Cieszący się niesłabnącą popularnością styl skandynawski kojarzy się z bielą, jasnymi, naturalnymi materiałami i dużą ilością ciepłego drewna. Czerń przywodzi na myśl surowość loftów, nowoczesną elegancję i odważne aranżacje w duchu luksusu. Co może wyniknąć z połączenia tych dwóch pozornych przeciwieństw? Aby się o tym przekonać, zajrzymy do wnętrz zlokalizowanego na warszawskiej Pradze mieszkania zaprojektowanego przez zespół SAAN Architekci. Wnętrze wypełnione przez skandynawski minimalizm z domieszką czerni sfotografowało mrok studio.
Współpraca oparta na zaufaniu – klucz do odważnej aranżacji
Aranżacja mieszkania na Pradze Południe w Warszawie to drugi projekt zrealizowany przez SAAN Architekci we współpracy z tym inwestorem. Po wielu latach ponownie zmieniał on miejsce zamieszkania i zdecydował się wrócić do pracowni założonej przez Aleksandrę Niedużak i Igę Sawicką. Długotrwała relacja i wzajemne zaufanie pozwoliły stworzyć naprawdę odważne wnętrze, którego głównym wyróżnikiem jest czerń — uwielbiana przez architektów, lecz często wzbudzająca obawy we właścicielach.
Głównym założeniem było połączenie drapieżnej, męskiej i nowoczesnej czerni ze stylem skandynawskim, który kojarzymy raczej z domowym ciepłem, lekkością, łagodnością i naturą. Pozorne przeciwieństwa okazały się doskonale dopełniać i równoważyć, a dzięki dużym przeszkleniom i lustrom, zastosowanym, chociażby w łazienkach, udało się uniknąć wrażenia przytłoczenia. Sporym wyzwaniem było również połączenie nowej estetyki ze stylem istniejących podłóg, będących pozostałością po zastanej aranżacji glamour.
Skandynawski minimalizm z domieszką czerni – różne oblicza
Aneks kuchenny został zaprojektowany w dość nietypowej i wąskiej wnęce. Trapezowy układ zabudowy udało się nieco stonować dzięki niezwykle prostej formie mebli. Zarówno dolne, jak i górne szafki są wykończone w czerni, która wyraźnie kontrastuje z jasnym blatem, podłogą oraz ścianami. Nowoczesną aranżację uzupełnia przemyślana i minimalistyczna oprawa oświetleniowa. Funkcjonalny projekt pozwolił na wygospodarowanie w kuchni dodatkowego miejsca do siedzenia, które idealnie sprawdza się przy szybkim śniadaniu lub porannej kawie.
Część wypoczynkowa prezentuje się zdecydowanie łagodniej, niż czarno-biała kuchnia. W jej centrum stanął duży, szary narożnik z minimalistycznym stolikiem kawowym. Dopełnieniem kompozycji jest dywan z wyrazistym, geometrycznym motywem, a całość ocieplają drewniane lamele pokrywające fragment ściany z plakatami. Przyjazny i lekki klimat w tej strefie wzmacnia duża ilość żywej zieleni. Istotnym punktem we wnętrzu jest także prosty regał, na którym został wyeksponowany pokaźny księgozbiór inwestorów.
Aranżacja łazienki w czerni – zmysłowe faktury
Kolejne — tym razem niezwykle zmysłowe — oblicze czerni odsłania się w aranżacji łazienki. Dzięki swojej nietypowej formie, błyszczące, czarne płytki ścienne sprawiają wrażenie rozedrgania i spływania kropel wody, co w połączeniu z subtelnym oświetleniem tworzy we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Paletę faktur uzupełniają także lamele na szafce pod umywalką i przeszklenia nowoczesnej kabiny prysznicowej. Na tle ciemnej aranżacji wyraźnie wyeksponowana pozostaje biała wolnostojąca wanna dedykowana długim chwilom relaksu.
Klasyczny styl skandynawski króluje za to w aranżacji niewielkiej toalety. Biel, drewno i szarość zostały uzupełnione przez duże płaszczyzny luster, które optycznie powiększają pomieszczenie. Ze względu na metraż projekt toalety był sporym wyzwaniem, jednak dzięki stolarskiej zabudowie pralki i umywalce zrobionej na wymiar udało się w pełni wykorzystać potencjał tej przestrzeni. Dzięki temu, że w każdym z pomieszczeń proporcje czerni, drewna i bieli rozkładają się nieco inaczej, mieszkanie na warszawskiej Pradze nie przestaje zaskakiwać swoim nieoczywistym charakterem.
Projekt: SAAN Architekci | saanarchitekci.pl
Zdjęcia: mrok studio | mrok.studio
Zobacz również: Przytulne mieszkanie na poddaszu urokliwej kamienicy w Kołobrzegu | Apartament na poddaszu projektu Komon architekti