Portowy klimat, bliskość morza, urokliwe stare miasto… To właśnie w takim miejscu znajduje się mieszkanie na wynajem krótkoterminowy, zaprojektowane przez Pracownię F-STUDIO. Do jego zalet należy nie tylko wyjątkowa lokalizacja, ale także nowoczesne wnętrze łączące klasę z funkcjonalnością. Przyjemność, wyciszenie i wysoka jakość – ten kierunek obrały architektki: Paulina Góźdź i Agata Pawletko. Efekty sfotografowała Hanna Połczyńska ze studia KRONIKI.
Mieszkanie na blisko morza i starówki
70-metrowe mieszkanie mieści się w jednym z nowoczesnych kompleksów w Gdańsku. Początkowo właściciele pragnęli urządzić tam swoje nowe mieszkanie. Finalnie jednak zdecydowali, że na razie przeznaczą lokal na wynajem krótkoterminowy, a ewentualnie w przyszłości sami się do niego przeprowadzą. W związku z tym architektki postawiły na ponadczasową i dość uniwersalną estetykę. W nowoczesnej aranżacji kluczową rolę odegrały wysokiej jakości materiały wykończeniowe i wyposażenie.
Wnętrza zawdzięczają swój spójny i przyjemny klimat ciepłej palecie kolorystycznej, nawiązującej do pejzażu starego miasta, portu i plaż. Kolorom ziemi towarzyszą zmysłowe faktury drewna i tekstyliów, a także tapeta o splocie tkaniny. Dzięki temu przestrzeń sprzyja wyciszeniu po intensywnym dniu zwiedzania lub pracy. Odrobinę drapieżności wprowadza natomiast ciemny odcień drewna, który przewija się we wszystkich pomieszczeniach. Do charakterystycznych detali należy również motyw owalu, powtarzający się w dodatkach.
Funkcjonalna aranżacja 70-metrowego mieszkania – klarowny podział na strefy
Mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, toalety, łazienki, dwóch sypialni oraz przedpokoju. Jego sercem jest jadalniany stół o pięknej formie, wyróżniony dodatkowo za sprawą oryginalnych lamp wiszących i lustra wraz z powtórzonym obok owalem. W strefie dziennej mieszczą się też kuchnia i salon, subtelnie oddzielone za pomocą ażurowej ścianki z zabudową stolarską. Od strony aneksu mebel pełni rolę wyspy, a od strony wypoczynku – ściany telewizyjnej.
Ze względu na przeznaczenie mieszkania, ważną częścią projektu funkcjonalnego było wygospodarowanie dużej ilości miejsca do przechowywania. W pojemnej szafie w przedpokoju udało się ukryć pralkę. Oprócz części gospodarczej powstała tam spora przestrzeń na walizki i ubrania. Dodatkowe zabudowy znalazły się również w każdej z dwóch sypialni, dzięki czemu goście mogą cieszyć się pełną wygodą i prywatnością. Ponadto sypialnie stanowią kolorystyczną kontynuację części dziennej, przez co sprzyjają regeneracji i lekturze dobrej książki.
Elegancka łazienka w nowoczesnym wydaniu – aranżacja, która wspiera polski design
Wygodna łazienka z dużym prysznicem zawdzięcza swój elegancki charakter pięknym włoskim kaflom Norr od Mirage Ceramiche, zestawionym z białą mozaiką Raw Decor. Nowoczesną aranżację uzupełniają czarne dodatki oraz wysmakowane detale takie jak owalne lustro czy białe baterie w matowym wykończeniu od marki IB Rubinetti. Przeciwieństwem jasnej łazienki jest toaleta, w której dominują ciemne odcienie zabudowy stolarskiej. Towarzyszy im nieprzypadkowy wzór mozaiki oraz tapeta, a całość otula nastrojowe oświetlenie.
Oprawa oświetleniowa odgrywa w projekcie niezwykle ważną rolę – pozwala tworzyć zmysłowy klimat, a jednocześnie stanowi elegancką biżuterię wnętrz. Architektki – Paulina Góźdź i Agata Pawletko – starają się w swoich projektach wspierać polski design, dlatego postawiły na rodzime marki Ummo i Loftlight. W aranżacji pojawiły się także meble TAMO, a ściany ozdobiły grafiki przedstawiające najbardziej charakterystyczne punkty miasta. Dzięki temu zaprojektowane mieszkanie stało się nierozerwalnie związane z lokalnym pejzażem.
Projekt: F-STUDIO | pracowniafstudio.pl
Zdjęcia: Hanna Połczyńska – Kroniki studio | kroniki.studio
Zobacz również: 66-metrowe mieszkanie w Grodzisku Mazowieckim dla rodziny z dwójką dzieci | 89-metrowe mieszkanie w Gdyni łączące styl nowojorski z marynistycznym