowiedni model wanny. Największą popularnością cieszą się te o prostokątnym kształcie. Warto jednak wykonać odpowiednie wymiary, aby sprawdzić, jaka wielkość i model wanny okaże się optymalnym rozwiązaniem. Często w przypadku małej łazienki dobrym wyborem okazują się wanny narożne. Wszystko zależy jednak od konkretnego pomieszczenia.
Bardzo mała łazienka zazwyczaj wymusza wybór krótkiego modelu, o długości 100-140 centymetrów. To jednak nie wszystko. Ważne jest, aby wybrać taką wannę, która pozwoli na swobodne wykonywanie ruchów w trakcie kąpieli. W małej łazience dobrze sprawdzają się także modele wyposażone w funkcję prysznica. A czy wanna okrągła lub półokrągła może nadać się do tego typu pomieszczenia? Niestety, taki element wyposażenia z reguły potrzebuje znacznie większej przestrzeni. Zawsze warto jednak poszukać modelu, który spełni Twoje oczekiwania i dopasuje się do możliwości łazienki.
Podwieszane urządzenia i meble
Jak zaoszczędzić miejsce w bardzo małej łazience? Podwieszanie sanitariaty i meble mogą okazać się prawdziwym wybawieniem. Nie tylko toalety wiszące, ale też umywalki i szafki sprawią, że łazienka będzie wydawać się o wiele bardziej przestrzenna. Co więcej, takie rozwiązanie aranżacyjne znacznie ułatwia sprzątanie.
Warto wybierać elementy wyposażenia o minimalistycznych formach, jednak wcale nie muszą być one bardzo małe. Podwieszane meble i sanitariaty pozwalają na wykorzystanie jak największej ilości wolnej przestrzeni, nie utrudniając przy tym poruszania się po pomieszczeniu. To ergonomiczne, funkcjonalne i bardzo nowoczesne rozwiązanie, z którego warto korzystać.
Jak można optycznie powiększyć małą łazienkę?
Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym nawet bardzo mała łazienka wyda się większa. Co można zrobić? Przede wszystkim zaufaj oszklonym powierzchniom i wysokiemu połyskowi. Takie struktury będą idealnie odbijać światło, dzięki czemu bardzo mała łazienka będzie sprawiała wrażenie znacznie bardziej przestrzennej.
Bardzo mała łazienka na poddaszu – jak to ugryźć?
Łazienka na poddaszu to zawsze spore wyzwanie aranżacyjne. Zwłaszcza jeśli jest ona bardzo mała. W końcu skosy znacznie utrudniają funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. W efekcie łazienka, która ma np. 6 metrów kwadratowych podłogi, w rzeczywistości traci sporo powierzchni użytkowej. Co zatem należy zrobić? Warto rozplanować rozmieszczenie wszelkich sanitariów w taki sposób, aby korzystanie z nich nie było utrudnione. Praktycznym rozwiązaniem do małej łazienki na poddaszu może okazać się prysznic typu walk-in lub wanna. Wszystko zależy jednak od planu konkretnego pomieszczenia.
Wannę można zamontować pod skosem, pod warunkiem, że nie jest on zbyt stromy. Warto wiedzieć, że w ofertach sklepów z wyposażeniem łazienek dostępne są specjalne kabiny i drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową, które są tworzone z myślą o tego typu przestrzeniach. To jednak nie wszystko. Bardzo mała łazienka na poddaszu wymaga jeszcze bardziej minimalistycznego podejścia niż inne niewielkie pomieszczenia tego typu. Wszelkie wolnostojące, masywne urządzenia nie sprawdzą się dobrze na takiej przestrzeni.
Bardzo mała łazienka – jakie kolory sprawdzą się najlepiej?
W bardzo małych pomieszczeniach warto korzystać z siły jasnych kolorów. To właśnie one optycznie powiększają przestrzeń i dają pożądany efekt przestronności. Świetnie sprawdzi się biel, szarość, beże czy inne, pastelowe i jasne barwy. Nie jest to oczywiście żadna reguła. Bardzo mała łazienka może zostać urządzona także w oparciu o ciemne kolory, w tym nawet czerń.
Warto jednak zdecydować się wówczas na skorzystanie z zasady kontrastu. Zestawienie ciemnych elementów wyposażenia czy czarnych płytek z jasną podłogą może wyglądać naprawdę bardzo stylowo. Ważne jest, aby w niewielkiej łazience unikać zbyt wielu kolorów jednocześnie. Stworzą one efekt chaosu i przeładowania, przez co pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. Na niewielkim metrażu dobrze sprawdzają się gładkie płytki z połyskiem. Dopuszczalne są także delikatne wzory, zwłaszcza geometryczne, jednak należy w ich przypadku zachować umiar.
W jakim stylu urządzić małą łazienkę?
Czy w niewielkim wnętrzu można pozwolić sobie na trochę szaleństwa i wykorzystanie cech różnych stylów? Jak najbardziej. Bardzo mała łazienka nie musi być minimalistyczna i prosta. Można zaaranżować ją w stylu vintage, industrialnym czy nawet urban jungle. Możliwości są nieograniczone, nawet na takiej małej powierzchni. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z ilością dodatków. Na niewielkim metrażu dekoracje trzeba dobierać ze szczególną rozwagą. Nie mogą one zdominować wnętrza, ponieważ przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego.
Zobacz również: