Gubi to jedna z tych skandynawskich firm, które znalazły na rynku swoją niszę i skutecznie w niej działają od wielu lat. Olbrzymi asortyment niezwykle estetycznych i pełnych niepowtarzalnego wzornictwa mebli, które nawiązują do historii, to przepis na sukces wśród bogatych i wymagających klientów.
Krótka historia Gubi Design
Marka Gubi Design powstała w 1967 roku w Danii. Jej założycielami było małżeństwo Gubi i Lisbeth Olsen. Para na początku sama projektowała i wytwarzała meble. Szybko rosnąca popularność i wzrost obrotów spowodowały, że firma zaczęła korzystać z usług innych designerów i dynamicznie rozwijać swoją sieć dystrybucji.
Wraz z upływem lat oferta firmy poszerzała się o akcesoria oświetleniowe, które wkrótce rozsławiły ja na całym świecie. Dołączyły do nich wyroby ze szkła, głównie lustra, drobniejsze akcesoria wyposażenia wnętrz, a w końcu również kolekcje mebli ogrodowych. Wysoka jakość, innowacyjność i współpraca ze znanymi projektantami wkrótce zaowocowały wieloma międzynarodowymi nagrodami.
W historii firmy ważny przełom nastąpił w 2001 roku. Wtedy to marka Gubi została przejęte przez syna Państwa Olsen – Jacoba Gubi oraz jego żonę Stine. Młody właściciel miał kilka dobrych pomysłów na dalszy rozwój rodzinnego przedsiębiorstwa. Najlepszym z nich było sięgnięcie do historii designu i reaktywowanie ciekawych projektów sprzed lat. Unowocześnione modele mebli i lamp stały się wkrótce flagowymi produktami firmy.
Gubi – szeroka oferta z wielu dziedzin
Gubi posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów meblarskich i wyposażenia wnętrz. Każdy klient może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od tego, czy chce urządzić skromną kawalerkę, czy duży dom. Wspólną cechą wyrobów firmy jest doskonała jakość wykonania, materiały z najwyższej półki i projekty designerów najwyższej klasy. Trzeba też pamiętać, że oferta skierowana jest raczej na rynek wyrobów luksusowych i za wysoką jakość trzeba będzie odpowiednio zapłacić.
Stoły, krzesła, sofy…
Największą grupę produktów sprzedawanych przez Gubi stanowią meble. Wśród nich znajdziemy stoły i krzesła nadające się do każdego pomieszczenia, wytwarzane w wielu rozmiarach i kolorach. Od małych stolików kawowych, przez barowe w komplecie z różnego rodzaju stołkami, aż po duże stoły do jadalni. Wśród wielu modeli najbardziej znane są te z serii Pacha i Bat, które bezpośrednio nawiązują do historii designu.
Sofy, otomany i kanapy to kolejne wyroby Gubi dostępne w wielu rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Wykonane są one z drewna i metalu, a wśród materiałów obiciowych znajdziemy różnego rodzaju tkaniny oraz skórę. W ofercie firmy znajdują się również biurka, komody oraz eleganckie wieszaki.
Lampy – flagowe produkty Gubi
To z czego słynie Gubi, to produkcja niezwykłych lamp. Wśród nich znajdziemy duże modele podłogowe, mniejsze lampy stołowe, mocowane na ścianie oraz oczywiście szeroką ofertę lamp sufitowych. Produkowane są one w ramach kilku serii, z których najbardziej znane to Multi-Lite, Satellite, a przede wszystkim reaktywowana Gräshoppa.
Outdoor oraz dodatki
Część mebli i oświetlenia dostępna jest także w wariantach do użytku na zewnątrz – w ogrodzie czy na tarasie. Wśród nich znajdują się stoły w różnych rozmiarach, duża grupa foteli i krzeseł oraz kompaktowe, przenośne lampy. Specjalne modele z serii „outdoor” dostępne są w kolekcjach Pacha, Cascoin, Ts oraz Beetle.
Ostatnią grupę wyrobów firmy stanowią dodatki, w tym lustra. Charakteryzują się one niezwykłymi kształtami i jakością wykonania, a wśród ich projektantów możemy znaleźć takie legendy designu jak Gio Ponti i Jacques Adnet. Wśród oferowanych dodatków znalazły się również patery, dywany i świeczniki. Ta ostatnia grupa jest na razie mniej liczna – firma wprowadziła ją na rynek niedawno.
Filozofia projektowania
Powstanie marki Gubi świadczy o ciągłym zapotrzebowaniu rynku na klasyczne produkty wnętrzarskie. Ponadczasowe – te, które przekraczają granice współczesności, które podobały się 60-lat temu i będą się podobać za kolejnych sto. Designerom firmy udaje się stworzyć projekty uniwersalne, skierowane do szerokiego grona odbiorców, jednak z nastawieniem na warstwę klientów z bardziej zasobnym portfelem i jasno zdefiniowanymi potrzebami.
Wyroby marki Gubi charakteryzują się przede wszystkim szacunkiem dla historii i czerpią pełnymi garściami z jej bogatych zasobów. W połączeniu z innowacyjnymi technikami wykonania, wyjątkowymi materiałami, przykuwającymi wzrok kolorami, klasycznymi kształtami oraz współpracą z najlepszymi projektantami jest to przepis gwarantujący sukces na wymagającym rynku. Oczywiście sama historia to nie wszystko. Gubi stara się stworzyć wyroby pasujące do współczesnych czasów, na swój sposób nowoczesne, a jednak posiadające bogate dziedzictwo.
Ikony przeszłości
Jedną z przewodnich zasad marki Gubi jest reaktywowanie ciekawych projektów, które powstawały w XX-wieku. Zostają one odświeżone i unowocześnione, a następnie są sprzedawane jako oddzielne kolekcje. Na pomysł przywracania blasku dawnym meblom wpadł dziedzic firmy Jacob Gubi na początku XXI wieku.
Szybko okazało się, że konstrukcje z lat trzydziestych czy pięćdziesiątych poprzedniego wieku nadal cieszą się ogromnym powodzeniem wśród klientów z całego świata. Skłoniło to nawet Gubi do otwarcia w 2022 roku w Kopenhadze nowego sklepu – ich concept store znajduje się w pomieszczeniach starej fabryki o powierzchni 2000-metrów kwadratowych. W przypominającej przestronne lofty aranżacji przestrzeni wystawowej można oglądać serie ekskluzywnych produktów będących unowocześnionymi, klasycznymi projektami sprzed wielu lat. Gubi wybiera do reaktywacji najbardziej znane, kultowe modele mebli i przedmiotów wyposażenia wnętrz.
Lampy linii Bestlite
Wśród nich znalazły się lampa Bestlite stworzona w 1930 roku przez Roberta Dudleya Besta, dziedzica największej na świecie firmy produkującej oświetlenie. Projektant znajdował się pod bardzo silnym wpływem modernistów – Le Corbusiera i Miesa van der Rohe – ale największy wpływ na jego twórczość wywarł Bauhaus. I to jemu odświeżone lampy zawdzięczają swoją oszczędną, ascetyczną formę. W ofercie Gubi dostępne są lampy Bestlite w różnych wariantach – od wiszących, przez podłogowe, aż po stojące na biurko. Wszystkie charakteryzują się prostotą i elegancją podkreśloną połączeniem chromu z czernią.
Siedziska Pacha
Kolejny doskonały przykład pięknego wzornictwa sprzed lat zaadaptowanego przez Gubi to fotele linii Pacha. Oryginały zaprojektował znany francuski artysta designu Pierre Paulin. Twórca ten odebrał solidne wykształcenie artystyczne, a do swoich mentorów zaliczał Eamsów i George’a Nelsona.
Projektowane przez niego meble to przykład funkcjonalizmu z domieszką „dwóch małych kropel poezji”. Gubi proponuje wiele odmian klasycznego fotela Pacha. Są wśród nich modularne sofy, otomany oraz oczywiście siedziska. Wszystkie w zaokrąglonych kształtach, miękkich kształtach i pastelowych kolorach.
Lampy Gräshoppa
Myśląc o znanych modelach klasycznych przedmiotów dostępnych w Gubi, nie sposób nie wspomnieć o lampie Gräshoppa stworzonej przez Gretę M. Grossman. Ta doskonała projektantka była jedną z pierwszych kobiet, które odniosły sukces w zdominowanym przez mężczyzn zawodzie. Jako jedna z pierwszych wprowadziła styl skandynawski do Kaliforni, zdobywając serca Amerykanów.
Gräshoppa to maksymalnie uproszczona, a jednocześnie bardzo artystyczyna lampa podłogowa. Chociaż jej nazwa nawiązuje do konika polnego, bardziej przypomina gotującą się do ataku modliszkę. W Gubi dostępna jest jej unowocześniona wersja w kilku odminanach.
Lustra Gio Pontiego
Kolejną legendą designu, którego projekty zaadaptowała firma Gubi, jest Gio Ponti. Ten niezwykle popularny włoski architekt, projektant i publicysta stworzył wiele niezapomnianych dzieł – od mebli po wieżowce. Gubi wybrało do ponownej sprzedaży dwa lustra opracowane przez mediolańczyka – model wiszący, prosty i okrągłe oraz większy o kształcie prostokąta z łagodnie zakrzywionymi liniami. Ten drugi występuje jako wariant ścienny i większy, który można postawić na podłodze.
To oczywiście tylko niektóre przykłady mebli i przedmiotów użytkowych dostępnych w Gubi. Kolejne zostały opracowane przez tak znanych designerów, jak Carlo de Carli, Gabriella Krespi, duet GamFratesi, Jacquesa Adneta czy Marcela Gascoina. Gubi pozostaje wierne swojej filozofii projektowania, wciąż zaskakuje nowymi modelami, które są interpretacją najlepszych pomysłów sprzed lat. I jak widać ta polityka daje doskonałe rezultaty. Na świecie nie brakuje koneserów, którzy pragną urządzić dom w klasycznym czy skandynawskim stylu meblami projektowanymi przez najlepszych.
Zobacz również: