Zaprojektowany budynek mieszkalny jednorodzinny o charakterystycznej formie nowoczesnej stodoły znajduje się w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Bryłę budynku determinuje funkcja mieszkaniowa oraz odniesienie do architektury regionalnej zabudowy Lasowiaków.
Stodoła w stylu Lasowiaków
Lasowiacy to grupa etniczna zamieszkująca niegdyś Płaskowyż Kolbuszowski, która utrzymywała się przede wszystkim z gospodarki leśnej. Zajmowali się łowiectwem, myślistwem i wypalaniem węgla drzewnego. Stworzyli swój regionalny styl w budownictwie osadniczym, który charakteryzował się zrębową konstrukcją ścian oraz bielonymi izbami.
Na formę Stodoły w stylu Lasowiaków składa się z klasyczna bryła stodoły o wydłużonej proporcji oraz przenikającego przez nią bryła prostopadłościanu. Stodoła jest parterowym domem o wysokości do kalenicy ok. 7 m, posiada dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40°, natomiast wystające skrzydła od wschodu – mieszczące garaż i wejście główne oraz od zachodu – z sypialniami dzieci, posiadają dach płaski.
Nowoczesna stodoła
Od strony południowej znajduje się część dzienna domu składająca się z kuchni, salonu oraz jadalni. Cześć dzienna powiększona o obszerny, zadaszony taras wymknięty ażurową ścianką w drewnianej konstrukcji w układzie wertykalnym, z których część dolna jest ruchoma. Można obrócić jej elementy w zależności od pożądanej ilości światła oraz izolacji od sąsiedztwa w celu zapewnienia prywatności. Dodatkowym atutem dla mieszkańców jest mały taras kuchenny mieszczący się w niszy od strony zachodniej.
Zarówno dach, jak i boczne ściany głównej bryły budynku pokryte są blachą stalową montowaną na rąbek stojący w kolorze ciemno grafitowym, natomiast boczne „skrzydła” oraz ściany szczytowe wykończone są tynkiem w kolorze złamanej bieli. Ściany niszy wejściowej oraz niszy z tarasem kuchennym zostały wykończone deskami z modrzewia syberyjskiego w układzie pionowym.
Ozdobne prpzesuwne okiennice
Charakterystycznymi elementami Stodoły w stylu Lasowiaków są ozdobne zewnętrzne przesuwne okiennice na oknach. Na każdej elewacji okiennice zewnętrzne są wykonane ze stalowych ram malowanych w kolorze stolarki oraz wypełnione są deskami drewnianymi w układzie pionowym, co ociepla wizerunek budynku oraz dodaje mu rustykalnego wyglądu.
Dach nad główną bryłą budynku został przedłużony nad tarasem, a elewacja południowa została zdublowana, tworząc ażurową strukturę na całej wysokości ściany szczytowej, wykonanej z drewnianych lameli w jej górnej części oraz obrotowych żaluzji w postaci szerokich desek. Stolarka okienna i drzwiowa utrzymana jest w kolorze grafitowym.
Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła, Damian Maj
Projekt: MEEKO Architekci
Zobacz również: ECLIPSE PROJECT – dom, w którym główną rolę odgrywa cień | Krakowski Dom z Grotą inspirowany legendą o Smoku Wawelskim