U zbiegu ulic Puławskiej i Bukowińskiej zakończyła się budowa 19-piętrowego wieżowca, który z początkiem roku został oddany do użytku. W ten sposób oś jednej z najdłuższych warszawskich ulic w Warszawie została wizualnie domknięta, a na horyzoncie Mokotowa mocno zarysowana została dominanta. Obiekt jest nową siedzibą Transportowego Dozoru Technicznego. Zaprojektowany został przez pracownię JEMS Architekci.
Wieżowiec projektu JEMS Architekci siedzibą Transportowego Dozoru Technicznego
Wieżowiec projektu JEMS Architekci znajduje się na warszawskim Mokotowie, dokładnie na osi ulicy Puławskiej, usytuowany u zbiegu z ul. Bukowińską i Domaniewską. 63-metrowy budynek wykonany jest w całości z betonu, o ciepłoszarym odcieniu. Ze względu na swoją wysokość i położenie widać go już z daleka, gdy stopniowo pojawia się na horyzoncie, kierującym się z centrum na Mokotów.
Kolor monochromatycznej elewacji, proporcje wielkości okien, a także jej rytmiczne podziały nawiązują do architektury budynków po przeciwnej stronie ulicy. Dzięki temu nowy budynek dopełnia istniejącą zabudowę i wizualnie ją uspójnia.
Schodkowe formy i szare bryły
Geometria trójkątnej działki determinuje nieregularny kształt budynku. Sam obiekt złożony jest z dwóch połączonych ze sobą brył: wysokiej wieży oraz sięgającej połowy jej wysokości części, która rozciąga się wzdłuż Puławskiej. Fasada od tej strony tworzy pierzeję ulicy i uzupełnia lukę między zabudowaniami jednej z głównych warszawskich ulic. Patrząc od ulicy Idzikowskiego, bryła jest najwyższa i najwęższa, kształt budynku przypomina prostopadłościenną jednorodną bryłę, jednostronnie opadającą schodkowo ku prawej stronie. Natomiast widok od ulicy Domaniewskiej ukazuje cały budynek, którego bryła ukształtowana została z uwagą na doświetlenie sąsiadujących budynków mieszkalnych na ulicy Bukowińskiej.
Spektrum odcieni szarości
Kolorystyka budynku prezentuje spektrum odcieni szarości. Od ciepłych odcieni na zewnętrznej elewacji, przez chłodniejsze zabarwienie betonu użytego we wnętrzach. Detale i dodatkowe elementy z innych materiałów konstrukcyjnych utrzymane są w ciemnej kolorystyce grafitu.
Nowa siedziba TDT składa się z trzech funkcjonalnie niezależnych od siebie części. Na pierwszym piętrze umieszczona została strefa konferencyjna, na poziomach od 2 do 6 znajdują się biura TDT oraz sale szkoleniowe i egzaminacyjne. Pozostałe kondygnacje przeznaczone zostały na hotel dla uczestników konferencji i szkoleń przyjeżdżających do Warszawy. Na parterze zaplanowano część usługową oraz restaurację. Od strony ul. Bukowińskiej zaprojektowano się nieduży, zielony skwer. Pod budynkiem znajduje się dwupoziomowy parking podziemny przeznaczony dla pracowników i gości hotelowych.
Pracownia JEMS Architekci
Pracownia JEMS Architekci została założona w 1988 roku, jednakże zespół architektoniczny będący zalążkiem biura działa nieprzerwanie od początku lat 80-tych. Rozpoczynając samodzielną praktykę w okresie transformacji ustrojowej JEMS włączył się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Obecnie trzon zespołu tworzy ośmiu wspólników i partnerów.
Partnerska współpraca realizowana w formule biura – warsztatu, przy współuczestnictwie całego zespołu JEMS, tworzy przestrzeń rozmów i poszukiwań, wymiany idei i poglądów. JEMS jest biurem otwartej dyskusji i debaty. To ich wartość fundamentalna.
Jedną z ciekawszych realizacji pracowni JEMS Architekci jest warszawski kompleks z mieszkaniami, biurami i powierzchniami usługowo-rozrywkowymi Browary Warszawskie. Pracownia zaprojektowała również hotel Puro Warszawa.
Zobacz również: Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II w Warszawie | Lipova Living – osiedle w Konstancinie-Jeziornie