Po sukcesie wystawy „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu projektantka odwiedziła Zurich. W Szwajcarii pojawiła się na zaproszenie Oskara Zięty jednego z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych polskich designerów i Anny Jach, architektki założycielki Polka Concept. Wystawa inauguruje cykl spotkań sygnowanych przez PC w Szwajcarii.
„Zięta meets Hawrot”
Tym razem Joanna Hawrot zaprezentowała modele z bestsellerowych kolekcji, będących efektem dotychczasowych współpracy z artystami, ale również klasyczne kimona. Obiekty Oskara Zięty i instalacja Hawrot w postaci kotary przyciągnęły międzynarodową publiczność. Ważnym elementem wydarzenia był również modowy performance. Reprezentacja modeli z Polski, Japonii i Szwajcarii pokazała uniwersalność projektów, które w wyjątkowy sposób łączą kultury i społeczne konstelacje, poszerzając horyzonty.
Wystawa to początek kooperacji na linii Hawrot-Zięta, której kolejna odsłona powstaje w warszawskim atelier projektantki. Premierę instalacji świetlnej artyści przewidują na początek 2025 roku, otwierając tym samym kolejny rozdział w przygodzie projektantki ze światem designu.
W listopadzie projektantka odwiedziła Osakę, gdzie pracuje nad kolejnym międzynarodowym projektem, którego premierę zaplanowano w 2025 roku w Centrum Daimaru, najbardziej uznanej sieć domów towarowych w Japonii z ponad 300-letnią tradycją projektowania kimon.
„Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”
Najważniejszym wydarzeniem dla Joanny Hawrot w 2024 była wystawa „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza tak duża, solowa prezentacja twórczyni z pogranicza światów mody, sztuki i designu. Na 370 metach kwadratowych, wśród scenografii złożonej z 1800 metrów zaprezentowała autorskie kolekcje kimon inspirowane pracami: Maurycego Gomulickiego, Soni Hensler, Angeliki Markul, Wojciecha Ireneusza Sobczyka i Honzy Zamojskiego. W ramach specjalnej przestrzeni zostały zaprezentowane również prace Hawrot z kolekcji KAWAI. Zabawa grzecznymi sylwetkami i niewinnymi mundurkami, wykorzystanie przeskalowanych kołnierzyków i białych podkolanówek to propozycja przepisania wielokulturowej retoryki na język mody, designu i przyjemności.
Rok 2024 to również nagrody i wyróżnienia. Magazyn „Twój Styl” nagrodził Joannę Hawrot tytułem „Doskonałości Mody 2023” w kategorii „Współprace”. Z kolei kolekcja „The dreamers Hawrot x Paweł Bownik” zdobyła znak jakości „Must have 2024” w ramach plebiscytu Łódź Design Festival.
Zobacz również:
- Wystawa „Shinchintaisha. Procesy nietrwałości” w Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Wielki powrót do kultowego pawilonu Cepelii – otwarcie Empik Marszałkowska już jutro