Skylark Cabin w Twizel – schronienie u podnóża gór

Skylark Cabin w Twizel – schronienie u podnóża gór - projekt Barry Connor

Skylark Cabin to nowoczesna rezydencja u podnóża masywu górskiego Ben Ohau, dla której inspiracją były śpiew i lot skowronka.

Projekt Skylark Cabin

Ludzkość od zawsze podglądała przyrodę i czerpała z niej inspirację do swoich wynalazków. Śpiew i lot ptaków, a także ich często skomplikowane gniazda stanowiły od wieków wzór dla inżynierów, architektów i artystów. W nowozelandzkiej miejscowości Twizel skowronki żyją w sąsiedztwie ludzi, mając na nich szczególny wpływ.

Nowoczesna rezydencja Skylark Cabin w Twizel
Projekt Skylark Cabin w Twizel

Tuż poniżej pasma górskiego Ben Ohau, na rozległych równinach, te małe ptaki każdego ranka wzbijają się w powietrze nad swoimi gniazdami. Pieśń skowronka i jego charakterystyczny lot były inspiracją dla architekta Barrego Connora, który obserwując pobliskie kolonie ptaków, zaprojektował Skylark Cabin.

Dom inspirowany… gniazdem skowronków

Klient chciał stworzyć proste, oparte o naturalne materiały schronienie u podnóża gór. Nic więc dziwnego, że architekt zaprojektował je na wzór gniazda skowronków. Te małe ptaki budują na ziemi, korzystając z materiałów, które są w stanie przynieść z najbliższej okolicy. Podobnie Barry Connor dopasował projekt do okolicy, pięknego otoczenia i dostępnych materiałów.

Skylark Cabin góruje nad równiną swoim kanciastym, ale na swój sposób łagodnym, spadzistym dachem. Pokrywa go szorstka okładzina z ciętego drewna modrzewiowego, której faktura przypomina ptasie gniazda. Okładzina została wybrana ze względu na doskonałe właściwości izolujące i trwałość. W tych okolicach gwałtowne spadki temperatury nie są niczym nadzwyczajnym, a i wiatru nie brakuje nigdy.

Projekt domu Skylark Cabin w Twizel
Projekt, który jest inspirowany gniazdami skowronków

Jaskrawe, pomarańczowe ramy okienne i belki wyróżniają się na tle bejcowanych na ciemny odcień zewnętrznych okładzin. Optycznie prowadzą wzrok ku frontowej fasadzie domu i dalej, w stronę gór. W nocy nad całą posiadłością roztacza się piękny widok na rozgwieżdżone niebo. Jak tłumaczy projektant – połączenie bryły domu z tłem przez całą dobę wzbudza zainteresowanie obserwatora, zmusza do myślenia o perspektywie i skali.

Dom na terenie Rezerwatu Ciemnego Nieba Mackenzie Aoraki

Okna domu zostały rozmieszczone tak, aby zapewnić z wewnątrz jak najlepszy widok na niebo pełne tańczących skowronków. Ponad główną sypialnią znajduje się świetlik, przez który można podziwiać niebo. A jest co podziwiać – dom znajduje się na terenie Rezerwatu Ciemnego Nieba Mackenzie Aoraki, dzięki czemu czerni pełnego gwiazd nieboskłonu nie zakłócają żadne światła. Wraz z nastaniem dnia gwiazdy są oczywiście zastępowane przez niestrudzonych ptasich lotników.

Wnętrza domu projektu Barryego Connora
Wewnątrz dominują naturalne materiały

Gniazda skowronków na równinach przy Twizel zbudowane są głównie z trawy – brak tu innych materiałów budowlanych, szczególnie drzew. Wtopione w krajobraz i glebę gniazdo przypomina projekt Connora, który chciał stworzyć dom jak najbardziej harmonizujący z otoczeniem. Wnętrze wyłożone jest naturalną sklejką bukową o jasnym odcieniu, która przechodzi płynnie w pastelowe odcienie łąki otaczającej posiadłość. Wykończone na czarno detale wzmacniają wrażenie stopienia się z przyrodniczym otoczeniem i pomagają poczuć się jak część natury.


Projekt: Barry Connor | barryconnordesign.co.nz

Zobacz również: Gables House – ekologiczny dom | Rezydencja Eisenerz w Szwajcarii

Skylark Cabin w Twizel – schronienie u podnóża gór - projekt Barry Connor
Stylowa rezydencja u podnóża masywu górskiego Ben Ohau
Rezydencja u podnóża masywu górskiego Ben Ohau
Czarna elewacja w projekcie domu
Projekt Skylark Cabin nocą
Czarna elewacja domu Skylark Cabin
Salon w domu wykończony drewnem